خبر

نکات کلیدی و استانداردهای بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی

نکات کلیدی و استانداردهای بسته بندی مواد غذایی از جمله مواردی هستش که تولید کنندگان آن میبایست به آن توجه کنند. بسته بندی مواد غذایی دارای استانداردهای بسیاری میباشد که در این مقاله آنها را معرفی خواهیم کرد، که بسیار میتواند کاربردی باشد.

ar-flag

en-flag

انواع نمونه جعبه و کارتن بسته بندی

بسته بندی مواد غذایی بسیار حائز اهمیت است و نظارت های سفت و سختی چه در زمینه های گمرکی برای صادرات و چه در سازمان های بهداشت برای عرضه به بازار انجام میگیرد. مواد غذایی جز حساس ترین محصولات میباشند چرا که مستقیما با سلامت انسانها در ارتباط اند و اگر در روند تولید و بسته بندی شان کوتاهی صورت گیرد آلودگی ایجاد شده و سبب بروز بیماری های زیادی خواهد گشت.

قوانین و استانداردهای بسته بندی مواد غذایی کدامند؟

نکات کلیدی و استانداردهای بسته بندی مواد غذایی از جمله مشخصاتی میباشند که تمام تولیدکنندگان و بعضا مصرف کنندگان در پی دانستن آنها هستند. در این بخش میخواهیم درباره انواع استانداردها و قوانینی که برای تولید بسته بندی مواد غذایی به مرحله اجرایی رسیده اند سخن بگوییم که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

قانون SQF

این یکی از قانون هایی است که به خود موادغذایی مربوط میشود. استاندارد ایمنی غذاها یک خلاقیت مبتکرانه است که به تاییدیه سازمان جهانی رسیده و میتواند کیفیت غذا را برای مصرف کنندگان به ارمغان بیاورد. زمانی که تولید کننده مواد غذایی هستید و به دنبال شرکتی برای بسته بندی های خود می باشید، بدون شک آن کارخانه باید گواهینامه safe quality food را داشته باشند تا بتوان مواد غذایی را درون آن مجموعه ها بسته بندی کرد.

استاندارد ISO 9001

این استاندارد برای مدیریت کیفیت تولید و خدمات محصولات در نظر گرفته شده است. بدین معنا زمانی که تولید مواد غذایی آغاز میشود باید از محصول تا بسته بندی آن در بهترین کیفیت تهیه شوند تا سلامت مشتریان و مصرف کنندگان را تضمین کند و این باعث میشود افراد به برند شما اعتماد کرده و به مشتریان دائمی تان تبدیل شوند.

استاندارد ISO 22000

این استاندارد وظیفه مدیریت ایمنی مواد غذایی را بر عهده دارد و در سازمان هایی که زنجیره مواد غذایی دارند مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از استاندارد هایی که در زمینه بسته بندی انجام می گیرد TC122 میباشد که استاندارد ISO 22000 به وسیله کمیته فنی آن تعیین و تصویب شده است. این استاندارد در خصوص کاهش و حذف مخاطرات غذایی و تضمین سلامت استفاده میشود.

استاندارد ISO 14001

سیستم مدیریت زیست محیطی یکی از محبوب ترین استانداردهای بین المللی است که پس از ISO 9001 در اکثر کشورها اجرایی میشود. کار این استاندارد حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از ورود آلودگی های ناشی از آلاینده های شرکت و کارخانجات میباشد. این استاندارد برای مواد غذایی در خصوص بسته بندی آن فعالیت میکند و با کم کردن و به حداقل رساندن پلاستیک استفاده شده برای بسته بندی های گروه غذایی، برای حفظ و نگهداری محیط زیست می کوشد.

یک بسته بندی مناسب مورد تایید در زمینه مواد غذایی چگونه باید باشد؟

بسته بندی جذاب مواد غذایی

از همه استانداردها و قوانین که بگذریم، اولین چیزی که مشتری با آن روبرو میشود، پک محصولات است. پس داشتن بسته بندی در تمام حیطه های تولید از واجبات است. تولیدکنندگانی که می خواهند رشد تصاعدی داشته باشند می بایست برای این موضوع اهمیت ویژه ای قائل شوند. محصولی مثل عسل در ظرف شیشه ای قرار میگیرد و بعد توسط جعبه های کارتنی و مقوایی درون فروشگاه قرار گرفته و صادر می شوند.

پس جعبه مقوایی و کارتنی برای عسل یک پک ثانویه محسوب میشود. اما برای محصولات بسیاری که بسته بندی اولیه نداشته و مستقیما با جعبه و کارتن در ارتباط اند، باید متریالی در نظر گرفته شود که درجه یک و بهداشتی باشد.

در خصوص تولید جعبه های مقوایی برای مواد غذایی از مقوای ایندربرد که نسبتا بهداشتی تر است، استفاده می‌کنند. این مقوا در گرماژهای مختلف وجود دارد که هر چه گرماژ بالاتر باشد مقاومت جعبه بیشتر شده و دفرمه نخواهد شد. مثل جعبه بسته بندی زعفران که در تصویر مشاهده می‌کنید. این محصول در جعبه های مقوایی قرار می گیرد و به کشور آلمان صادر گشته. پس حتما متریال استفاده شده باید به گونه ای باشد که برای جابجایی در مسافت های طولانی محصول را دچار آسیب دیدگی نکند.

جعبه مقوایی زعفران صادراتی

نکته ای که لازم است به آن توجه کنید انتخاب جنس بسته بندی میباشد. در خصوص مواد غذایی پدیده ای به نام مهاجرت ترکیبات وجود دارد. یعنی زمانی که مواد غذایی مستقیما بدون پوشش دیگری درون جعبه قرار گیرند با جنس بسته بندی ترکیب می شوند و باعث افت کیفیت اصل کالا می گردد. بنابراین، برای استفاده از این نوع موادغذایی در تهیه پک هایشان استانداردهایی در نظر گرفته شده است که با رعایت کردن آنان جلوگیری از بروز مهاجرت ترکیبات میشود.

مطالب گفته شده درباره کیفیت اصل کالا و بسته بندی آن عنوان شده است پس در نظر گرفتن متریال عالی و درجه یک میتواند باعث اعتمادسازی شود و صادرات آنان نیز سهل تر انجام گیرد.

به نظر شما در کنار کیفیت محصول + پک آن، چه چیزی دیگری باعث جلب نظر مشتریان خواهد شد؟!

چاپ و طراحی مناسب برای بسته بندی مواد غذایی

همه تولیدکنندگان به امید آن که محصولات تولیدی شان فروش فوق العاده و رضایت بخشی داشته باشد، دست به تاسیس کسب و کاری میزنند. به همین دلیل برایشان اهمیت دارد که بسته بندی آنها مشتری پسند بوده و ظاهری جذاب و درخشان داشته باشد تا بیشتر دیده شوند که امر موجب معروفیت سریع آنها خواهد شد.

مرتبط بخوانید: بسته بندی مواد غذایی و نکات مهم در طراحی

زمانی میتوانید بسته بندی زیبا و جذاب داشته باشید که از چاپ و خدمات پس از آن برای پک کالایتان بهره بگیرید. مواد غذایی جز محصولاتی میباشند که داشتن طراحی و چاپ مرغوب برایشان الزامی است. چون تصویر روی کالا کمک است که موجب میشود مشتری و خریدار متوجه محصول درون آن گردد و از روی بسته بندی بدون چاپ و ساده نمیتوان آنها را تشخیص داد که این امر موجب کاهش استقبال خواهد شد.

بسته بندی مواد غذایی 2

چاپ افست از چاپ های بسیار پرکاربرد در زمینه تولید جعبه های مقوایی و کارتنی میباشد. در این چاپ محدودیتی در طرح و رنگ وجود ندارد و شما میتوانید برای کالاهایتان از هر طرح و رنگی استفاده کنید. نکته جالب آن است که خدمات پس از چاپ مثل سلفون، یووی موضعی، طلاکوبی و برجسته سازی و غیره، قابل استفاده در این نوع چاپ می باشند.

خواندنی: کارتن بسته بندی گوشت مرغ و ماهی

البته برای یکسری از محصولات مواد غذایی که مدت زمانی را باید در سردخانه یا کانتینرهای یخچال دار سپری کنند می بایست از فلوت ضد رطوبت و سلفون استفاده شود تا در دمای پایین، جعبه دچار ترکیدگی نشود. حتی در مواردی مثل بسته بندی ادویه جات، داخل جعبه را نیز سلفون می کنند تا بهداشتی بودن محصول 100 درصد تامین شود.

4.6/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *