وبلاگ

جعبه کارتن بسته بندی مدل سبدی

کارتن میوه ودل سبدی 01

جعبه کارتن بسته بندی مدل سبدی یکی از نیاز‌های اساسی صاحبان میوه و تره بار و فعالان این حوزه است. میوه و سبزیجات از جمله محصولاتی هستند که تاریخ مصرف دارند و باید کاملا سالم و بدون هیچ گونه زدگی به دست مشتری برسند. از این رو استفاده از یک بسته بندی مناسب که از سویی کاملا ایمن باشد و از سوی دیگر محصول موردنظر در آن ماندگاری خوبی داشته باشد، بسیار حائز اهمیت است. جعبه های کارتنی سبدی استاندارد های لازم را دارند به همین خاطر برای بسته بندی و نگهداری محصولات کاملا مناسب هستند. در این مقاله قصد داریم درباره جعبه کارتن سبدی، ماهیت، انواع، ویژگی‌ها و مطالبی مرتبط به شما اطلاعات بدهیم. مطالعه این مقاله در انتخاب محصول موردنظر کمک کننده خواهد بود.

جعبه کارتن سبدی چیست؟

جعبه کارتن سبدی یک نوع بسته بندی کارتنی است. این جعبه ها بیشتر از کارتن پنج لایه ورق مقوایی تشکیل می‌شود که ترکیبات این نوع ورق کارتن شامل سه لایه ورق مسطح و دو لایه ورق موج دار است. ورق داخلی و خارجی از نوع کرافت سنگین و لایه های موج دار از جنس فلوت EوC هستند.

چند لایه بودن این کارتن‌ها خود موجب افزایش مقاومت آن ها می‌شود، اما قرار گرفتن فلوت ها بین ورق های مسطح، مقاومت کارتن را چند برابر می‌کند.

دیدنی‌ها: نمونه جعبه و کارتن بسته بندی انواع میوه و صیفی جات

ویژگی‌های ظاهری جعبه کارتن بسته بندی مدل سبدی

جعبه های سبدی براساس شکل ظاهری شان دو دسته هستند:

  • جعبه های سبدی لمینتی

در فرایند تولید این نوع جعبه ها از یک لایه لمینت استفاده می‌شود. لمینت یک پوشش نازک مقوا چاپ خورده(پوستر) است که سطح بیرونی جعبه را به طور کامل می‌پوشاند. فرایند لمینت پس از انجام چاپ افست اجرا می‌شود به عبارت دیگر جعبه هایی لمینت می‌شوند که دارای چاپ افست باشند. این نوع جعبه ها را با نام جعبه کارتن لمینتی می‌شناسند.

  • جعبه های سبدی فلکسویی 

جعبه های سبدی فلکسویی با چاپ فلکسو تولید می‌شوند به همین خاطر کارتن فلکسویی نام می‌گیرند. در ساخت این نوع جعبه ها به هیچ عنوان از لمینت استفاده نمی‌شود و چاپ مستقیم بر روی کارتن لایه دار انجام می‌شود.

تفاوت های جعبه های سبدی لمینتی و فلکسویی در چیست؟

جعبه های سبدی لمینتی و فلکسویی از جهات گوناگونی با یکدیگر تفاوت دارند ازجمله:

  1. همان طور که پیش‌تر گفته شد جعبه های سبدی لمینتی حاصل فرایند چاپ افست هستند، اما در ساخت جعبه های سبدی فلکسویی از چاپ فلکسو استفاده می‌شود.
  2. کیفیت چاپ فلکسو در مقایسه با افست پایین است.
  3. درتولید جعبه های لمینتی از رنگ‌ های متنوعی استفاده می شود که کیفیت و جلوه خیلی خوبی دارند، اما در ساخت جعبه های فلکسویی تنها از 4رنگ استفاده می‌شود بنابراین در انتخاب رنگ ها محدودیت وجود دارد.
  4. کیفیت رنگ روی جعبه های فلکسویی در مقایسه با لمینتی بسیار پایین است.
  5. لمینت خود حالت براق و درخشانی دارد. حین چاپ این جعبه ها نیز یک سری خدمات ارائه می شود که زیبایی آن ها را دوچندان می‌کند. خدمات چاپ همچون:سلفون، یووی، طلاکوبی و مانند این ها. اما در ساخت جعبه های فلکسویی چنین خدماتی ارائه نمی شود.
انواع نمونه جعبه و کارتن بسته بندی

جعبه های سبدی به لحاظ شیوه سرهم شدن چند نوع هستند؟

جعبه های سبدی به لحاظ شیوه سرهم کردن اجزای جعبه، سه دسته هستند:

  • قفل دار

اجزا و ستون های این جعبه ها به شکلی در هم قفل یا به عبارتی چفت می‌شود.

  • چسبی

قسمت های مختلف این نوع جعبه با چسب مخصوصی به هم متصل می‌شوند تا جعبه به این شکل سرهم شود.

  • منگنه ای

در حالت با استفاده از منگنه جعبه شکل خود را میگیرد. البته استفاده از این نوع جعبه ها بسیار محدود است و تقریبا می‌توان گفت منسوخ شده اند.

از جعبه های سبدی برای بسته بندی یا نگهداری چه محصولاتی استفاده می‌شود؟

اینگونه جعبه ها بیشتر برای بسته بندی و نگهداری میوه و صیفی جات مثل ( کارتن فلفل دلمه، کارتن موزی و غیره) به کار می‌روند. موارد استفاده از آن ها نیز در داخل و یا خارج از کشور بسیار است. به دلیل اینکه صادرات میوه و صیفی‌جات به خارج از کشور زمان‌بر است و محصول باید برای مدت طولانی در سردخانه بماند، جعبه های سبدی مخصوصی برای این منظور تولید می شوند که قابلیت های لازم را دارند.

ویژگی‌های جعبه کارتن بسته بندی مدل سبدی

این ویژگی ها همانند تصاویر به شرح زیر است:

کارتن میوه ودل سبدی 02

1- چهار حفره دایره ای شکل روی قسمت کفی این جعبه ها تعبیه شده است. این حفره‌ها باعث می‌شوند هوا در داخل جعبه جریان داشته باشد و تهویه مناسب صورت گیرد.

2- چهار گوشه جعبه دارای ستون های دوبل(2برابر کارتن) هستند. به این معنا که در چهار ستون جعبه علاوه بر لایه کارتنی اصلی، 2لایه دیگر با همان ترکیب و ضخامت تعبیه شده است. این ستون ها می‌توانند وزنی به اندازه وزن یک انسان بین 80 تا 100 کیلو را تحمل کنند. بنابراین وقتی جعبه ها را روی هم قرار می‌دهید دچار هیچگونه آسیب نمی‌شوند. میزان وزن نام برده شده بستگی به انتخاب ترکیب کارتن دارد.

3- لبه های برخی جعبه های سبدی مانند ستون های آن ها دوبل است که باعث می‌شود مقاومت و استحکام بیشتری داشته باشند.

کارتن میوه ودل سبدی 03

4- جعبه‌های کارتنی سبدی، دسته دار هستند. برای جای گذاری دسته حمل، قسمتی از کارتن برش خورده است که حمل و نقل جعبه را تسهیل می‌کند.

5- این جعبه ها دارای قفل های نگه دارنده نیز هستند. بخش هایی از قسمت بالا و پایین جعبه برش هایی خورده که وقتی جعبه ها را روی هم می‌گذارید در هم چفت می‌شوند. این حالت سبب می شود جعبه ها در هنگام حمل و نقل اصلا تکان نخورند و جا به جا نشوند.

در پایان یکی از دلایلی که از جعبه کارتن بسته بندی مدل سبدی برای واردات-صادرات میوه و صیفی‌جات استفاده می‌شود بازیافتی بودن این جعبه هاست. فرایند بازیافت به طور کلی هزینه بر است. استفاده از کارتن هزینه های اضافی را کم می‌کند و درختان کمتری برای تولید کاغذ و مقوا مصرف می‌شوند.

محاسبه قیمت جعبه و کارتن بسته بندی

انتخاب ترکیب کارتن جعبه های سبدی به چه عواملی بستگی دارد؟

انتخاب ترکیب کارتن جعبه های سبدی به وزن محصول و صادراتی بودن آن بستگی دارد. ترکیب کارتن های سبدی صادراتی با کارتن هایی که مصارف داخلی دارند متفاوت است. چرا که جعبه های صادراتی جابه جایی ‌های بیشتری دارند و زمان طولانی تری در یخچال انبار می‌شوند، بنابراین باید استحکام و کیفیت بالایی داشته باشند.

کلام آخر

میوه و صیفی جات جزو خوراک روزانه انسان‌ها هستند و نحوه نگهداری و بسته بندی آن ها بسیار مهم است، چراکه باید کاملا سالم و بهداشتی به دست مشتری برسند. در این مقاله تلاش کردیم در مورد جعبه کارتن های سبدی، اهمیت، مزایا و موضوعات مرتبط با آن صحبت کنیم تا شما را در خرید محصول دلخواه یاری کرده باشیم. اگر سؤالی برایتان پیش آمده یا می‌خواهید این نوع کارتن را سفارش دهید، می توانید به بخش کامنت ها مراجعه کنید و طرح سوال کنید یا با کارشناسان ما تماس تلفنی برقرار کنید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *