وبلاگ

خط تولید کارتن سازی از بهترین تا بدترین را بشناسید

خط تولید کارتن سازی

خط تولید کارتن سازی برای ارسالِ به موقع سفارشات مشتریان شامل یک سری مراحل می‌باشد که در یک توالی مشخص رخ می‌دهند. اینکه آیا فرآیند تولید جعبه کارتنی یا مقوایی به درستی و به موقع تکمیل شود بستگی به ماشین آلات، سرعت کار، هماهنگی اپراتور ها و ظرفیت مواد اولیه شرکت جعبه سازی دارد. اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده که خط تولید کارتن سازی چگونه است و مهم ترین دستگاه های کارتن سازی به صورت حرفه‌ای کدام اند، این مقاله مناسب شماست.

مراحل خط تولید کارتن سازی

صنعت کارتن سازی و تولید کارتن بسته بندی از نیاز‌های انکار ناپذیر جهان امروز است که کارتن ساز‌ها و حتی مشتریان با آگاهی از مراحل آن می‌توانند به نتایج سود آوری از آن یا با آن، دست یابند.شغل کارتن سازی هم به صورت حرفه ای و هم به صورت طبیعی و ساده قابل اجراست.

خط تولید کارتن سازی در کارخانه یا کارگاه تولید به چند بخش مجزا تقسیم می‌گردد:

بخش اول (ساخت مواد اولیه کارتن سازی)

خط تولید کارتن سازی دیگ بخار

مرحله اول شامل ساخت و تولید مواد اولیه با کیفیت به اندازه نیاز کارخانه کارتن سازی است. آن دسته از جعبه سازانی که به تازگی قصد ورود به این صنعت را دارند، ضروری نیست حتما خمیر کارتن مورد نیاز خودشان را به صورت اختصاصی بدست آورند، زیرا اینکار نیاز به دیگ بخار مخصوص، افراد با تجربه‌ و همچنین سرمایه چند میلیاردی دارد. بعوض می‌توانند با بستن قرارداد با شرکت‌های کاغذ سازی یا رول کارتن در سراسر کشور شیت ( ورق ) کارتن مورد نیاز خود را شفارش داده و در بازه زمانی مشخصی دریافت نمایند. خرید مواد اولیه مرغوب به شما کمک می‌کند تا بتوانید با تولید جعبه‌هایی با کیفیت خیلی زود به سود بسیار زیادی دست یابید.

در این شرکت‌ها مواد اولیه یک کارخانه کارتن سازی با کمک ماشین آلات پیشرفته و از خمیر شدن تنه درختان یا ضایعات کارتنی بدست می‌آید و در ادامه خمیرِ بدست آمده به کاغذ و مقوا تبدیل می‌شود. مقواها به دلیل ضخامت بالایی که دارند به عنوان لایه‌های مختلف یک ورق کارتنی ( یعنی لاینر و فلوت) مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعد از بهم چسابنده شدن کاغذ فلوتینگ و لاینر با چسب و گرما، آن ها با گذر از بخش خشک کن یا پتو کاملا خشک شده و به قسمت برش یا کات آف می‌روند.

  • کاغذ لاینر: شامل دو لایه رویی و زیری کارتن می‌شود و وزن پایه آن بین 100 تا 350 گرم متغیر می‌باشد. در صورتی که وزن پایه لاینر کمتر از 100 باشد، تنها میتوان از آن در تولید جعبه‌های کوچک برای محصولات بسیار سبک استفاده کرد.
  • کاغذ فلوتینگ: پرکاربر‌دترین ‌آنها برای ساخت ورق کارتنی نوع B,C,E,F می‌باشد که هرکدام برحسب مقاومت مورد نیاز کارتن، بین دو لایه کاغذ قرار می گیرند و به جعبه‌ قدرت محافظت از خود در برابر احتمال له شدن و شکستگی را می‌دهند.

با فلوتینگ‌های نام برده شده میتوان انواع کارتن سینگل فیس، کارتن سه لایه، کارتن چهار لایه، کارتن پنج لایه و کارتن هفت لایه را تولید کرد که بیشترین مصارف از کارتن 3 لا و 5 لا می‌باشد.

بخش دوم (برش کارتن)

خط تولید کارتن سازی 02

تا اینجا با دیگ بخار ، موارد اولیه کارتن (خمیر کاغذ) و کارتن های لایه دار آشنا شدید. منظور از برش کارتن، برش ورق های کارتنی است که با ابعاد بزرگ خریداری میشود و با این دستگاه میبایست برش داده شود. مثلا ابعاد ورق مورد نیازتان 70 در 50 میباشد و تامین کننده ورق کارتن ابعاد 210 در 100 را پیشنهاد برش میدهد. در ابعاد پیشنهادی(210*100) 6 تا 70*50 میتوان برش داد و اگر دستگاه برش کارتن وجود داشته باشد موضوع ساده میشود در غیر این صورت باید تامین کننده ای را بیابید طول و عرض مورد نظر شما را امکان برش داشته باشد.

ابعاد مورد نظر از گسترده ابعاد(طول، عرض، ارتفاع) جعبه سفارش دهنده یا همان مشتری به دست می آید و اگر ابعاد صحیح باشد و تامین کننده ای سایز 70*60 داشته باشد و شما اقدام به خرید نماید 10 سانتیمتر دور ریز خواهید داد و ضایعات کارتن افزایش می یابند و این امر در قیمت تمام شده کارتن تاثیر گذار است

بخش سوم ( چاپ و طراحی جعبه)

قبل از چاپ، باید طرح گرافیکی آماده شود. تصور کنید ابعاد کارتن یا همان گسترده ورق کارتن به دست آمده حال نوبت در نظر گرفت خود چاپ و در راستای آن تهیه ابزار چاپی است. از روی طرح گرافیکی و نوع چاپ ابزار مرتبط ساخته میشود.

خط تولید کارتن سازی 03

از این مرحله کار دستگاه‌های چاپ و اپراتور‌های مخصوص به این کار آغاز می‌شود. به طور کلی شیوه‌های چاپی متعددی وجود دارد که هر یک کاربرد مخصوص به خود را دارند، برای مثال جعبه های مقوایی از چاپ افست و کارتنی از فرآیند لمینتی در این نوع چاپ تولید می‌شوند همیشه خواهان بیشتری به نسبت جعبه‌های تولید شده با چاپ فلکسو داشته اند، زیرا دارای طرح و رنگ شفاف‌تر و منحصر به فرد‌تری بوده و حتی در امر صادرات نیز نقش مهمی را ایفا می‌کنند. ابزار افست، زینک چاپ میباشد و در فلکسو از کلیشه چاپ برای انتقال طرح چاپی بر روی کارتن و مقوا استفاده میگردد.

خط تولید کارتن سازی 04

در جعبه های مقوایی و کارتن لمینتی علاوه بر فرآیند لمینت از خدمات خاصی مانند: روکش سلفون، پوشش یووی، ورنی، طلاکوب و نقره کوب، برجسته سازی و غیره نیز پشتیبانی می کند.

بخش چهار (برش دایکاتی به نسبت مدل)

خط تولید کارتن سازی 05

در بیان ساده، برش مدل کارتن موجب شکل پذیری جعبه توسط ورق کارتن میگردد که مربوط به صنعت کارتن سازی است و مراحل برش را نیز در بر می‌گیرد.

در این مرحله از دو روشِ خط و چاک و دایکات استفاده می‌شود و ضمن تقسیم ورق‌های کارتنی به سایز‌های مختلف از جمله 80 تا 250 سانت، لبه‌های کار نیز برش می‌خورد. روش خط و چاپ به نسبت برش دایکاتی دقت پایین‌تری دارد و بیشتر در تولید کارتن‌ فلکسویی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما برش دایکات که توسط یک قالب دایکاتی مخصوص زده می‌شود علاوه بر سرعت زیاد خود ظرافت بالایی نیز در بحث برش زنی دارد و میتواند حدود 50,000 کارتن را در طول روز تولید کند.

دانستنی ها: نحوه انتخاب و خرید قالب دایکاتی کارتن بسته بندی

ورق های بریده شده بر روی هم چیده می‌شوند تا از قسمت های در نظر گرفته شده به هم بچسبند. دستگاه های خط انداز، حک کننده یا تا انداز برای این کار به کار می‌روند که بدنه‌ی کارتن ها به راحتی و به کمک خط و شیار‌ها تا خورده و لبه‌های آنها در یکدیگر فیکس شوند و امکان قرار گرفتن اشیاء مورد نظر را در خود فراهم کنند. این موضوع میتواند در قالب دایکات تعبیه شود و به غیر از برش، خط تا را هم انجام دهد. برای برش جعبه های مقوایی میتوانید از لترپرس استفاده کنید.

بخش آخر (لب چسب)

خط تولید کارتن سازی 06

پس از برش دایکاتی نوبت به چسب کارتن یا مقوا است. در دستگاه لب چسب، لبه ورق‌ها به نوبت با یک لایه نازک چسب می‌خورد و در نهایت به شکل یک کارتن کامل یا جعبه مدنظر، تا شده و چسب خورده از مرحله تولید می گذرد. البته میتوان به جای چسب، از منگنه نیز برای اتصال لبه جعبه ها استفاده کرد. اگر جعبه ظریف تر باشد از چسب و اگر بزرگتر باشد مثل کارتن لوازم خانگی، از منگنه استفاده میشود.

مرتبط بخوانید: با دستگاه‌های کارتن سازی و ویژگی های آن آشنا شوید

فضای مورد نیاز برای خط تولید کارتن سازی

خط تولید کارتن سازی 07

از ابتدای شروع کار کارگاه یا شرکت تولیدی انواع کارتن بسته بندی و جعبه مقوایی خود باید به گونه‌ای تصمیم گیری نمایید که در بازه زمانی کوتاهی دچار ورشکستگی نشوید. اگرچه هرچه مساحت یک کارگاه کارتن سازی بزرگتر باشد، فضای بیشتری برای قرار گیری دستگاه‌های تولید جعبه و کار کارگران وجود دارد، اما برای شروع کار مساحت 300 متر نیز کفاف می‌کند.

امروز دیگر هیچ کاری نشدنی نیست، شما میتوانید حتی اگر سرمایه زیادی برای اجاره فضای بزرگی برای کارتن سازی ندارید، این کار را در خانه آغاز کنید و کم کم با توسعه کار خود، مشتریان بیشتری جذب کرده و کارخانه خود را تاسیس می‌کنید.

کارتن سازی در خانه – راه اندازی کار در منزل با تولید جعبه بسته بندی

از بهترین تا بدترین خط تولید کارتن

  • ماشین آلات دستی به جای اتوماتیک: در مراحل اولیه شروع کار نیازی به خرید تمامی دستگاه‌های کارتن سازی به صورت اتوماتیک نیست. برخی افراد فکر می‌کنند با مجهز کردن کارگاه خود با تمام به روز‌ترین ماشین آلات، اتفاق خاصی قرار است بیوفتد در حالیکه برای فهمیدن کار در کارتن سازی و صفر تا صد آن بهتر است با خرید دستگاه های دستی همچون دایکات فکی، منگنه زن، چاک زن و لمینت دستی به جای مدل اتوماتیک آنها شروع کنید. در غیر این صورت هر تعداد دستگاه اضافی که خریداری کرده باشید، ممکن است گوشه‌ای خاک خورده و با گذر زمان قطعاتش دچار استهلاک گردد. بعدها نیز در صورتی که بخواهید از آن دستگاه استفاده کنید می‌بایست هزینه‌ای اضافه به تکنسین مربوطه دهید تا بتوانید دوباره از دستگاه خود که زمان آن را فرسوده کرده نه کار، استفاده کنید.
  • قیمت دستگاه کارتن سازی نو و دست دوم: در ابتدا ممکن است سرمایه گذار بودجه کافی برای خرید تمام دستگاه‌های ضروری برای کارتن سازی به صورت نو و آکبند نداشته باشد. از این رو، از دستگاه‌های دست دوم و کار کرده میتوان استفاده کرد. زمانی که اسم فروش دستگاه دست دوم می‌آید، اغلب افراد بر این باور هستند که دیر یا زود آن وسیله خراب شده و کارایی خود را از دست می دهد.

با آنالیز های دقیق و بررسی درست دستگاه و از طریق مشورت گرفتن از یک راهنمای صادق و دلسوز درباره خرید دستگاه‌های دست دوم صنعتی میتوانید با هزینه کم، نتیجه مطلوبی حاصل نمایید. قیمت ماشین آلات نو کارتن سازی به سایز و چینی یا ایرانی بودن آنها و قیمت دستگاه دست دوم به سایز، برند و مدت زمان کارکرد آن بستگی دارد.

بعضی از ویژگی هایی که دستگاههای مختلف جعبه سازی محیا میکنند را میتوانید برون سپاری کنید. مثلا چاپ افست را یا فلکسو را به شرکت دیگری بسپارید تا خود نیاز دستگاه چاپ و بودجه مورد نظر را بدست آورید سپس خود برای خرید آن اقدام کنید. این موضوع میتواند در اکثر دستگاه های استفاده شود.

تولید اختصاصی کارتن بسته بندی دارای مزیت‌هایی نیز می باشد، به عنوان مثال مشتری که بسته بندی سفارشی خود را همانطور که انتظار داشته است دریافت نماید، حتما برای سفارشات بعدی نیز به کارتن سازی شما مراجعه می‌کند، حتی ممکن است او کسب و کار‌های دیگر را نیز به خرید بسته بندی از جعبه سازی شما هدایت کند و در نتیجه خیلی زود به درآمد و سود کلانی که انتظار نداشته‌اید، خواهید رسید.

همکاری در تولید

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به تازگی کار خود را شروع نموده اید میتوانید بعضی از برون سپاری ها را در کارتن سازی آوین پک انجام دهید. برای این کار لازم است با هماهنگی مدیریت کارخانه، سفارش خود را در فرم تولید روزانه قرار داده و در زمان مقرر نسبت به تحویل آن اقدام نمایید. برای برقراری ارتباط میتوانید از صفحه تماس با ما اقدام کنید.

3.4/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *