وبلاگ

پوشش یووی موضعی و سیلندری در صنعت چاپ و بسته بندی

چاپ یووی

پوشش یووی موضعی و سیلندری در صنعت چاپ و بسته بندی از جذاب‌ترین انواع خدمات چاپ محسوب می‌شوند که نسبت به سایر خدمات مورد اقبال بیشتری نیز هستند. در ادامه قصد داریم که در این زمینه اطلاعاتی تخصصی را به بیانی ساده و روان در اختیارتان قرار دهیم. بسیاری از افرادی که در صدد چاپ انواع جعبه های کارتنی و مقوایی هستند بعد از آشنایی با این تکنیک چاپ، علاقه‌مند به استفاده از آن بر روی جعبه بسته بندی‌شان هستند. با ما همراه باشید.

چاپ یووی UltraViolet

خدمات پس از چاپ دارای انواع مختلفی است که یکی از آن‌ها چاپ یووی ( UV )  می‌باشد. این تکنیک چاپی دارای دو مزیت است. اول این که باعث می‌شود چاپ جعبه شما بسیار زیبا و مدرن باشد. علاوه بر آن کیفیت روند چاپ، رنگ ها و ظرافت های طرح چاپی را افزایش می‌دهد. در نتیجه زیبایی در کنار کیفیت بالا قرار می‌گیرد.

این تکنیک چاپی در رده انواع چاپ های دیجیتال قرار می‌گیرد. زیرا که در روند کار چاپ از اشعه یووی ( فرابنفش ) استفاده می‌شود. اشعه‌ای که در چاپ یووی به کار گرفته می‌شود با هدف سرعت بخشی به روند خشک شدن جوهرهایی می‌باشد که برای طراحی روی جعبه استفاده شده است. سرعت بالای خشک شدن جوهر باعث می‌شود که از پخش جوهر و از بین رفتن ظرافت طراحی جلوگیری گردد.

این تکنیک چاپی بهترین گزینه برای چاپ جعبه‌هایی است که ظرافت های زیادی در نوع طراحی‌شان نیاز است و اهمیت دارد که تمامی بخش‌های طراحی به درستی چاپ شوند.

پوشش یووی مات و براق

در روند چاپ یووی مواد مختلفی استفاده می‌شود. بر حسب نوع مواد آن شاهد هستیم قسمت پوشش یووی، براق یا مات است. بنابراین دو نوع یووی وجود دارد.

در مواردی برای اینکه دو بخش مختلف یک جعبه را متفاوت از هم نشان دهند از دو نوع ماده مات و براق یووی در کنار هم استفاده می‌کنند. به همین دلیل تفاوت‌ها آشکار شده و توجه بیشتری را از مخاطب جلب می‌کند.

ویژگی‌های پوشش یووی

روی جعبه مقوایی که پوشش یووی پیاده شده است، بخش یووی برجسته‌تر است. همین برجستگی باعث می‌شود که با بخش‌های دیگر سطح جعبه تمایز داشته باشد. در نتیجه به راحتی می‌توانید با لمس جعبه، این برجستگی‌ها را تشخیص دهید.

به طور کلی هزینه‌های مربوط به یووی مات نسبت به نوع براق بیشتر است و به شکل آماری شاهد هستیم که یووی مات کمتر از یووی براق از سوی مشتریان درخواست می‌شود.

انواع یووی در خدمات چاپ

یووی در انواع مختلفی قابلیت اجرا دارند. به همین دلیل مشتریان و کسانی که سفارش ساخت انواع جعبه های کارتنی و مقوایی را ثبت می‌کنند به راحتی می‌توانند یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. در ادامه دو نوع عمده آن را به شما معرفی می‌کنیم.

یووی موضعی

در یووی موضعی همانطور که از نام آن بر می‌آید صرفاً بخشی از جعبه مقوایی آغشته به ماده یووی شده و اشعه ماورابنفش جوهر آن را خشک می‌کند تا تمایز قابل توجهی با سایر بخش های طراحی جعبه داشته باشد. در نتیجه به راحتی قابل تشخیص خواهد بود.

برای مثال در جعبه هایی که روی آن‌ها برند، لوگو یا طراحی های خاصی قرار داده شده برای این که نمای واضح تری داشته باشند از یووی موضعی استفاده می‌گردد.

همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید تصویر کالا بر روی بسته بندی با طرح خاصی چاپ شده و تنها روی آن یووی شده است. اگر جعبه را از نزدیک مشاهده کنید برجستگی که توسط UV بر روی جعبه ایجاد شده به راحتی قابل مشاده است و خود این موضوع در کلیت بسته بندی ویژگی منحصر به فردی را در کنار رقبا به جعبه خواهد داد.

یووی سیلندری

در یووی سیلندری تمامی بخش‌های جعبه های مقوایی با ماده مخصوص یووی پر می‌شود. به همین دلیل تمام سطح جعبه از مایع بی رنگ یووی اثر می‌پذیرد. یووی سیلندری به نسبت یووی موضعی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خاتمه

در مقاله‌ای که مطالعه کردید بسیاری از مهم‌ترین موضوعات مربوط به یووی به عنوان یک روکش یا پوشش چاپ در انواع خدمات چاپ را مورد بررسی قرار دادیم. در صورت وجود هرگونه سوال و ابهامی در این زمینه با ما در بخش کامنت ها یا از طریق تماس با ما ارتباط بگیرید. همچنین اگر قصد سفارش جعبه ای با این نوع خدمات‌چاپ را دارید میتوانید هم به صورت حضوری از سالن نمونه کار شرکت کارتن سازی آوین پک دیدن نمایید تا با دید بهترین سفارشتان را ثبت نمایید.

4.5/5 - (4 امتیاز)
author-avatar

درباره زهرا خمسه

واژه‌ها، جذاب‌ترین اسباب‌بازی دنیا هستند. دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا این فرصت رو برام فراهم کرد از طریق بازی کردن با واژه‌ها جهان تازه‌ای رو تجربه کنم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *