دستگاه های کارتن سازی

ساخت دستگاه های کارتن سازی و بسته بندی بومی شد! ممکن است یکی از عنوان های خبری غیر ممکن و عجیب به نظر برسد. دستگاه هایی که برای فرآیند های کارتن سازی و بسته بندی وجود ندارند معمولا وارداتی هستند.

انواع دستگاه ها و کارایی آنها

انواع و اقسام دستگاه های زیادی وجود دارند که در کارتن سازی و جعبه سازی های مختلف استفاده میشوند. این دستگاه ها برای راحتی کار بیشتر و نظم بخشیدن به کار تهیه میشوند اما در گذشته اکثر این دستگاه ها وارداتی بودند اما امروزه با رونق در تولیدات ملی، ساخت و تولید آنان بومی شده است. البته این موضوع فقط در حد یک هدف و تصمیم بوده و ارگان ها در حال آماده سازی افراد و محیط برای این هدف میباشند.

استفاده و بهره گیری از دانش های روز اروپا در کنار به کار گیری متخصصین ویژه و تعلیم دیده در این خصوص میتواند کمک های شایانی به تولیدات با کیفیت و ساخت دستگاه های مدرن بکند. در این قسمت میخواهیم دستگاه های مربوط به صنعت بسته بندی و کارایی آنها را با یکدیگر بررسی کنیم.

اولین دستگاهی که در کارتن سازی های متفاوت به چشم میخورد، دستگاه دایکات میباشد. ماشین دایکات به معنای استفاده از قالب برای برش کاغذ، مقوا یا کارتن میباشد که علاوه بر برش، خط و تا کارتن و جعبه را نیز انجام میدهد. استفاده از این دستگاه باعث صرفه جویی در وقت شده و شکل و ابعاد کارتن بریده شده کاملا حرفه ای و یکسان میباشد.

دستگاه دایکات

یکی از مهم ترین دستگاه ها در کارتن سازی، انواع دایکات میباشد که هر یک برای موارد خاص استفاده میشوند.

بیشتر بدانید: دستگاه دایکات

دایکات فکی به دلیل شکل ظاهری که دارد همانند آرواره های فک است که برای برش کاغذ در مقوا و چرم با استقامت کم نیز استفاده میگردد. در دایکات فکی قالب مورد نظر بر روی دستگاه نصب میشود و با اعمال فشار توسط نیروی انسانی برش صورت میگیرد.

دایکات روتاری علت نامگذاری این نوع دستگاه این است که قالب های ساخته شده به شکل استوانه میباشند. قالب به دستگاه نصب شده و عمل کات و خط و تا بر روی ورق کارتن موردنظر انجام میگیرد.

دایکات پینگ پنگی: شکل ظاهری این دستگاه همانند پینگ پنگ میباشد و علت نامگذاری آن این است که به دو نیروی انسانی در دو طرف آن نیاز است. قالب مورد نظر بر روی دستگاه متصل شده و افراد ورق های کارتنی را روی آن قرا میدهند، با حرکت دستگاه ورق و قالب بین و غلتک قرار گرفته و فشار وارده توسط اهرم هایی که بالای دستگاه تعبیه شده است باعث برش کارتن موردنظر میشود.

دستگاه منگنه

در برخی از محصولات تولیدی بزرگ همانند کارتن یخچال یا لباسشویی معمولا از چسب برای چفت شدن لبه های آن استفاده میکنند و برای شکل پذیری آنها مثل یک جعبه از منگنه بهره میگیرند که این منگنه ها ممکن است توسط دستگاه های اتوماتیک یا دستی صورت گیرد. دستگاه اتومات آن این گونه است که با عدد دادن به دستگاه، منگنه ها را در جای مشخص درج میکند و نوع دستی آن همانند چرخ خیاطی میباشد که به نیروی انسانی نیاز است.

بیشتر بدانید: بانک قالب دایکاتی کارتن

دستگاه لمینت

فرآیند لمینت معمولا بر روی کارتن انجام میگیرد زیرا مقوا با توجه به جنسی که دارد طرح و رنگ های متنوع مستقیما بر روی آنها درج میشود اما جعبه های کارتنی، ابتدا طرح و رنگ انتخاب شده و همانند یک پوستر در می آید و توسط چسب های مخصوص به کارتن موردنظر می چسبد. چسباندن این پوستر اگر توسط دستگاه های اتوماتیک انجام گیرد بسیار منظم تر و بدون ضایعات صورت میگیرد زیرا در مدل دستی آن ممکن است چسباندن پوستر ناموازی انجام گیرد.

دستگاه چاک دستی

تولید کارتن و جعبه های کارتنی که قالب ندارند و قرار است بدون قالب تولید شوند همانند کارتن تلویزیون، لباس شویی، یخچال و غیره که حجم بسیاری داشته و قالب برایشان تولید نمیگردد معمولا ورق های کارتنی توسط دستگاه چاک دستی برش داده میشود و شکل باز شده یک جعبه را به خود میگیرد و بعد از اعمال منگنه بر روی آنها جعبه موردنظر برای قرارگیری محصول به درون آن حاضر است.

دستگاه تا کن

یکی از دستگاه هایی که در مراحل پایانی جعبه و کارتن موردنظر استفاده میگردد دستگاه تا کن میباشد. این دستگاه به صورت ریل قطار است که مدل های باز یک کارتن و جعبه را روی آن قرار میدهند و این دستگاه آنها را جمع کرده و شکل جعبه به آنها میدهد. استفاده از دستگاه تا کن باعث صرفه جویی در وقت میشود و هیچ نیروی انسانی را درگیر نمیکند.

بومی سازی ساخت و تولید چنین دستگاه هایی تحول عظیمی در صنعت کارتن سازی و بسته بندی ایجاد میکنند. زیرا اولا واردات چنین دستگاه هایی بسیار گران میباشد، ثانیا اگر دچار خرابی شوند قطعاتشان در بازار یافت نمیشودو مدیر کارخانه مجبور میشود هزینه دیگری را صرف کرده و دستگاه جدیدی را جایگزین کند.

کلام پایانی

شرکت کارتن سازی آوین پک با بیش از دو دهه تجربه در امور چاپ و بسته بندی در کنار تیم تولیدی با مهارت و در اختیار داشتن تجهیزات مدرن و ضروری در امور کارتن سازی، آماده ارائه خدمات به مشتریان عزیز میباشد. از این رو اگر تولید کننده انواع محصولات داخلی و صادراتی میباشید، میتوانید با کسب مشاوره رایگان از واحد فروش (تماس با ما) این شرکت، برای ثبت سفارشات خود اقدام نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *