جعبه هارد باکس
جعبه هارد باکس

هارد باکس (hard box) یا جعبه سخت برای انواع جعبه کادویی برای مناسبت های همانند تولد، سالگرد ازدواج، روز عشاق و غیره استفاده میشود که به دلیل بدنه ی سخت و محکمی که دارد از ماندگاری بالاتری نسبت به جعبه مقوایی معمولی برخورداراست.

ar-flag

en-flag

هارد باکس چیست؟

هادر باکس یا جعبه سخت که معمولا از لایه های MDF و چوب در آن استفاده میکنند. امروزه با توجه به گرایش های افراد به سمت زیبایی، سفارشات و در نتیجه تولیدات اینگونه جعبه ها بسیار رونق بافته است.هاردباکس ها اکثر برای محصولات گران قیمت که ارزش مالی بالایی دارند استفاده میشوند که دلیل آن، این است که هزینه زیادی برای محصول صرف شده و برای مشتری مهم است که سالم باقی بماند و پس از مصرف برای نگهداری از جعبه های خودش استفاده گردد که مصرف کننده هزینه ی جعبه را در کنار هزینه ی کالا تقبل میکند چراکه ماندگاری و سالم ماندن محصول خریدار ی شده برای وی مهم میباشد.

هارد باکس زیورالات

بیشتر بدانید: نمونه جعبه و کارتن بسته بندی انواع محصولات

نحوه تولید

هارد باکس نیز مانند سایر جعبه های مقوایی به تولید میرسند که در یک الی دو مرحله تفاوت جزئی دارد که در ادامه آنها را با یکدیگر بررسی میکنیم.

مرحله ۱: مرحله اول تهیه ورق کارتن میباشد که از خمیر به دست می آید این خمیر به دست آمده یا از تنه ی درختان گرفته شده که در این صورت از جنس درجه یک است و یا از کارتن بازیافتی تهیه میشود که مرغوبیت جنس درجه یک را ندارد.

مرحله ۲: بعد از تهیه خمیر توسط ماشین آلات اتوماتیک خمیر به دست آمده به ورق تبدیل خواهد شد و این ورق ها را برای جعبه های مقوایی و هادرباکس استفاده میشوند که ورق های هادر باکس از جعبه های مقوایی کمی محکم تر است که معمولا از جنس ورق های کرجی و مقراضیانی میباشند.

مرحله ۳: بعد از مرحله تولید ورق، نوبت به تولید جعبه هاردباکس میرسد که پس از دریاف ابعاد موردنظر، قالب برای آن ساخته شده و توسط قالب خاص تولید میشود که هزینه ی قالب توسط خود مشتری پرداخت خواهد شد.

مرحله ۴: برش جعبه در این مرحله انجام می پذیرد یا به صورت خطی و یا به صورت منحنی انجام میگیرد. برش دایکاتی نیز در هاردباکس ها و جود دارد که جعبه ها به صورت منحنی نیز دیده میشوند.

بیشتر بدانید: محاسبه آنلاین جعبه و کارتن بسته بندی در کمتر از ۲ دقیقه

نکته ای که هاردباکس را نسبت به جعبه های مقوایی متمایز کرده است چسباندن لبه های کارتن میباشد که توسط چسب خاص با دست انجام میگیرد یعنی این مرحله به نیروی انسانی احتیاج دارد و هم چنین ورق آن نسبت به مقوای معمولی سخت تر است. چاپی که بر روی هاردباکس درج میشود زیبایی جعبه را دو چندان میکند که این جعبه به گونه ای طراحی میشود که خاصیت ضدآب داشته که در فصول مختلف و در شرایط گرم و سرد به کیفیت آن آسیبی وارد نمیکند. درست است که هاردباکس ها از لحاظ قیمت نسبت به جعبه مقوایی معمولی کمی بالاتر است اما این اطمینان را به مشتری میدهدکه در مدت زمان طولانی تری و با ماندگاری بالا از این نوع جعبه ها استفاده میکند.

جعبه هارد باکس

بیشتر بدانید:اشتباهات رایج در طراحی بسته بندی

مزایا و معایب هارد باکس

هاردباکس ها در موارد و صنایع متفاوتی مورد استفاده قرار میگیرند و استفاده از آنها نشاندهنده ارزش بالای کالاست. در این قسمت برخی از صنایع پر مصرف و موارد استفاده را بیان خواهیم کرد.

شرکت های لوازم آرایش و بهداشتی: جعبه عطر و ادکلن های لوکس و گران قیمت که اکثرا مصرف کادویی نیز دارند استفاده میکردد که این گونه محصولات با توجه به جنس شکستنی که دارند، حساس تر بوده که برای حفاظت بیشتر از هارد باکس بهره میگیرند.

شرکت های تولید کننده تلفن همراه: استفاده از هاردباکس در این صنعت بسیار معمول بوده و به وفور دیده میشود دلیل آن، این است که اینگونه محصولات با توجه به آسیب پذیری زودهنگامی که نسبت به ضربه دارند، جعبه های آنها باید جنس محکم داشته و از استحکام کافی برخوردار باشد که نشاندهنده تائید اصالت آن برند میباشد .

زیور آلات: دلیل اصلی استفاده از هارد باکس و زیور آلات و صنایع کادوئی به دلیل اهمیت زیبایی اینگونه کالاهاست و هم چنین در کنار مهم بودن جذابیت و زیبایی، مسئله امنیت نیز میباشد که برای زیور آلات بسیار حائز اهمیت است.

هاردباکس ها مزایای بسیاری دارند که برخی از دیگر مزیت های آنها همانند امکان داشتن خاصیت مغناطیسی بر روی درب جعبه، حس خوشایندی که از لمس جعبه انتقال می یابد و داشتن ظاهری ساده و در عین حال بسیار لوکس که همگی اینها طرفداران هادر باکس را افزایش میدهد.

تمامی محصولاتی که به تولید میرسند صد در صد عالی نبوده و در کنار مزایای خود معایبی نیز دارند. یه محصولاتی میتوان برچسب با کیفیت زد که به قولی کف ترازوی مزایای آنها بیشتر از معایب آنها باشد. هارد باکس ها هم از این قاعده مستثنی نیستند برای مثال زمانی که برای متصل شدن درب جعبه با بدنه ی آن از آهنربا استفاده میشود در طول مدت زمان طولانی ممکن است آهنربای استفاده شده خاصیت مغناطیسی خود را از دست داده و جعبه زیبایی خود را از دست بدهد و چنین موارد در هاردباکس ها اتفاق می افتد.

بیشتر بدانید: ۶ رازی که طراحی بسته بندی شما را خاص می‌کند چیست؟

انواع مدل های هارد باکس

چندین مدل هارد باکس وجود دارند که یکی یکی به بررسی آنها میپردازیم:

تلسکوپی: این مدل جعبه همانند جعبه های تلفن همراه است که داخل یکدیگر میروند که برای امنیت بیشتر این جعبه ها را پلمپ میکنند.

کشویی: این مدل شبیه به جعبه کبریت میباشد که جعبه و درب آن به صورت کشویی درون هم قرار میگیرند.

شیار دار: این نوع جعبه هارد باکس بر روی درب و جعبه آن قسمت برجسته ای وجود دارد که بر روی یکدیگر چفت میشوند.

سیگاری: این مدل سبکی کلاسیک و ساده دارد که قسمت درب آن به بدنه چسبیده و جدا نمیشود. آهنربا و خاصیت مغناطیسی را در این نوع جعبه ها میتوان اعمال کرد.

کتابی: این مدل که از اسمش پیداست مثل کتاب باز و بسته میشود که نوعی از حالت سیگاری بوده و برای لوازم آرایشی لوکس یا لباس و وسایل الکترونیکی استفاده می گردد.

هارد باکس

در حال حاضر، سفارش و تولید جعبه هارد باکس در کشورمان ایران نیز با گرایشات جدید امروز بسیار متقاضی دارد و برای تولید کنندگان لوازم لوکس، الکترونیکی و صادراتی بیشتر از این نوع جعبه ها استفاده میکنند. درست است که قیمت اینگونه جعبه ها نسبت به جعبه های مقوایی بالاتر است اما اگر در تیراژهای بالا و به صورت عمده سفارش داده شود قیمت ارزان تری را شامل خواهد شد. هم چنین داشتن طرح و رنگ و خدمات چاپ به زیبایی اینگونه جعبه ها می افزاید که نتیجه ی آن فروش بالاتر و در بخش صادراتی موجب باقی ماندن برند در ذهن مشتریان میشود.

سوالات متداول

موارد استفاده هارد باکس کجاهاس؟ هادر باکس ها در به عنوان جعبه برای نگهداری لوازم لوکس، ساعت، زیورآلات، جواهرات و کالاهای صادراتی استفاده میشوند.

تفاوت هارد باکس با جعبه مقوایی چیه؟ هارد باکس به دلیل آنکه در ورق آن از الیاف سخت تری همانند چوب استفاده شده است که جنسی محکم تر و ضخیم تر نسبت به جعبه های مقوایی معمولی برخوردارند.

فروش عمده هارد باکس وجود داره؟ بله، برای تولید کنندگانی که محصولات صادراتی زیادی دارند یا برای شرکت های لوازم الکترونیکی مثل تلفن همراه، تیراژهای بالا بسته به نیاز مشتری پذیرفته میشود.

درباره آوین پک

شرکت کارتن سازی آوین پک با تجربه ای به مدت یک دهه و تلاش های شبانه روزی در رده بهترین کارخانجات بسته بندی ایران قرار گرفته است. از این رو اگر خواستار تولیدات بسته بندی های صادراتی با کیفیتی قابل قبول و جذاب هستید میتوانید در بخش (تماس با ما) از بخش فروش مشاوره رایگان دریافت کرده و بهترین جعبه ها را طبق خواسته خودتان سفارش دهید.

6 پاسخ
  • مدیر
   مدیر گفته:

   تولید یک سفارش در روز بستگی به ویژگی های آن دارد و روش تولید آن با ماشین آلات مکانیزه انجام میشود و در بعضی موارد از کار دستی هم استفاده میگردد.

   پاسخ
  • مدیر
   مدیر گفته:

   بله این امکان وجود داره میتونید در خصوص ساخت جعبه سخت با واحد طراحی در ارتباط باشید و اگر مدل خاصی مد نظرتون هست آن را برای واحد نام برده ارسال نمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *