دستگاه دایکات

دستگاه دایکات را در کارتن سازی برای تولیدات انبوه برش استفاده میکنند. دایکات به معنای برش مقوا، انواع ورقهای فلزی، چرمی و کارتنی میباشد. دستگاه دایکات در واقع امکانی را برای تولیدات انبوه بسته بندی فراهم کرد تا جعبه و کارتن بودن شابلون، قیچی یا کاتر به صورت کاملا حرفه ای برش داده شوند.

دایکات چیست؟

تعریف متفاوت از ماشین دایکات به معنای استفاده از قالب برای برش کاغذ، مقوا یا کارتن میباشد که دایکات علاوه بر برش کارایی مثل خط و تا نیز دارد. اولین بار در اواخر قرن هجدهم فرآیند دایکاتینگ برای تولید کفش صورت گرفت و بعدها بازخورد خوبی که در کیفیت و شکل ظاهری منظم برش و خط تا داشت در صنایع چاپ و بسته بندی مورد استفاده قرار گرفت.

دایکات در صنایع بسته بندی بسیار اهمیت دارد زیرا این ماشین باعث صرفه جویی در وقت شده و شکل و ابعاد کارتن بریده شده کاملا حرفه ای و به صورت یکسان میباشد که این موضوع باعث نمایش بهتر محصول درون بسته بندی میشود.

بیشتر بدانید: نمونه جعبه و کارتن بسته بندی انواع محصولات

انواع دستگاه دایکات

  • دایکات فکی

این دستگاه هنگام تیغ زدن و برش کارتن و مقوا همانند آرواره های فک عمل میکند که به آن دایکات فکی میگویند. یکی از نمونه های بسیار کاربردی و بسیار کارآمد دایکات فکی این است که برای برش کاغذ، مقوا، کارتن و چرم با استقامت کم نیز استفاده میگردد. در فرآیند برش کارتن در دایکات فکی اینگونه است که قالب موردنظر بر روی دستگاه نصب میگردد و با اعمال فشار فرم دهی و برش صورت میگیرد. قالب چنین دستگاهی از نوع تخت یا مسطح میباشد.

دایکات فکی

بیشتر بدانید: دستگاه تسمه کش کارتن

  • دایکات روتاری یا دوار

علت نامگذاری دایکات روتاری یا دوار به دلیل شکل و فرم خاص قالبهای آن میباشد که بر خلاف قالب های دیگر دایکاتی که به صورت تخت و مسطح میباشند، این قالبها به صورت استوانه ای ساخته میشوند. نام عمومی این دستگاه، فلکسو است و دارای سه بخش میباشد که در قسمت آخر (روتاری) آن توسط قالبهای دوار برش و خط و تا اعمال میشود. یکی از مزیت های این ماشین امکان چاپ است که توسط سیلندر رنگ و طرح موردنظر بعد از برش و خط و تا بر روی آن انجام میگیرد.

دایکات روتاری
  • دایکات پینگ پنگی

این دستگاه همانند یک میز پینگ پنگ میباشد که به دو نیروی انسانی در دو طرف آن احتیاج است و از این رو اسم پینگ پنگی را برای آن در نظر گرفته شده است. نحوه عملکرد این دستگاه به اگونه ایست که قالب موردنظر بر روی تسمه هایی که به غلتک متصل شده اند قرار گرفته و افراد ورق های کارتنی را بر روی قالب قرار میدهند.

قالب توسط تسمه های متصل به غلتک حرکت کرده و در قسمت وسط ماشین تحت فشار قرار میگیرد و برش و خط و تا بر روی آن اعمال میشود. این فشار توسط اهرم هایی که بالای ماشین تعبیه شده تنظیم میشود. یکی از مزایا ماشین پینگ پنگ قابلیت برش دو طرفه بودن آن میباشد.

دایکات پینگ پنگی

بیشتر بدانید: تولید کارتن با دستگاه BOD

سوالات متداول

منظور از دایکات چیست؟ دایکات دستگاهی است که انواع مختلفی داشته و کار اصلی آن برش ورق کارتن و ایجاد خط و تا میباشد.

انواع دایکات کدامند؟ دایکات ها در سه نوع: فکی، روتاری و پینگ پنگی میباشد که هر یک ساز و کار متفاوتی دارند.

بیشتر بدانید: محاسبه آنلاین قیمت جعبه و کارتن بسته بندی در کمتر از ۲ دقیقه

کلام آخر

هر سه دستگاه از قابلیت های خوبی برخوردارند اما تفاوت هایی نیز به یکدیگر دارند. برای مثال در دستگاه پینگ پنگی به دو نیروی انسانی نیاز میباشد در حالیکه در دستگاه فکی یک نیروی انسانی نیز کافیست. خطر دستگاه پینگ پنگی به مراتب کمتر ار فکی میباشد زیرا فرد دورتر از فشار دستگاه قرار میگیرد.

همه موارد گفته شده نشانه برتری هیچ کدام نسبت به دیگری نسیت زیرا هر یک برای موارد خاص خود استفاده میشوند. به طور کلی دستگاهی که بتواند کار چاپ و همزمان برش و خط و تا را انجام دهد دستگاه روتاری میباشد که در حالت نرمال در هر ساعت حدودا ۵۰۰۰_۲۰۰۰ کارتن و ورق را برش میزند.

در دنیای امروز، همه ما شاهد توسعه و پیشرفت همه صنعت ها هستیم که یکی از آنها بسته بندی می باشد. اقتصاد جامعه در این صنعت گره خورده است زیرا اگر هر کشوری طبق نیاز جامعه خود در مسیر توسعه جهانی قرار گیرد با به کار گیری ماشین آلات به روز صنعت بسته بندی جهان می تواند سطح فروش یک کشور را هم در بازار داخلی و هم در بازار جهانی روند رضایت بخشی را ثبت کند.

کارتن آوین با در اختیار داشتن ماشین آلات و انواع دستگاههای مرتبط به فرآیند تولید ورق و کارتن در تولید جعبه و کارتنهای دایکاتی خوش درخشیده است. برای کسب مشاوره رایگان و ثبت سفارش میتوانید با یخش اداری در واحد فروش از طریق (تماس با ما) تماس برقرار کنید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *