وبلاگ

تولید کارتن بسته بندی مواد غذایی با مواد اولیه بهداشتی

کارتن بسته بندی مواد غذایی

تولید کارتن بسته بندی مواد غذایی در شرکت های کارتن سازی دارای اصول و قواعدی است که با تولید سایر کالاها و محصولات کارتنی و جعبه تفاوت هایی دارد. برای مثال در هنگام برنامه ریزی برای تولید انواع جعبه کارتن مواد غذایی از متریال بهداشتی استفاده می‌گردد. طبیعی است که محصولات غذایی و خوراکی نیازمندند که در پک های بهداشتی بسته‌بندی شوند.

بهداشتی بودن مواد اولیه مصرفی برای یک جعبه مواد غذایی به جهت حفظ کیفیت و سلامت محصولات داخل پک است. به علاوه این که جان مصرف کنندگان نباید به خطر بیفتد. به همین دلیل است که در تمامی کشور ها استانداردهایی در این زمینه تعیین شده است و تمامی تولید کنندگان موظف هستند که آن ها را رعایت کنند.

تولید کارتن بسته بندی مواد غذایی

تولید کارتن بسته بندی مواد غذایی در انواع مدل های مختلف انجام می‌شود. این جعبه ها در مواردی برای محصولاتی است که بسته‌بندی اولیه دارند. نکته ضروری این است که در روند تولید این جعبه ها، می‌بایست از انواع کارتن لایه دار و مقواهای بهداشتی استفاده شود. برای آن دسته از مواد غذایی که بسته بندی ثانویه دارند، می‌توان از کارتن بزرگ یا خیلی بزرگ استفاده کرد. کارتن های بسته‌بندی بزرگ عملا همانند کارتن مادر عمل می‌کنند. مثل کارتن مادر خرما در کنار بچه جعبه های مقوایی.

مرتبط بخوانید: جعبه کارتن بسته بندی مواد غذایی + گالری عکس نمونه کار

کارتن مواد غذایی حتی شامل جعبه فست فود یا بسته بندی غذای بیرون بر نیز خواهند شد که باید متناسب با غذاهایی که داخل آن ها قرار می گیرد بهترین کارتن بسته‌بندی یا جعبه مقوایی برای آن ها انتخاب گردد.

انواع نمونه جعبه و کارتن بسته بندی

در مواردی از کارتن سفید بسته بندی به عنوان جعبه کارتن مواد غذایی استفاده می‌شود تا احساس بهداشتی بودن را به مشتریان القا کند. مثلاً برای کارتن بسته بندی گوشت و مرغ ماهی از این دست کارتن ها بهره می‌گیرند.

خواندنی : کارتن بسته بندی گوشت مرغ و ماهی

انواع مدل های جعبه کارتن مواد غذایی

برای بسته بندی کردن این محصولات از مدل های مختلف و متعددی می‌توان استفاده نمود. از جمله:

 • جعبه کیبوردی : جعبه های کیبوردی برای مثال در بسته‌بندی انواع شکلات ها کاربرد دارند و به وفور دیده می‌شوند. بهترین مثالی که می خواهیم به شما بزنیم جعبه پیتزا است که قطعاً نحوه باز و بسته شدن آن را مشاهده کرده اید. این جعبه تا حدودی به شکل جعبه کیبوردی نزدیک تر است.
 • جعبه تلسکوپی یا زیره و رویه : جعبه دو تکه زیره و رویه را هم اغلب به عنوان جعبه شکلات مشاهده نموده اید. البته برای سایر مواد غذایی نیز کاربرد مخصوص به خود را دارد.
 • بسته بندی پنجره ای یا طلقی : این مدل جعبه بیشتر برای بسته بندی کردن خوراکی ها کاربرد دارد تا برای کودکان جذاب باشد و احتمال فروش را افزایش دهند. در مواردی هم برای بسته بندی گیاهان دارویی از این مدل جعبه استفاده می‌شود.
 • جعبه کشویی مقوایی : این جعبه ها نیز گزینه مناسبی برای بسته‌بندی خوراکی ها مثل شیرینی و شکلات یا به عنوان کارتن کلوچه و کیک هستند.
 • درب دارویی ته قفلی : نوع باز و بسته شدن جعبه درب دارویی شکل خاصی دارد و برای تولید جعبه بسته بندی بیسکویت نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالعه کنید: تولید جعبه پیتزا [ کارتن پیتزا طراحی رایگان + تولید فوری ]

 • هارد باکس : این نوع جعبه ها به دلیل هزینه بالایی که تولید آن ها دارد، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما برای بسته بندی کردن انواع محصولات خوراکی و غذایی لوکس و برند که از انواع صادراتی باشند، می‌توان از هارد باکس یا جعبه سخت استفاده نمود. تاجر ها با انتخاب بسته بندی خلاقانه و ارزشمند تلاش می‌کنند که فروش بیشتری داشته باشند. مثل جعبه بسته بندی زعفران.
 • جعبه کارتن دسته دار : این جعبه ها دارای انواع مختلفی از دسته می‌توانند باشند. از جمله دسته کنفی، پلاستیکی و کارتنی که باعث می شوند حمل و نقل آن ها آسان تر باشد. برای مثال کارتن بسته بندی انجیر خشک یا جعبه نبات را با این مدل تولید می‌کنند تا جعبه شکیل تر و کارآمد تری باشد.
محاسبه قیمت جعبه و کارتن بسته بندی

طراحی و چاپ جعبه مواد غذایی

آیا در روند جعبه سازی برای بسته‌بندی مواد غذایی طراحی و چاپ مهم است؟ در جواب این سوال باید بگوییم که بله. در مواردی همچون پک مواد غذایی علاوه بر کیفیت، شکل و ظاهر بسته‌بندی نیز اهمیت به سزایی دارد و باید جعبه هایی شکیل و متناسب با محصول داخل خود باشند.

چاپ جعبه و طراحی در کنار کیفیت محصولات می‌تواند همانند یک بنر تبلیغاتی عمل کنند در فروش محصولات نقش زیادی داشته باشند. حالا سوالی که پیش می‌آید آن است که چه نوع چاپی را می‌توان برای افزایش فروش و معرفی برندتان استفاده کنید؟

دانستنی : نکات کلیدی و استانداردهای بسته بندی مواد غذایی

اکثرا برای محصولات صادراتی از کارتن صادراتی مخصوص که با چاپ افست به همراه فرآیند لمینت تولیده شده، استفاده می‌شود. این محصول نهایی را کارتن لمینتی می‌نامند. روند تولید کارتن لمینتی به این نحو است که، ابتدا طرح گرافیکی و لوگو روی یک مقوا که پوستر نامیده می‌شود، چاپ می گردد و بعد از آن توسط دستگاه های خاص که دستگاه لمینت نام دارند، این پوستر ها روی کارتن چسبانده می‌شوند. اما در مورد جعبه مقوایی ، پوستری در کار نیست و چاپ افست مستقیما روی ورق های مقوایی درج می‌شوند. نوع دیگری از انواع جعبه های بسته‌بندی، کارتن فلکسویی نام دارد که تا حد زیادی با جعبه مقوایی و کارتن لمینتی متفاوت هستند.

خواندنی: جعبه بسته بندی سبزی سرخ شده؛ جعبه مقوایی + کارتن مادر

کارتن لمینتی، برخلاف کارتن فلکسویی که با چاپ فلکسو تولید می گردد، قابلیت آن را دارد که انواع خدمات چاپ روی آن اعمال گردد. برای مثال برای زیباتر شدن و جلوه بخشیدن به جعبه صادراتی مواد غذایی می توان از پوشش یووی ، ورنی، طلاکوب جعبه ، نقره کوبی، روکش سلفونی چاپ و سایر خدمات چاپ استفاده کرد.

آن دسته از محصولات و مواد غذایی، (مثل میوه خشک، آجیل و خشکبار و … ) که برای صادرات استفاده می شوند، باید بسته بندی هایشان در خور کشور مقصد و بازار هدف باشد. مثلاً کارتن بسته بندی خشکبار یا بسته بندی میوه خشک از بهترین انواع متریال مصرفی تولید شده و طراحی های ویژه ای برای آن ها انجام می گردد.

بخوانید: ایده های نوین بسته بندی خشکبار در چه مسیری هستند؟

شاید با خودتان بگویید، مسلم است که برای محصولات صادراتی می بایست از بهترین شیوه چاپ و انواع متنوعی از پوشش چاپ استفاده شود، اما برای بازار داخل تکلیف چیست؟ آیا متریال و کیفیت در کنار طراحی و چاپ در بازارهای داخلی نیز به همین میزان اهمیت دارد؟

باید گفت حضور دو عامل مهم، یعنی کیفیت و طراحی و چاپ همزمان با یکدیگر باعث افزایش فروش شما خواهد شد. حال تفاوتی نمی کند که محصولات شما در بازار داخلی باشند یا بازار خارجی.

روی کارتن های بسته بندی مواد غذایی درج یکسری اطلاعات از اهمیت اساسی برخوردار است. برای مثال چاپ تاریخ تولید و انقضاء، آدرس شرکت تولید کننده، برند و لوگو تجاری، توضیحات درباره نحوه استفاده از محصولات و غیره، از نکات با اهمیت در امر ارائه محصول در بازار داخلی و خارجی است.

بیشتر بخوانید: کارتن بسته بندی فلافل نیمه آماده + جعبه مقوایی

قیمت کارتن مواد غذایی

قیمت کارتن مواد غذایی با توجه به متریال استفاده شده و نوع ورق مصرفی، همچنین مدل و ابعاد جعبه، می تواند متغییر باشد. از دیگر پارامتر های موثر در کاهش یا افزایش هزینه های مرتبط با تولید کارتن و جعبه بسته‌بندی، تیراژ است. به میزانی که ثبت سفارش شما در شرکت های کارتن سازی در تیراژ بالایی انجام شود، هزینه تمام شده یک جعبه در مجموعه کل تیراژ کاهش خواهد داشت. به همین دلیل است که همواره تیم های فروش مشغول در شرکت های کارتن سازی پیشنهاد می کنند، در یک نوبت سفارش چاپ جعبه، تعداد بیشتری از کارتن های بسته‌بندی خریداری کنید تا خرید برای شما مقرون به صرفه باشد.

مرتبط بدانید: جعبه سبزیجات خشک + انواع مدل و حداقل تیراژ تولید

خاتمه

در این نوشته بسیاری از مهم ترین نکاتی که باید در خصوص کارتن مواد غذایی و نیز قیمت آن ها بدانید را آورده ایم. اگر تولید کننده یک محصول خوراکی و مواد غذایی هستید توصیه می کنیم که برای طراحی و چاپ جعبه کارتن آن با بهترین متخصصین و مشاورین در این زمینه صحبت کنید و با آگاهی روند ثبت سفارش تان را انجام دهید. در صورت نیاز می توانید با ما تماس بگیرید.

4.9/5 - (18 امتیاز)

2 دیدگاه در “تولید کارتن بسته بندی مواد غذایی با مواد اولیه بهداشتی

 1. مهراد مهابادی گفت:

  سلام
  میدونم که برای جعبه بسته بندی موادغذایی از متریال بهداشتی استفاده میکنن
  قیمت خرید و فروش کارتن بسته بندی مواد غذایی بخاطر این ویژگی مواد اولیه بیشتر میشه؟ چطوری میتونم انلاین از یک کارتن سازی قیمت بگیرم؟

  1. زهرا خمسه گفت:

   سلام بر شما آقای مهابادی
   خیر بهداشتی بودن متریال مقوایی و کارتنی تاثیر مستقیمی روی قیمت کارتن مواد غذایی ندارن. صرفاً سایر پارامتر ها مثل ابعاد و نوع ورق کارتن و نوع چاپ و غیره می تونن روی قیمت اثر داشته باشن. می تونید با شماره تماس بخش فروش کارتن سازی آوین پک تماس بگیرید تا در اسرع وقت استعلام قیمت رو انجام بدید یا این که از بخش گفتینو وبسایت با کارشناسان مربوطه ارتباط داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *