دستگاه لترپرس

دستگاه لترپرس یکی از قدیمی ترین نوع چاپ نسبت به سایر چاپ ها همانند: افست، فلکسو و دیجیتال میباشد. چاپ های دیگر با توجه به توسعه روزافزون دنیای امروز از لترپرس پیشی گرفته اند و این نوع دستگاه کمتر برای چاپ استفاده میگردد. امروزه از این دستگاه برای اعمال مراحل تکمیلی تولید جعبه های مقوایی همانند خط و تا و کات استفاده میکنند.

لترپرس چیست؟

لترپرس قدیمی ترین دستگاهی است که برای از روش های چاپ برجسته محسوب میشود، لترپرس با نام لاتین letterpress اشاره ای به برجسته بودن نمیکند و به معنای چاپ حروف میباشد. دلیل چنین نامگذاری بیشتر جنبه تاریخی دارد چرا که لترپرس در ابتدا برای چاپ حروف استفاده میشد و چاپ تصاویر بر روی کاغذ معمولا دارای فرآیند جداگانه ای از حروف آن بود.

روش حروف چینی در دستگاه لترپرس از اصلی ترین کارهایی است که انجام میپذیرد. این چاپ به چاپ برجسته شهرت یافته یعنی حروفی که بر روی کاغذ مورد نظر چاپ میشوند دارای یک برجستگی قابل لمس میباشند. در گذشته برای اعمال چنین برجستگی هایی معمولا از روش حکاکی بر روی چوب بهره میگرفتند یعنی با حک کردن نوشته ها و کنده کاری بر روی چوب و آغشته کردن آن به مرکب فرآیند چاپ صورت می گرفت.

چاپ لترپرس

لترپرس در دهه ۱۹۴۰ توسط پدر صنعت چاپ گوتنبرگ ابداع شد و تا اوایل دهه ۱۹۷۰ ادامه دار بود که یکی از مهم ترین و فراگیرترین روش چاپی بود که در آن زمان شناخته شد. در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰ چاپ افست طرفداران زیادی را به خود اختصاص داد و سهم لترپرس در بازار را از آن خود کرد.

امروزه برای انتقال مرکب به حروف چینی سربی که ساخته شده است، از پلیت استفاده میکنند که امکان انتقال متن و تصویر را میدهد. امکانات دیگری که این چاپ داراست در مراحل تکمیلی بسته بندی میباشد که پس از چاپ انجام میگیرد مانند عملیات تیغ زنی و خط و تا. که این موارد از قابلیت های دستگاه لترپرس میباشند.

دستگاه لترپرس

دستگاه لترپرس امروزه فرآیند جدیدی دارد و دیگر همانند قبل نمیباشد. دستگاه چاپ لترپرس در گذشته برای چاپ حروف و برجست سازی آنها بر روی کاغذ استفادع میشد اما امروزه مرحله چاپ در آن حذف شده و دستگاهی که تحت عنوان لترپرس در کارتن سازی ها استفاده میشود برای تیغ زنی و برش مقوا میباشد. اکنون از روش لترپرس میتوان برای ایجاد خط و تا و برش و اعمال برخی برجستگی ها بر روی جعبه مقوایی بهره میگیرند این بدین معناست که دیگر از این دستگاه برای چاپ حروف استفاده نمی گردد اما در برخی موارد نادر همانند چاپ کارت عروسی یا تبریک برای برجسته سازی نوشته ها استفاده میشود.

سخن پایانی

در پایان این نکته را میتوان گفت که دستگاه های لترپرس امروزه نیز با همین نام در بازار معرفی میشوند و بیشترین کاربرد را در زمینه تیغ زنی و ایجاد خط و تا دارند. کارتن سازی آوین پک با در اختیار داشتن ماشین آلات و ابزارهای به روز در کنار تیم کوشا و با تجربه در تلاش است مناسب ترین نوع بسته بندی های ممکن را برای جلب رضایت شما تولیدکنندگان عزیز تولید نماید.

راههای ارتباطی با ما: تماس با ما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *