وبلاگ

اصول طراحی بسته بندی محصولات و برندسازی

طراحی بسته بندی و برندسازی

اصول طراحی بسته بندی محصولات و برندسازی شامل یکسری قواعد تخصصی اما ساده است که می‌تواند تا حد زیادی به خروجی مثبتی بینجامد. تولیدکنندگان انواع جعبه های کارتنی و مقوایی برای طراحی های تخصصی انواع بسته بندی‌ها از اصولی بهره‌مند می‌شوند که سبب می شود محصولات و کالاهای مختلف در جعبه متناسب بسته بندی و عرضه شوند. در این مقاله بخشی از اصول و نکات مرتبط با طراحی بسته بندی را در بخش‌های مختلف می آوریم.

طراحی بسته بندی و میزان اهمیت آن

طراحی یک بسته بندی را دست کم نگیرید. به جرئت می‌توان گفت امروزه هر بسته بندی که طراحی زیبا و منحصر به فردی دارد، فروش بسیار بالایی نیز خواهد داشت.

یعنی چنان کامل و جذاب عمل می‌کند که خریداری که تجربه خرید را نداشته و یا آن محصول را نمی شناسد و در مورد آن اطلاعات کافی ندارد را ترغیب به خرید نماید.

طی یک تحقیقات در آمریکا که توسط گروهی از محققان در زمینه بازاریابی صورت گرفت به این نتیجه رسیدند که 72 درصد از مصرف کنندگان موافق بودند که طراحی بسته بندی می‌تواند بر تصمیم آنها تاثیر بگذارد.

این یک دلیل محکمی است که یک طراح باید برای طراحی هر پک اهمیت ویژه ای قائل شود. جلب توجه مصرف کنندگان به محصولات شما و وسعت انتخاب مشتری موجب ایجاد رقابت در محصول می‌شود که به نوبه خود نیاز به تمایز بازار را تقویت می‌کند.

برندینگ محصولات با بسته بندی چگونه انجام می‌شود؟

زمانی که برای محصولات‌تان یک بسته بندی مناسب با چاپ و طراحی حذاب در نظر می گیرید ناخود آگاه وارد پروسه برندسازی شده اید. یعنی همان بسته بندی میتواند یک تبلیغات پویا برای کالاهایتان محسوب شود و مشتریان بسیاری را به سمت خود کشانده و موجب فروش بیشتر گردد.

برندسازی در واقع شخصی سازی محصول یا نام گذاری اختصاصی آن است. چیزی که باعث برندشدن یک محصول می شود در کنار کیفیت کالاها، بسته بندی هایی است که برای آن تهیه می‌شود و این پک ها با شکل ظاهری زیبا و جذاب در فروش فوق العاده بسیار تاثیرگذار خواهند بود.

خواندنی: تاثیر بسته بندی بر برندینگ و برندسازی برای فروش بیشتر کالا

اصول طراحی بسته بندی محصولات

زمانی که قرار است یک بسته بندی طراحی شود یکسری نکات باید در نظر گرفته شوند و در اولویت کار باشند. 

بسته بندی متناسب با‌:

 • نوع محصول یا کالا

محصولات یا کالاهای مختلف به یک نوع بسته بندی خاص و متناسب با ماهیت خود نیازمند هستند. برای مثال بسته بندی یک آبمیوه نمی‌تواند با بسته بندی یک کالای تزئینی به یک شکل طراحی شود. در واقع ماهیت محصول یا کالا تعیین می‌کند که ویژگی‌های کلی یک بسته بندی چگونه باشد.

از سوی دیگر محصول صادراتی و داخلی نیز باید در بسته بندی متناسب ارسال شوند. برای مثال محصولات و کالاهای صادراتی به دلیل اینکه نیاز است مدت زمان طولانی‌تری در مسیر نقل و انتقال باشند، باید بسته بندی‌هایی برایشان طراحی گردد که در مسیر آسیبی به آن‌ها وارد نگردد. در نتیجه تمامی آن‌ها با سلامت کامل به کشور مقصد رسیده و به دست مصرف کننده‌ها می‌رسد.

 • وزن محصول

وزن محصول از معیارهای مهم در هنگام طراحی بسته بندی است. به دلیل این که وزن محصول می‌تواند باعث فشار به بدنه بسته بندی شود، نیاز است که ورق های کارتنی مورد استفاده، متناسب با وزن کالای درون خود انتخاب شوند.

به میزانی که وزن یک محصول زیاد باشد، به همان میزان باید ورق کارتنی مقاوم‌تری برای تولید بسته بندی آن در نظر گرفت.  ورق های کارتنی دارای انواع مختلفی هستند. از جمله: دو لایه یا سینگل، سه لایه، چهار لایه، پنج لایه، هفت لایه و …

انتخاب ورق کارتن مناسب در هنگام طراحی و تولید جعبه بسته بندی لحاظ خواهد شد تا بعدها مشکلی برای سلامت و کیفیت کالاها وارد نگردد.

بیشتر بدانید: محاسبه آنلاین قیمت جعبه و کارتن بسته بندی در کمتر از 2 دقیقه

برندسازی با بسته بندی

 • نوع عرضه محصول

نوع عرضه به این موضوع اشاره دارد که شما کالا یا محصول خودتان را قرار است به چه شکلی به فروش برسانید. اگر محصول داخل بسته بندی به شکل آنلاین فروخته می‌شود، نیاز است که جعبه آن مقاومت بالایی داشته باشد تا در مسیر ارسال به مشتریان ایمنی محصول و سلامت آن حفظ گردد. اما اگر کالا در قفسه فروشگاهی قرار می‌گیرد تا مشتریان بعد از ارزیابی‌های حضوری و مستقیم اقدام به خرید کنند، باید خلاقیت در نوع بسته بندی را در اولویت قرار دهید.

در هنگامی که مشتریان در بین قفسه‌های یک فروشگاه بزرگ یا هایپرمارکت حرکت می‌کنند تا خرید انجام دهند، محصولی برنده است که بتواند توجه بیشتری را از آنان جلب کند. بنابراین نیاز است که خلاقیت بیشتری را در طراحی بسته بندی محصولات به خرج دهید تا بسته بندی کالا مشتریان را برای خرید متقاعد کند.

 • مشتریان و بازار خرید

طبیعی است که طراحی های روی بسته بندی یک محصول باید متناسب با مخاطب آن کالا باشد. تصور کنید که یک اسباب بازی داخل یک بسته بندی قرار خواهد گرفت. مخاطب این محصول چه کسانی هستند؟ در چه رنج سنی قرار دارند؟ کودکان علاقه دارند چه تصویری روی بسته بندی مشاهده کنند؟ چه رنگ‌هایی نظر کودکان را جلب خواهد کرد؟ با چه طراحی‌ای می‌توانید نظر کودکان را جلب کنید تا متقاعد یا علاقه‌مند به خرید شوند؟

در نظر گرفتن مخاطب یک کالا تا حد زیادی می‌تواند در مسیر طراحی یاری رسان طراحان گرافیست بوده و به نوعی برایشان چراغ راه باشد.

طراحی بسته بندی و برندسازی 2

بیشتر بدانید: نمونه جعبه و کارتن بسته بندی انواع محصولات

 • بودجه و هزینه تامین شده برای تولید

در مواردی که هزینه‌های نهایی تولید جعبه برای یک برند اهمیت دارد، نیاز است که مواد اولیه بسته بندی نیز متناسب با هزینه در نظر گرفته شده، انتخاب شوند. برای مثال با بودجه پایین نمی‌توان گزینه‌های متعددی برای انتخاب داشت. اما می‌توان در همان رنج قیمتی بهترین انتخاب را انجام داد.  

 • اطلاعات ارائه شده روی بسته در تطابق کامل با کالا یا محصول باشد

تمامی اطلاعات مورد نیاز مشتریان در خصوص کالایی که خرید می‌کنند، ضرورتاً باید روی بسته بندی لحاظ شود. مهم‌ترین اصل در مشتری‌مداری این است که صداقت را رعایت کنید و اطلاعات مرتبط با کالا را به شکل کامل و دقیق در اختیار آن ‌ها قرار دهید. اطلاعات باید بدون ذره‌ای اغراق و دروغ نگارش شود.

اطلاعات می‌تواند در قالب متن یا عکس ارائه شوند. به همین دلیل در هر دو مورد باید خوراک اطلاعاتی درستی به مخاطبان ارائه گردد.

تصور کنید کالایی خریده‌اید که عکس آن روی بسته بندی توجه شما را بسیار جلب کرده است. درب آن را می‌گشایید و سپس متوجه می‌شوید نوع کالا با تصویر آن بسیار فاصله دارد. در این موارد دچار چه احساسی خواهید شد؟ آیا فکر نمی‌کنید که گول خورده‌اید و برند تولید کننده محصول، عدم صداقت را در ارائه اطلاعات محصولش به کار گرفته؟ در این شرایط چه اقدامی می‌کنید؟ احتمالاً بخواهید که محصول را به فروشنده بازگردانید؟ آیا دوباره از همان برند خرید دیگری خواهید داشت؟

بعید می‌دانم که حس منفی درون شما ایجاد نشود و مجدداً به برند مذکور اعتماد کنید و آن‌ها را دروغ‌گو یا کلاهبردار تلقی نکنید. درست همین نکته است که سبب می‌شود فروشندگان اطلاعات درست و مفیدی روی بسته بندی یک کالا ارائه کنند.

 • خلاقیت و نوآوری در طراحی بسته بندی و عدم کپی برداری از سایر برندها

هرگز در طراحی یک بسته بندی کپی برداری نکنید. زیرا تقلید از سایر برند ها برای مشتریان و مخاطب‌تان چندان خوشایند نخواهد بود. همواره تلاش کنید که طراحی های اختصاصی و منحصر به فرد داشته باشید.

زمانی که محصول شما در یک بسته بندی با طراحی اختصاصی ارائه شود بعد از گذشت مدت زمانی تمامی مشتریان‌تان با یک المان یا لوگوی برندتان شما را خواهند شناخت. همین امر موضوعی است که برندینگ کسب و کار شما را موفق‌تر پیش خواهد برد.

بیشتر بخوانید: جعبه کارتن بسته بندی کندو زنبور بامبل گرده افشان

خاتمه

در این مقاله بسیاری از مهم‌ترین نکاتی که باید در هنگام طراحی بسته بندی در نظر بگیرید را آورده‌ایم. اگر در مرحله ثبت سفارش یک نوع جعبه بسته بندی خاص هستید این امکان برایتان وجود دارد که با تیم طراحی و گرافیست‌های شرکت آوین پک ارتباط برقرار کنید و طراحی‌های مد نظرخودتان را با آن‌ها در میان بگذارید. تمامی این نکات در روند طراحی و تولید جعبه شما اعمال خواهد شد تا به نتیجه دلخواه خودتان برسید. با ما تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)

6 دیدگاه در “اصول طراحی بسته بندی محصولات و برندسازی

 1. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر
  یک نمونه بسته بندی برای زعفران مد نظر داشتم و می خواستم به عنوان نمونه اولیه آماده اش کنم . آیا نیازی به ثبت طرح هست ? و آیا موسسه شما مشاوره ای در زمینه طراحی و ساخت نمونه اولیه میدهد?

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما
   شرکت آوین پک در زمینه کارتن سازی ، جعبه سازی ، چاپ و بسته بندی فعالیت دارد و در این خصوص اگر مشاوره ای نیاز داشته باشید میتوانید با ما در تماس باشید.

 2. جمال کاشی گفت:

  یکمی ام از بسته بندی کارتنی و مقوایی خارجی ها یاد بگیرید ادم حظ میکنه طراحیشونو میبینه

  1. مدیر گفت:

   با احترام
   بسته بندی جعبه کارتنی یا جعبه مقوایی یکی از بهترین بسته بندی هایی میتوانند باشند که از جذابیت بالایی برخوردارند.
   برای رسیدن به این جذابیت باید هزینه کرد و اگر تولید کنندگان محترم کالا و محصولات مختلف به دنبال بسته بندی این چنین هستند میتوانند با واحد طراحی کارتن سازی آوین پک در ارتباط باشند.

 3. سید بابک عبدالهی گفت:

  سلام
  من تو گوگل کارتن سازی تهران سرچ کردم وب سایت شمارو دیدم که کارتن سازی در غرب تهران زده بودید
  میخواستم بدونم از ونک چطوری باید برسم به شرکت کارتن سازی شما و اینکه یه وقت میخواستم تا با مدیریت مجموعه در خصوص تولید انبوه یه جعبه بسته بندی ازشون مشاوره بگیرم
  با تشکر

  1. مدیر گفت:

   با سلام و احترام
   یکی از کارخانه های کارتن سازی ما در کمال شهر کرج هستش که به شما بسیار نزدیک هستش
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر از اینجا با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *