وبلاگ

سیر تکامل بسته بندی محصولات

تکامل بسته بندی

سیر تکامل بسته بندی محصولات با سوابقی با ارزش در مسیرهای پر پیچو خم توانسته خود را به جایگاهی که همینک است برساند زیرا بسته بندی محصولات هر روزه در راستای تکنولوژی رو به حرکت است. میدانید که خرید کردن یکی از بخش‌های بزرگ زندگی روزمره همه ماست مثل خرید مواد غذایی، تهیه تدارکات دفتر کار، خرید کفش برای ورزش یا استفاده روزانه و میلیون‌ها خرید دیگر که هر روزه توسط بسیاری از افراد خریداری می‌شوند.

 بیشتر بخوانید: بسته بندی محصولات غذایی و نکات مهم در طراحی

به طور معمول تمامی اجناس خریداری شده در داخل یک بسته بندی به دست مشتریان می‌رسد. بسته بندی‌ها همه جا حضور دارند، اما تا به حال از خود پرسیده‌اید که بسته بندی محصولات از کجا آغاز شده است و سیر تکامل بسته بندی تا به امروز چطور بوده است؟
بسته بندی محصول یک مفهوم نسبتاً معاصر است که به واسطه انقلاب صنعتی و پیشرفت‌های تکنولوژی هر روز در حال گسترش و به روزرسانی است. هرچند ساده‌ترین شکل بسته بندی از زمان پیدایش انسان‌ها استفاده می‌شده است. در این نوشته نگاهی بر سیر تکامل بسته بندی محصول و تغییرات آن در طول تاریخ داریم.

تکنیک‌ها اولیه بسته بندی

به طور کلی اعتقاد بر این است که در زمان‌های بین ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح اولین نوع از بسته بندی کالا توسط بشر اختراع و مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان انسان‌ها در دل طبیعت زندگی می‌کردند و برای حمل و یا ذخیره مواد غذایی، ابزار و لوازم خود نیاز به راه و روشی تازه داشتند. مواد اولیه مورد استفاده آن‌ها برای بسته بندی عمدتا از پوست حیوانات، چوب و برگ تشکیل می‌شد.

هنگامی که انسان‌ها به زندگی روستایی و یک‌جا نشینی رو آورند از چوب برای ساخت جعبه و به عبارتی بسته بندی محصولات استفاده می‌کردند. آن‌ها یاد گرفتند که چگونه از گیاهان به منظور ساخت سبد و کیسه استفاده کنند و با ترکیب خاک رس و پوست حیوانات کیسه‌هایی با استحکام بالا تولید می‌کردند و در نهایت با افزایش کیفیت مواد اولیه توانستند بسته بندی هایی تولید کنند که از غذاها و محصولاتشان در طول ماه‌های زمستان نگهداری کند.

تکامل بسته بندی

از 3500 سال قبل از میلاد، نوآوری با توسعه شهرها ظهور کرد. مفهوم تجارت به گونه‌ امروزی زمانی آغاز شد که ناگهان مردم توانستند با استفاده از بسته بندی پیشرفته‌تر کالاها، مواد غذایی و دیگر لوازم را در طی سفر به نقاط دیگر زمین با خود حمل کنند. اختراع شیشه‌گری و استفاده از موم و سایر چسب‌های صنعتی و یا طبیعی نیز نقش بسیار مهمی در ایجاد اشکال مختلف بسته بندی ایفا کرد. بشکه‌های چوبی را شاید بتوان از بزرگترین نوآوری‌های صنعت بسته بندی در آن زمان دانست چراکه کمک شایانی به انبار کردن محصولات و مواد غذایی مختلف نمود. بشکه‌ها به مردم اجازه دادند تا مقادیر زیادی از محموله‌های جامد و یا مایع را به خوبی نگهداری کنند.

بسیاری از پیشرفت‌ها و فن‌آوری‌های ذخیره سازی و بسته بندی بعد از سقوط امپراطوری روم در خارج از اروپا گسترش یافتند. چین با اختراع کاغذ یکی از مهمترین قدم‌ها را جهت پیشرفت صنعت بسته بندی تا به امروز برداشته است. کاغذ به عنوان بهترین گزینه جهت بسته بندی در سراسر جهان شهرت یافت و تا قرن‌ها این وضعیت را حفظ نمود و باعث تکامل بسته بندی در صنایع مختلف شد.

بیشتر بخوانید: بسته بندی مواد غذایی

ظهور انقلاب صنعتی

برخی از بزرگترین تغییرات بسته بندی در تاریخ، در جریان انقلاب صنعتی رخ داده است. ماشین های کارآمد اختراع شدند و در تولید بسیاری از محصولات به طور کامل جایگزین انسانها شدند. در نهایت با افزایش سرعت تولید محصول، تغییر در تولید بسته بندی برای تطابق هرچه بیشتر با صنعت آغاز شد. در طول این دوره صندوقها، کیسه‌ها و متدهای بسته بندی مواد غذایی معرفی و انواع بسته بندی های فروشگاهی و مواد اولیه تولید بسته بندی ساخته شدند.

سده ۲۰ میلادی

در حالی که جعبه‌ها و مخزن‌‌های ذخیره سازی بزرگ نیاز تولیدکنندگان و کارخانه‌ها را بر طرف میکرد، تمایل مشتریان به سمت بسته بندی‌های تک نفره و شخصی سازی شده با استفاده و کاربرد آسانتر و طراحی جذابتر سوق پیدا کرد. در طول رکود بزرگ اقتصادی فرهنگ ارائه خدمات فردی افزایش یافت. مراجعه مردم به فروشگاه‌های مواد غذایی جهت خرید ارزانتر و مقرون به صرفه تر افزایش یافت که این موضوع تأثیر قابل توجهی بر تولیدات و نحوه بسته بندی محصولات گذاشت. لزوم استفاده از بسته بندی اقلام مختلف به منظور راحتی در حمل و نقل و استفاده از محصول تا به امروز ادامه دارد و روش‌‌های نوآورانه‌ای را در تکامل بسته بندی به وجود آورده است.

بسته بندی های امروزی

با پایان یافتن جنگ جهانی دوم، صاحبان کسب و کار مواد اولیه جدیدی مانند فویل های آلومینیوم را برای تهیه بسته بندی آزمایش نمودند. ظهور بسته بندی‌های یکبار مصرف با کاربری آسان برای فروشگاه‌هایی که تمایل به فروش هرچه بیشتر اقلام مختلف داشتند بسیار جذاب بود. بسته بندی در نهایت به یک ابزار بازاریابی برای فروش هرچه بیشتر تبدیل شد. به عنوان مثال امروزه بسته بندی‌‌های کاغذی مواد غذایی با نمایش نام شرکت و برند بر روی آن به یک استاندارد بدل شده است.

 بیشتر بخوانید: تاثیر بسته بندی محصول در برند سازی کسب و کار

با ظهور پلاستیک به عنوان یکی از مواد اصلی تشکیل‌دهنده بسته بندی‌ها، صنعت بسته بندی در جهان برای همیشه تغییر یافت. پلی اتیلن در دهه ۱۹۶۰ معرفی و به سرعت تبدیل به پر استفاده‌ترین ماده اولیه در صنایع بسته بندی شد. از آن زمان تا کنون تحقیقات و تغییرات بسیار زیادی در زمینه جایگزینی این نوع از بسته بندی ها با انواع سازگارتر با محیط زیست انجام شده است. با کشف علم بازیافت این موضوع بیش از پیش اهمیت پیدا کرد.

در اواخر قرن بیستم با ظهور تکنولوژی دیجیتال و کامپیوترهای خانگی و از همه مهم‌تر عرضه اینترنت به صورت گسترده، نحوه فروش محصولات به کلی تغییر کرد و بازار فروش به صورت جهانی تغییر و گسترش پیدا نمود و باعث رقابتی‌تر شدن این فضا گشت. تولید انبوه و حمل و نقل سریعتر به نقاط مختلف جهان باعث رقابت شدید تولید کنندگان مختلف شد که قفسه‌‌ فروشگاه‌ها را به عنوان یک فرصت برای فروش هرچه بیشتر محصولات می‌دیدند.

بسته بندی‌ دوستداران طبیعت

از آن زمان تا به امروز، تغییرات بسیاری در صنایع بسته بندی جهت تولید بسته بندی‌های سازگارتر با محیط زیست انجام شده و تقاضا برای اینگونه از بسته بندی‌ها همچنان در حال افزایش است. امروزه ما به دنبال روش‌های جدیدتر و ارزانتری برای تولید بسته بندی های سازگار با محیط زیست هستیم تا علاوه بر جذابیت و هزینه پایین تولید باعث جلب اعتماد مصرف کنندگان گردد. بسته بندی هنوز هم نقش مهمی را در تصمیم خرید مشتریان ایفا می‌کند. در واقع، بسته بندی به عنوان یک ابزار بازاریابی اصلی تأثیر بسزایی در فروش محصولات دارد. تکامل بسته بندی هر روز در حال پیشرفت است تا نسبت به نیاز مشتریان و با توجه به خواسته آن‌ها تولیدات خود را هماهنگ کنند.

تکامل بسته بندی قابل بازیافت

ظهور تجارت الکترونیک

با پیدایش بازار دیجیتال محصولات مختلف، مشتریان تمایل دارند تا سریعتر محصول خریداری شده به دستشان برسد و زمان و مکان دقیق تحویل و نحوه بسته بندی محصول برای آن‌ها بسیار حائز اهمیت می‌باشد. تأثیر تجارت الکترونیک بر حمل بسته‌های مختلف شگفت انگیز بوده است و مشتریان می‌توانند به صورت کامل بر روی زمان و نحوه تحویل کالا نظارت کنند. کمپانی‌هایی مانند Amazon از شرکت‌های واسطی مانند FedEx برای تحویل کالا استفاده می‌کنند و یا در ایران شرکت‌هایی مانند تیپاکس اینگونه خدمات را ارائه می‌کنند و تمامی این موارد بدون پیشرفت در روش‌ها و تکامل بسته بندی کالا ممکن نبود.

اگر شما هم به فکر تولید یک بسته بندی برای محصولتان افتاده‌اید برای مشاوره رایگان در این زمینه همین حالا با کارشناسان آوین پک ارتباط برقرار کنید تا شما را راهنمایی کنند.

[av_buttonrow alignment=’center’ button_spacing=’5′ button_spacing_unit=’px’ av_uid=’av-ju18k’ admin_preview_bg=”]
[av_buttonrow_item label=’نمونه کارهای بسته‌بندی’ link=’manually,https://avinpack.com/portfolio/’ link_target=” size=’large’ label_display=” icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ color=’green’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ av_uid=’av-4a02es’][/av_buttonrow_item]
[av_buttonrow_item label=’تماس با ما’ link=’manually,https://avinpack.com/contact-us/’ link_target=” size=’large’ label_display=” icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ color=’orange’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ av_uid=’av-38zz5w’][/av_buttonrow_item]
[/av_buttonrow]

4/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه در “سیر تکامل بسته بندی محصولات

  1. امیرخانی گفت:

    سلام بسته بندی از جنس کارتن میخوام که مقاومت زیادی داشته باشه محصول من با کشتی به عمان ارسال میشه و میخوام نام ایران درش نوشته نشه

    1. مدیر گفت:

      سلام و درود، امکان تولید بسته بندی کارتنی با مقاومت بالا وجود داره در خصوص چاپ طرح و نوشته روی کارتن و بسته بندی محدودیت هایی وجود داره که در این خصوص برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *