خبر

راه اندازی کارخانه کارتن سازی کوچک و بزرگ (نکات کلیدی)

نحوه راه اندازی شغل کارتن سازی

راه اندازی کارخانه کارتن سازی از موضوعات مورد توجه بسیاری از افرادی است که در صدد شروع یک حرفه سود آور هستند. زیرا این شغل جز پنج شغل پر درآمد و محبوب ایران است. البته راه اندازی این شغل نیازمند تجربه و تخصص افرادی است که در این زمینه کار کرده و مهارت های مرتبط دارند. برای دانستن همه چیز درباره شغل کارتن سازی، ادامه مطالب را از دست ندهید.

ar-flag

en-flag

قبل از هر چیز یه سوپرایز براتون دارم، در انتهای مقاله راه کار خوبی برای اون دسته از کسانی که به شغل کارتن سازی علاقه دارند ولی سرمایه ای ندارند و یا پسنداز کمی دارند که به دنبال شروع کسب و کاری هستند میتوانید به شیوه ای که گفته میشود کار را شروع کنید.

همان طور که میدانید بسته بندی کالا و محصولات تا حدود 80 درصد به سمت کاغذ و مقوا آمده است این آمار در کشورهای توسعه یافت درصد بیشتری دارد و علل اصلی آن بازیافت پذیری کم دردسر آن است. پس دانستید که آینده شغلی با این چشمنداز هم تامین است.

انواع نمونه جعبه و کارتن بسته بندی

میزان اهمیت کارتن سازی و درآمد آن

شغل کارتن سازی همچون تمامی مشاغل دیگر، نیازمند تخصص ویژه‌ای است. از ابتدای راه اندازی کارگاه یا شرکت تولیدی انواع کارتن بسته بندی و جعبه مقوایی باید به گونه‌ای پیش بروید که بعد از مدت کوتاهی دچار ورشکستگی نشوید.

برخورداری از تخصص و تجربه مرتبط و همچنین کمک گرفتن از نیروهای کار آزموده در این شغل، به پیشرفت شما کمک می‌کند. همه افراد قبل از شروع هر کسب و کاری به فکر درآمدزایی و سود آن هستند و اگر پیش بینی کنند که شغل موردنظرشان به میزان کافی سوددهی ندارد، قطعا از ادامه دادن آن منصرف می شوند. اما مطمئناً پیگیری هر کسب و کاری که با اصول و تکنیک های درست انجام گیرد، سودآوری نیز به همراه دارد.

بیشتر بدانید: محاسبه آنلاین قیمت جعبه و کارتن بسته بندی در کمتر از 2 دقیقه

امروزه کارخانجات کارتن سازی متعددی در سطح کشور راه اندازی گردیده و این صنعت به طرز چشمگیری افزایش یافته است؛ به طوری که بسته بندی های کارتنی و مقوایی جایگزین پلاستیک و نایلون شده است. این بسته بندی های کارتنی و جعبه های مقوایی در انواع متفاوتی برای بازار داخل و صادرات استفاده می گردند.

درآمد کارتن سازی به این موضوع بستگی دارد که پس از راه اندازی چگونه از آن کسب و کار حمایت و پشتیبانی شده است. برای شروع این کار بیشتر از سرمایه اولیه بالا، به تخصص و مهارت نیاز است. برای مثال می توانید با یک سرمایه متوسط کارگاه کارتن سازی را راه اندازی کنید، بعدها آن را به یک شرکت یا کارخانه بزرگ گسترش دهید. طبیعی است برای رشد یک شغل یا کسب و کار نوپا باید زمان کافی صرف گردد تا در سطح استان یا کشور شناخته شود. این موارد ابتدایی ترین مراحل راه اندازی یک کارتن سازی هستند.

بعد از جذب مشتری باید اطمینان آنان را جلب نمایید. نکته مهمی که باعث رونق تمامی کسب و کارها می گردد، به کارگیری اصل کیفیت است. برای فهمیدن کار در کارتن سازی و صفر تا صد آن باید ابتدا تحقیقات میدانی خود را در این زمینه گسترش دهید.

حتی برای شروع کار می توانید از مدیران سایر کارتن سازی ها، اطلاعاتی در خصوص دستگاه ها، محیط کار و پرسنل مورد نیاز، دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه تولید کارتن در کارتن سازی با انواع مواد اولیه با کیفیت

مشتریان اگر از بسته بندی‌ای که برای محصولات‌شان طراحی و تولید شده راضی باشند، حتما برای سفارشات بعدی به کارتن سازی شما مراجعه می کنند. حتی ممکن است کسب و کارهای تولیدی دیگر را نیز برای خرید بسته بندی به سمت کارتن سازی شما هدایت کنند و تبلیغ کننده کیفیت کار شما باشند.

نکته مهم این است که در ماه های اولیه انتظار درآمدزایی نداشته باشید، زیرا تا زمانی که کسب و کار شما را بشناسند و برای خرید کارتن بسته بندی به شما اعتماد کنند، چند ماه طول می کشد. در چند ماه اول قطعا سرمایه‌ای را که به دست می‌آورید، صرف هزینه های پرسنلی و تهیه مواد اولیه برای خط تولید کارتن سازی می شود.

تهیه مواد اولیه مرغوب و استاندارد برای تولید کارتن و جعبه بسته بندی در کارتن سازی از ضروری‌ترین اموری است که باید بدان توجه گردد. خرید مواد اولیه خوب به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید کارتن و جعبه بسته بندی با کیفیت و مقاوم را به مشتری تحویل دهید.

خرید و فروش دستگاه کارتن سازی دست دوم

راه اندازی یک کارتن سازی موفق در ابتدایی ترین شکل ممکن نیز نیاز به دستگاه دارد. برخی از این دستگاه ها مثل دستگاه برش یا خط و چاک اساسی ترین مواردی است که عملا بدون آن ها تولید کارتن غیر ممکن خواهد بود.

برای شروع کار اولیه یک کارتن سازی، ممکن است سرمایه گذار هزینه خرید دستگاه های نو و آکبند را نداشته باشد. از این رو، از دستگاه های دست دوم و کارکرده استفاده می کند. خب این موضوع بدون ارزیابی نمی تواند نتیجه مثبتی داشته باشد و نیاز به بررسی و آنالیزهای دقیق و گسترده ای دارد. زیرا در صورت غفلت، احتمال دارد دستگاه های دست دوم بی کیفیت را به شما بفروشند که بعداً ضرر خرید آن چند برابر قیمت خرید دستگاه نو و درجه یک باشد.

زمانی که اسم دست دوم می‌آید اغلب افراد بر این باور هستند که دیر یا زود آن وسیله خراب شده و کارایی خود را از دست می دهد. اما در خصوص وسیله صنعتی اندکی ماجرا متفاوت است. در برخی موارد پیش آمده است که دستگاه های نو و آکبند در مدت زمان کمی بعد از خرید، علیرغم نو بودن نتوانسته اند که کارایی و کیفیت قابل قبولی از خود نشان دهند و به سرعت خراب شده اند.

پس نو و آکبند بودن دستگاه الزام بر کارکرد طولانی مدت یا عدم خرابی محصول نیست. بنابراین در این موارد، بهتر است که با یک راهنمای صادق و دلسوز درباره خرید دستگاه های دست دوم صنعتی مربوط به کارتن سازی مشورت کنید تا حداقل بتوانید با هزینه کم، نتیجه مطلوبی حاصل کنید.

دستگاه های کارتن سازی و ماشین آلات تولید کارتن بسته بندی

پیشرفته ترین دستگاه های کارتن سازی

آیا لازم است که تمام دستگاه های مربوط به کارتن سازی خریداری گردد؟؛ در مراحل ابتدایی برای شروع کار نیازی به خرید تمامی دستگاه های کارتن سازی نیست. چرا که در ماه های اولیه راه اندازی این شغل، آینده آن اندکی مبهم است. بهتر است در ابتدا با ضروری ترین ماشین آلات شروع کنید و کم کم با گسترش کسب و کارتن و فضای موجود، دستگاه و ماشین آلات حرفه‌ای‌تری را اضافه کنید.

تولید ورق کارتن یا انواع کارتن لایه دار یکی از مواردی است که بدون آن عملا کارتن سازی امکان ندارد. برای تولید هر نوع جعبه چه کارتن فلکسویی و چه کارتن لمینتی نیاز به تولید ورق کارتن است. در آغاز کار کارتن سازی نیازی به تهیه دستگاه و ماشین آلات تولید ورق نیست، چرا که هم بسیار پر هزینه اند و هم فضای زیادی را اشغال می کنند. می توانید برای شروع از تولیدات شرکت ورق کارتن سازی فعال در این حوزه استفاده کنید.

لیست قیمت دستگاه های کارتن سازی به دلار

ردیفاسم دستگاهقیمت به دلار
1 لب چسب4400-4600
2برش2600-24500
3چاک زن3500-6500
4دایکات پینگ پنگی6180-7980
5لمینت ساز1200-48600
6تسمه کش550-960
7منگنه زن699-928
8فلکسو24000-48600

با توجه به جدول بالا، لیست قیمت های تقریبی دستگاه های مورد نیاز یک کارتن سازی مشخص شد. البته متغیر بودن قیمت آنها بستگی به عواملی دارد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

مرتبط بخوانید: اصول طراحی بسته بندی محصولات و برندسازی

دستگاه برش کارتن

این دستگاه انواع متفاوتی داشته و معیار قیمت گذاری روی آن به نوع دستگاه ( دست دوم یا نو بودن ) بستگی دارد. قیمت دست دوم این نوع دستگاه نسبت به آکبند آن ارزان تر است. اما به یاد داشته باشید دستگاه هایی که 15-10 سال کار میکنند در کارتن سازی دست دوم به حساب می آیند. به همین علت اگر قصد دارید دستگاه دست دوم خریداری کنید، بدانید که چیزی حدود 12-10 سال کار کرده است.

دستگاه چاک زن

این دستگاه برای فعالیت نیاز به تیغ هایی دارد که روی آن تعبیه شده است تا روی ورق کارتن خط و چاک ایجاد کند. معیار تنوع در این نوع دستگاه به دلیل وجود تیغ هایی است که روی آن وجود دارد.

دایکات پینگ پنگی

یکی از دلایل تفاوت قیمت انواع این دستگاه، اختلاف ابعاد این نوع دستگاه می باشد. برای مثال قیمت یک دستگاه 160 سانتی با مشابه آن در طول 2 متر قیمت متفاوتی دارد. یا مثلا نوع شاسی و اسکلتی که استفاده می شود فرق داشته و قیمت را نیز دستخوش تغییرات می‌ نماید.

دستگاه لمینت

دستگاه لمینتی در دو نوع دستی و اتوماتیک وجود دارد که قیمت این دو با یکدیگر متفاوت است. همچنین برند و مدل دستگاه نیز در قیمت آن تاثیرگذار است. معیار تغییر قیمت در این نوع دستگاه بستگی به دستی و اتومات بودن آن دارد.

دستگاه تسمه کش

مدل و برند این نوع دستگاه ها در تنوع قیمت آن ها تاثیر دارد. به گونه ای که در مدل های دستی و تمام اتومات آن از مدل های چینی قیمت بسیار متغیری دارند.

لب چسب

دستگاه لب چسب دارای قطعات ریز و گران قیمت می باشد. به همین دلیل اگر بخواهیم قطعات را نو استفاده کنیم، بسیار با قیمت دستگاه دست دوم آن متفاوت است.

منگنه زن

دستگاه منگنه زن نیز با توجه به مدل و برندی که خریداری کرده اید تغییر می کند. به همین دلیل لازم است برند و مدل آن کاملا از قبل مشخص گردد و بعد استعلام قیمت گرفته تا بتوانید یک دستگاه مناسب خریداری کنید.

چاپ فلکسو

قیمت دستگاه چاپ فلکسو تمام اتومات با توجه به قطعات و سیلندرهایی که برای چاپ استفاده می شود، متفاوت است. بنابراین نمی توان هزینه ثابت و واحدی را برای این دستگاه تعیین نمود.

مهم ترین دستگاه های موردنیاز یک کارتن سازی کدامند؟

با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه ها و ماشین آلات روز دنیا، دستگاه های مختلفی وجود دارند که کار را برای نحوه کار کارتن سازی ها آسان تر می کنند. اما برای خریداری همه این دستگاه ها به سرمایه زیادی نیاز است. برخی از این دستگاه ها در موارد خاص استفاده می شوند و به صورت روزمره کاربردی نیستند. شما می توانید در گالری زیر انواع دستگاه ها را مشاهده نمایید.

برای تولید کارتن و جعبه بسته بندی، مشتریان متعدد به دستگاه هایی همانند: دستگاه دایکات که شامل روتاری، پینگ پنگی، فکی می شوند، دستگاه فلکسو، لمینتی، لب چسب، منگنه زن، تسمه کش نیاز دارند.

دستگاه فلکسو: یکی از ضروری ترین دستگاه هایی که در انواع کارتن سازی ها یافت می شود، دستگاه فلکسو است. این دستگاه برای چاپ فلکسویی مورد استفاده قرار می گیرد. چاپ فلکسو به چاپ مستقیم روی کارتن گفته می شود. به گونه ای که توسط پمپاژ رنگ از اتاقک رنگ روی کلیشه منتقل می گردد و مستقیما روی کارتن درج می گردد. اگر بخواهیم مثال بزنیم انواع جعبه پیتزا در تمامی ابعاد از جمله کارتن هایی هستند که با همین دستگاه تولید و عرضه می شوند.

ماشین های فلکسو همگی دارای یونیت می‌باشند، به گونه‌ای که اگر دستگاه فلکسو در اختیار داشته باشید، دیگر نیازی به دستگاه برش به طور جداگانه نیست؛ یعنی این دستگاه، چاپ و برش را همزمان انجام خواهد داد.

دستگاه لمینت یا لمینت ساز: فرآیند لمینت در تکنیک چاپ افست انجام می شود. به طوری که نوشته ها و تصاویر بر سطح یک پوستر مقوایی خوش رنگ چاپ شده و از طریق چسب های مخصوص دستگاه لمینت روی ورق کارتنی می چسبد و بعد از خشک شدن ورق کارتنی برش روی آن اعمال می گردد. کارتن لمینتی علاوه فرآیند لمینت از خدمات خاصی همانند: روکش سلفون، پوشش یووی، ورنی، طلاکوب و نقره کوب و برجسته سازی و غیره برخوردار می باشد.

لب چسب: این دستگاه با داشتن اجزایی مثل قرقره، غلتک و تسمه عمل لب چسب را انجام می دهد. به طوری که ابتدا لبه های کارتن چسب کاری شده و از غلتک و تسمه های دستگاه رد می شوند و بعد از پرس شدن لبه ها، ورق موردنظر شکل یک کارتن را به خود می گیرد.

منگنه زن: شکل ظاهری این دستگاه بسیار شبیه چرخ خیاطی است. می توان تعداد منگنه ها را تنظیم کرد که برای هر قسمت از کارتن چه مقدار منگنه استفاده شود. کارتن هایی که قرار است وزن بالایی را تحمل کنند با استفاده از لب چسب در هنگام جابجایی باز می شوند؛ به همین دلیل بهتر است برای نگه داشتن آن ها از منگنه استفاده شود.

دانستنی: تولید اختصاصی کارتن بسته بندی با انواع چاپ

چه افرادی در کارخانه های کارتن سازی استخدام می شوند؟

برای راه اندازی شغل کارتن سازی به نیروهایی در زمینه تولید، طراحی، فروش و بازاریابی نیاز است. در روند تولید این شغل از نیروهای کارآمد و متخصص بهره گرفته می شود، تا بسته بندی محصولات را با کیفیت و دقت بیشتری تولید نمایند.

یکی دیگر از ارکان بسیار مهم در تمامی کارتن سازی ها، استخدام طراح گرافیست است. اکثر کارتن های لمینتی، در دسته جعبه کارتن دایکاتی قرار می گیرند که برای بسته بندی های محصولات صادراتی کاربرد بیشتری دارند. به همین دلیل به کار گیری خلاقیت در استفاده از طرح و رنگ ها در جلب رضایت مشتریان بسیار حائز اهمیت است و هر کارتن سازی به گروهی از طراح خوش سلیقه و خوش ذوق احتیاج دارد.

لازم به ذکر است که هر نوع کسب و کاری اگر بخش فروش و بازاریابی نداشته باشد، روند رشد آن بیزینس با سرعت پایینی پیش خواهد رفت. داشتن نیروهای متخصص، با پشتکار و صبور در این زمینه باعث رشد چشمگیر مشتریان شما می گردد.

شروع شغل کارتن سازی بدون سرمایه

در ابتدا با بازاریابی و جذب مشتریان متعدد میتوانید با یک مدیر یا ریاست کارتن سازی در این خصوص صحبت نمایید تا با معرفی مشتری و دریافت درصدی از سود سفارش، شغل مورد علاقه خود را شروع کنید.

با این کار هم مشتری جمع آوری کرده و هم با راه کارهای صفر تا صد شغل کارتن سازی به خوبی آشنا میشوید و در این میان کم کم می توانید با جمع آوری سرمایه یکی از دستگاه ها را مثلا دایکات فکی در لیست خرید قرار دهید و در یک کارگاه کوچک اجاره ای، کار برش کارتن را در برون سپاری کرده و سپس به کارخانه ای که قرار شده با هم همکاری داشته باشید برگردانید. همین امر را ادامه میدهید و یک به یک دستگاه ها را از با الویت ترین ها خرید نموده و به باقی ماشین آلات کارگاهتان می افزاید.

کارتن سازی در خانه – راه اندازی کار در منزل با تولید جعبه بسته بندی

سخن پایانی

حرفه کارتن سازی و جعبه سازی شغل جذابی است؛ علاوه بر آن می توان از این شغل درآمدزایی کرده و سود خوبی کسب نمود. البته در صورتی که تمام اقدامات ضروری را به درستی انجام دهید. با مدرن شدن تکنیک های فروش و بازاریابی و با بهره گیری از دانش روز دنیا و دستگاه های پیشرفته در کنار تیم قوی طراحی و تولید و مدیریت صحیح یک واحد تولیدی، قطعا می‌توانید به موفقیت های بزرگی دست پیدا کنید.

شما می توانید با بخش مشاوره رایگان شرکت کارتن سازی آوین پک با ما تماس بگیرید و در صورت تمایل ثبت سفارش انجام دهید.

4.5/5 - (20 امتیاز)

16 دیدگاه در “راه اندازی کارخانه کارتن سازی کوچک و بزرگ (نکات کلیدی)

 1. سهراب احمد آبادی گفت:

  سلام، برای شروع کار اول می‌خوام بازاریابی کنم و اگر مشتری داشتم میتونید برای تولید کارتن بهم کمک کنید؟

  1. آوین گفت:

   سلام سهراب عزیز، بله امکان همکاری وجود داره.

 2. سامان مقصود لو گفت:

  سلام ای کاش لیست قیمت دستگاه های کارتن سازی رو هم به تومان قرار می دادید من الان نفهمیدم برای شروع چقدر پول لازم هستش

  1. آوین گفت:

   درود بر سامان، در اولین فرصت این مورد بررسی و قرار داده خواهد شد.

 3. احمد فیاض گفت:

  سلام، مطالبتون جامع بود به نسبت کارتن سازی های دیگه، فقط ای کاش حدود مبلغ هارو برای راه اندازی کارگاه کوچک اعلام میکردید.

  1. آوین گفت:

   درورد بر احمد عزیز، سپاس از شما، به دلیل نوسانات قیمت امکان درج مبلغ متاسفانه وجود نداره و برای برارورد قیمت میتوانید ابزار مورد نیاز که گفته شده رو قیمتش رو در بیارید.

 4. عبداله یگانه گفت:

  باسلام و احترام،ضمن تشکراز مطالب مفیدتون ، لطفا برای یک کارگاه کوچک تولیدجهبه پیتزا وشیرینی حداقل چه قدرسرمایه راه اندازی وچقدرسرمایه جاری درگردش لازم هست؟ ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمائید.

  1. آوین گفت:

   درود بر شما یگانه عزیز، در خصوص گردش مالی با یک براورد قیمت از ماشین آلات و مواد اولیه (کارتن،مقوا،مرکب چاپ) این موضوع برایتان تا حدودی آشکار خواهد شد. پیشنهاد میشود برای شروع کار بر روی تولید کارتن پیتزا تمرکز کنید چون با خرید یک دستگاه چاپ فلکسو و دستگاه برش دایکات امکان پذیر هستش و همچنین میتوانید در ابتدا چاپ را برون سپاری کنید و برای بازاریابی اینترنتی میتوانید از یک طراح سایت و کارشناس سئو 09201004510 مشاوره بگیرید.

 5. میثم محمدزاده گفت:

  سلام دوستان عزیز
  من یک طراح گرافیست هستم که نزدیک به ۲۰ سال در صنعت چاپ بودم و بیشتر در زمینه بسته بندی و چاپ کار کردم
  اگر نیاز به همکار در زمینه چاپ و طراحی کارتن و جعبه دارید مایلم تا باهم همکاری کنیم
  میتونید برام ایمیل بفرستید و استقبال میکنم
  چه در داخل یا خارج از ایران مایل به همکاری هستم

 6. پرهام نقدی گفت:

  سلام اگر سرمایه گذاری در این زمینه بخواهیم انجام بدیم مشاوره بهتون میدید؟

  1. آوین گفت:

   سلام پرهام عزیز، بله، ولی بستگی به میزان سرمایه ثابت و سرمایه در گردش داره و همچنین خودتون چقدر میخوایید پای کار باشید.

 7. Javad گفت:

  سلام وقت بخیر ارسال دستگاه به ترکیه دارید؟ایا برای راه اندازی کارگاه در کشور ترکیه خدمات ارائه میدهید؟ ممنون از توضیحات خوبتون ممنون میشم راهنمایی کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنم?

  1. مدیر گفت:

   سلام وقت بخیر، لطفا از قسمت تماس با ما موضوع را طی ایمیلی مطرح کنید تا همکاران پاسخگو باشند.

 8. حسینی گفت:

  درود فراوان بر شما، محتوای به نسبت جامعی بود.

  1. ابو صالح دمین گفت:

   سلام، تو کشور عراق یه کارخانه دارم که چند سالیه فعالیتی توش نداشتم و تصمیم دارم برم سمت شغل کارتن سازی، میشه راهنماییم کنید اولش باید از کجا شروع کنم؟

   1. زهرا خمسه گفت:

    سلام و درود
    قطعاً در ابتدا باید فضای کارخانه شما آماده بشه. تجهیزات کارتن سازی رو با مشورت افراد متخصص خرید کنید تا ابزار کار شما فراهم شه. در ادامه هم افرادی که در این زمینه فعالیت انجام دادن استخدام کنید تا بر اساس مهارت و تخصص شون روند تولید رو پیش ببرن. مواد اولیه هم باید تدارک دیده بشه تا بعد از جذب مشتری بتونید سفارشات اون ها رو آماده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *