وبلاگ

کارتن سازی تبریز [ بررسی همکاری با کشورهای همسایه و غیره ]

کارتن سازی تبریز

کارتن سازی تبریز از آنجایی که روی خاک‌ اصیل سومین شهر بزرگ و پر جمعیت ایران واقع شده است، به عنوان بزرگترین قطب تولید کننده انواع جعبه کارتنی و مقوایی کشور شناخته می‌شود.

آیا خط تولید کارتن سازی تبریز تنها ویژه‌ی کسب و کار‌های داخل این شهر است یا این کارتن سازی میتواند سفارشات سایر شهر های کشورمان را نیز پوشش دهد؟ اولین کارتن سازی تبریز در چه سالی تاسیس شد؟ آیا متریال اولیه ای که کالبد اصلی جعبه های کارتنی و مقوایی کارتن سازی تبریز هستند، میتوانند در برابر کیفیت کارتن های ساخته شده در تهران، پایتخت کشورمان حرفی برای گفتن داشته باشند؟ از آنجایی که تبریز به دلیل جاذبه های گردشگری زیاد، آثار تاریخی خیره کننده و سوغاتی های ناب، توریست های ایرانی و خارجی زیادی را به خود جذب می‌کند، فکر میکنید تا چقدر کارخانه کارتن سازی اش از سوی مشتریان خارجی سفارش برای تولید انواع جعبه دریافت میکند؟ آیا تبریز میتواند به کشورهای هم جوار خود در تولید کارتن بسته بندی کمک کند؟برای رسیدن به پاسخ این سوالات و اطلاعات بیشتر در مورد پرطرفدار‌ترین جعبه و شیوه تولید کارتن در این کارتن سازی تا انتها با ما همراه باشید.

اولین کارخانه کارتن سازی ایران در کجا تاسیس شد؟

روزی زن هارون الرشید (خلیفه عباسی) به بیماری تب نوبه مبتلا شده بود؛ زمانیکه چند روزی در حوالی آبادی بدون نامی در غرب استان آذربایجان شرقی اقامت نمود، در اثر هوای لطیف و دل انگیز آنجا، بیماری‌اش زایل شد. از آن پس، هارون الرشید دستور داد تا نام آن آبادی را ” تب ریز ” بگذارند. هر چند که از نظر برخی این داستان افسانه ای بیش نیست، اما بسیاری از مردم تبریز آن را قبول دارند. با تولد و پایان زندگی‌های زیادی به خصوص آن دورانی که پادشاهان ایرانی، تبریز را به عنوان پایتخت کشور انتخاب کردند و امکانات زیادی را در این شهر به وجود آورند. شهر تبریز به عنوان شهر اولین ها، از نظر تاسیس اولین چاپخانه، شهرداری، سینمای عمومی و حتی اولین کارخانه کارتن سازی مجهز به فناوری های روز دنیا در ایران، ثبت گردید.

ریشه تمام کسب و کارهای شهر تبریز و شهر‌های اطرافش: آذرشهر، اسکو، اهر، بستان آباد، بناب و غیره، به درخت تنومند دهمین شغل پر درآمد دنیا، یعنی کارتن سازی پیوند خورده است. چرا که برای چرخیدن چرخ صنعت خرید و فروش انواع میوه و صیفی جات، محصولات کشاورزی، آجیل و خکشبار، خرما، شیرینی جات، لوازم الکتریکی و الکترونیکی، مواد غذایی، قطعات یدکی و مکانیکی، لوازم آرایشی و بهداشتی و بسته بندی سوغات تبریز مانند: اریس، باسلوق و شیرینی پنج انگشت، تنها راه حل موجود در دست جعبه سازی تبریز و در گروی کیفیت جعبه‌های سینگل، سه لایه، چهار لایه و پنج لایه آن می‌باشد.

پربازدیدترین ها: انواع کارتن بسته بندی از نظر لایه بندی و میزان مقاومت

چند درصد از مردم و کسب و کار‌های شهر تبریز به تولید جعبه کارتنی و مقوایی نیاز دارند؟

تبریز 244.51 کیلومتر مربع وسعت دارد، از همین رو طبق آخرین آمار به دست آمده از سرشماری جمعیت، این شهر دارای یک میلیون جمعیت است. اگر همین حالا به جاهای دیدنی تبریز فکر کنید، قطعاً اولین جایی که در ذهنتان ثبت خواهد شد، بازار تبریز است. فکر میکنید، علاوه بر تنوع کالاهایی که باعث رونق این بازار گردیده، چه موضوع دیگری باعث شد تا بازار تبریز با مساحت یک کیلومتر مربع، در سال 1389 خورشیدی در فهرست میراث جهانی یونکسو به ثبت برسد؟  

نه فقط مردم تبریز، بلکه کل مردم جهان، چه ایرانی و چه خارجی نسبت به بسته بندی کالایی که خریداری میکنند، حساس اند. زیرا برای محصولی که خریداری میکنند پول داده اند. از سوی دیگر کسب و کار هایی که تولید کننده یا فروشنده آن کالا هستند برای ورود به بازار هدف، جذب مشتریان و برندینگ شدن نیاز دارند تا از صنعت بسته بندی که از سال 1338 هجری شمسی در ایران آغاز شد، کمک بگیرند و کالاهایشان را با قرار دادن درون انواع جعبه‌های درب دارویی، تلسکوپی، کشویی و غیره سالم و بدون آسیب به دست مشتریانشان برسانند. کارتن سازی تبریز نیز برای هر 40 شغل موجود در بازار تبریز از ماشین آلات مختلفی مانند: دستگاه برش دایکاتی ( فکی، پینگ پنگی، روتاری)، لب چسب، فلکسو و لمینت و غیره استفاده میکند تا جعبه و کارتن‌هایی تولید نماید که مانند پدری دل سوز از بچه‌ای به نام محصول مراقبت نماید.

مرتبط بدانید: دستگاه های کارتن سازی کدامند و چه ویژگی هایی دارند؟

کارتن سازی های تبریز، مواد اولیه تولید کارتن هایش را چگونه تامین می کنند؟

تبریز خواهر خوانده کشور های زیادی همچون: ترکیه، ویتنام، چین و غیره است، از آنجایی که کارتن سازی‌های این شهر مانند پارسه، توحید، فرهنگ، شهاب، اطلس تبریز و غیره از سوی کسب و کار های این کشورها نیز سفارش برای تولید انواع جعبه کارتنی و مقوایی ثبت میکنند، همیشه مواد اولیه‌ برای تولید جعبه های خود را از طریق درختان کاشته شده مخصوص برای صنعت تولید بسته بندی تامین می‌کنند تا زندگی بسته بندی هایشان در جابه جایی حینِ هر مسیری با هر مشکل احتمالی و حتی در زمان انبار داری، طولانی و به درازا بکشد.

کارتن سازی تبریز آنچنان در تهیه مواد اولیه برای ساخت کارتن ‌هایش سخت گیر است که دیگر نمیتوان عیبی روی موارد دیگری مانند عدم نفوذ پذیری، تبلیغات و بازاریابی، حمل و نقل آسان و ایمنی بسته بندی‌هایش آورد. به همین دلیل، کسب و کار های دیگر شهر هایی که به دنبال بهترین و منحصر به فردترین بسته بندی‌ها میگیرند، مانند تهران، کرج، اصفهان، کرمان، مشهد و شهر‌های همجوار شهر تبریز مانند اردبیل، گیلان، زنجان و غیره به سراغ کارتن سازی‌های تبریز میروند.

سلیقه مردم تبریز برای چاپ و طراحی جعبه و کارتن

کارتن سازی تبریز

از زمان پدر پدربزرگ هایمان که تاجران خارجی زیادی از طریق جاده ابریشم و کشور ترکیه برای خرید چرم و فرش معروف تبریز، صنایع دستی و کالاهای دیگر آن وارد این شهر شدند، مردم شهر تبریز بسیار به ایده های جدید و خاص یا همان سلیقه لوکس و لاکچری گرایش یافته اند. به طوریکه با حضور میدانی در بازارهای تبریز و شهرستان‌های آن میتوانید ببینید که دسته بندی تولید جعبه در کارتن سازی تبریز برای هر کسب و کاری چقدر اختصاصی در نظر گرفته میشود.

به عنوان مثال، اگر سری به رستوران حاج علی، برکه، گازماخ و کافه بیرون بر فیل بزنید، خواهید دید که برای جعبه بسته بندی ساندویچ بیرون بر خود از چه المان های جذاب و بسته بندی جذاب‌تری استفاده میکنند.

میزان فروش سوغات تبریز چقدر به تقاضا بسته بندی کمک میکند؟

همان طور که میدانید و در ابتدای مقاله هم به صورت جزئی به آن اشاره شده، تبریز دارای مکان های دیدنی بسیاری است و چون قدمت بالایی هم دارد دارای آثار باستانی و سنت های کهن بی شماری است که در هر جایی شاید همانند آن را نتواند دید مثل قلعه بابک. از این رو، هم از شهر های ایران و هم از کشورهای همسایه مسافران بی شماری دارد و عضو شهرهای توریست پذیر کشور ثبت شده است. با این حال میتوان متوجه شد جمعیتی متغییر در فصل های مختلف سال به تبریز سفر میکنند و آمارها نشان داده 98 درصد مسافران حداقل یک سوغات را خرید نموده اند پس در کنار جمعیت ثابت شهر تبریز جمعیتی دیگر به شهر اضافه میشود که موجب افزایش مصرف کالا میگردد و هر کالا عموما یک پک دارد و نیاز بسته بندی رو به افزایش خواهد بود

جمع بندی

در این نوشتار سعی کردیم تا ویژگی‌ها و میزان نیاز کسب و کار های یکی از شهر های بزرگ کشورمان یعنی تبریز را برای تولید جعبه کارتنی و مقوایی که راه حلش در کارتن سازی تبریز است را برای شما مخاطبین عزیز شرح دهیم. امیدواریم در راستای هدفی که داشته ایم قدم موثری برداشته باشیم.

3.2/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *