چاپ, وبلاگ

روکش سلفونی چاپ (براق، مات و مخملی) در تولید جعبه مقوایی و کارتنی

دستگاه سلفون کشی جعبه

روکش سلفونی چاپ در تولید جعبه مقوایی و کارتنی به عنوان خدمات چاپ محسوب می‌شود. این خدمات در صورت نیاز و خواست مشتریان انجام می‌شود و تا حدودی در هزینه های نهایی اثرگذار خواهند بود اما به جهت زیبایی‌شان، ‌از سوی مشتریان مورد اقبال بیشتری هستند. با ما همراه باشید تا تمامی انواع روکش‌های سلفونی را در صنعت جعبه و کارتن بسته بندی به شما معرفی کنیم.

روکش سلفونی چاپ جعبه

روکش سلفونی بر روی چاپ کارتن و جعبه از جمله خدماتی است که به سفارش دهندگان انواع جعبه های مقوایی و کارتنی ارائه می‌شود. فرایند سلفون کردن جعبه‌های مقوایی و کارتنی در یکسری دستگاه‌های خاص انجام می‌شود.

سلفون ها ورق های پلیمری شفاف یا پلاستیک های نازکی هستند که با دقت و ظرافت روی ورق های مقوایی چسبانده می‌شوند. اتصال سلفون به ورق مقوایی به واسطه وجود چسب هایی است که مابین آن‌ها ‌قرار می‌گیرد.

این اقدام به عنوان خدمات چاپ یا و یا پوشش چاپ، باعث می‌شود که ضخامت جعبه افزایش یافته و استحکام و مقاومت آن نیز بهبود یابد.

کاربرد و مزایای سلفون روی جعبه

سلفون کشی روی جعبه های کارتنی و مقوایی دارای مزایا و کاربردهایی است، از جمله:

  • افزایش استحکام و مقاومت جعبه
  • ایجاد ظاهری زیبا و متفاوت
  • بهبود مقاومت در برابر عوامل محیطی از جمله نفوذ آب، رطوبت، ضربه و خش
  • افزایش دوام و تثبیت رنگ های چاپی روی جعبه کارتنی و مقوایی

انواع روکش سلفونی

انواع سلفون در چاپ جعبه

از عمده روکش های سلفونی که به عنوان پوشش عمل می‌کنند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

  1. براق
  2. مات
  3. مخملی
  • روکش سلفونی براق

براق بودن و درخشندگی این سلفون نسبت به سایر انواع سلفون‌های مورد استفاده در چاپ جعبه بیشتر است. زمانی که این سلفون روی جعبه های مقوایی کشیده می‌شود ظاهر آن را به شدت شفاف می‌کند. به همین دلیل در نظر اول بسیار توجه‌ها را به خود جلب می‌کند.

  • روکش سلفونی مات

روکش های سلفونی مات در نقطه مقابل سلفون براق قرار می‌گیرند. انعکاس نور در نوع سلفون مات از بین می‌رود و ظاهر جعبه و طرح چاپی بدون هیچ نور و درخشندگی است. در این حالت رنگ ها واقعی تر به نظر خواهند رسید.

  • روکش سلفونی مخملی

این روکش نسبت به دو مورد دیگر گران تر و کم کاربردتر است. به همین دلیل چندان در صنعت تولید انواع بسته بندی کارتنی و مقوایی استفاده نمی‎‌شود مگر در موارد خاص که متقاضی قصد تولید جعبه ای متفاوت در بین رقبای خود را دارد.

انواع روش سلفون چاپ جعبه

سلفون ها به شکل رول هستند و روی دستگاه قرار داده می‌شوند تا در طی فرایندی روی ورق‌های مقوایی متصل گردند. در فرایند سلفون کردن این پوشش های پلاستیکی روی مقوا یا کارتن قرار می‌گیرند. تکنیک های انجام این کار به طور کلی دو شیوه است: حرارتی و واتر بیس.

نحوه یا شیوه سلفون‌کشی با توجه به نوع سلفون تغییر می‌کند. برای مثال سلفون های حرارتی که در فرایند تولیدشان چسب استفاده شده است صرفاً در روند سلفون کشی از حرارت بخش های خاصی از دستگاه (سیلندرها) تاثیر پذیرفته و روی مقوا چسبیده می‌شوند. در حقیقت حرارت سیلندرها باعث می شود که چسب سلفون‌ها گرم شود و خاصیت چسبندگی پیدا کند.

در سلفون واتر بیس یا سرد وضعیت به گونه‌ای دیگر است. به این شکل که سلفون چسب ندارد و باید در حین چسباندن سلفون به لایه مقوایی چسب میان آن‌ها قرار بگیرد. بنابراین سلفون قبل از اتصال به مقوا، خام است.

ابعاد و ضخامت سلفون

سلفون هایی که روی چاپ جعبه استفاده می‌شوند دارای ضخامت متعددی هستند. بنابراین در روند سلفون کشی یکی از انواع سلفون ها بر حسب نیاز و متناسب با نوع کار انتخاب و استفاده می‌شوند.

سلفون سفارشی

مشتریانی که در صدد ثبت سفارش جعبه های خاص با طراحی های ویژه‌ای هستند، می‌توانند انواع خدمات چاپ را نیز در نظر بگیرند. به همین دلیل اگر کسی از مشتریان از نوع کاربرد و مزایای سلفون کشی انواع جعبه های مقوایی و کارتنی مطلع شود و درخواست آن را ارائه کند تیم تولید این موضوع را در روند کار در نظر خواهند گرفت.

بنابراین سلفون کشی وابسته به خواست و ثبت سفارش مشتریان خواهد بود و برای تمامی جعبه ها لحاظ نمی‌شود.

هزینه سلفون چاپ جعبه

قیمت سلفون کشی برای چاپ جعبه بر حسب نوع جعبه ها، ابعاد، نوع سلفون، کیفیت کار و انواع معیارهای دیگر که در هنگام ثبت سفارش تعیین می‌شود، محاسبه خواهد شد. در نتیجه نمی‌توان هزینه‌ای ثابت را برای تمامی انواع سلفون کشی به عنوان خدمات چاپ تعیین نمود.

خاتمه

در مقاله‌ای که مطالعه نمودید بسیاری از مهم‌ترین موضوعات مرتبط با سلفون در چاپ جعبه را مطرح ساختیم. در صورت وجود هرگونه سوال و ابهام امکان طرح آن در بخش کامنت‌ها در زیر همین مقاله را دارید. در اسرع وقت کارشناسان ما به تمامی سوالات پاسخ خواهند داد. همچنین در صورت نیاز می‌توانید برای ثبت سفارش خود و یا کسب مشاوره در زمینه جعبه های مقوایی و کارتنی در کنار انواع سلفون، با شرکت کارتن سازی آوین پک در تماس باشید.

4.7/5 - (3 امتیاز)
author-avatar

درباره زهرا خمسه

واژه‌ها، جذاب‌ترین اسباب‌بازی دنیا هستند. دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا این فرصت رو برام فراهم کرد از طریق بازی کردن با واژه‌ها جهان تازه‌ای رو تجربه کنم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *