وبلاگ

تاثیر بسته بندی محصول در برندسازی کسب و کار

نقش بسته بندی در رشد کسب و کار

تاثیر بسته بندی محصول در برندسازی کسب و کار بر هیچکس پوشیده نیست. به نوعی این پک کالاست که در هر شرایط در اولین دیدار با مشتری و مصرف کننده روبرو میباشد که اگر از جذابیت کافی برخوردار باشد نظر مشتری را به خود جلب کرده و در نتیجه باعث خرید و افزایش فروش میشود.

برای برندسازی محصولات توسط بسته بندی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

تاثیر بسته بندی محصول در برندسازی کسب و کار به عوامل بسیاری بستگی دارد. توجه داشته باشید همان میزان که یک بسته بندی مناسب و جذاب میتواند سبب فروش بیشتر و اعتماد مشتری شود به همان اندازه نیز بسته بندی بد و بی کیفیت میتواند نام و نشان تجاری را زیر سوال ببرد.

از آن جایی که در وهله اول مشتری و مصرف کننده با بسته بندی کالا بروبرو میشود، اصولی ترین راه آن است که از باکیفیت ترین متریال برای تولید بسته بندی استفاده کنید و از این مرحله به قول معروف سرسری عبور نکنید.

مرتبط بخوانید: شیوه سفارش کارتن ارزان با کیفیت

در گذشته پک یک کالا تنها وظیفه نگهداری از محصول را بر عهده داشت، به گونه ای که اگر محصول را تا رسیدن به دست مشتری امن و سالم نگه می داشت بهترین حالت و کارکرد پک تلقی میشد. اما امروزه با به روز شدن عرصه تولیدات و تکنولوژی و همچنین تغییرات در کسب و کارها و توسعه تجارت در تمامی زمینه ها این بسته بندی است که عامل انتقال اطلاعات به کاربر میباشد.

تاثیر بسته بندی در برندینگ

تصور کنید کالایی تولید میکنید که حجم انبوهی از آن به کشورهای دیگر صادر میگردد. بدون بسته بندی چگونه امکان دارد خریداران متوجه برند کسب و کار شما شده و آن را بشناسند؟! بنابراین، اهمیت و نقش بسته بندی در رشد یک کسب و کار بسیار مهم است.

نکته اول

در خصوص صادرات یا عرضه محصولات به بازار داخلی چه چیزی بیش از همه در برندینگ محصولات تاثیر دارد؟ طراحی؟! چاپ؟! و یا بازاریابی؟! باید بگویم که هیچ یک از مواردی که اشاره شد نمی تواند جای کیفیت را بگیرد.

کیفیت یعنی هم کیفیت داشتن محصول+کیفیت بسته بندی هر دو به یک اندازه حائز اهمیت هستند. بسته بندی باید به گونه ای طراحی شود که هویت برند و اصالت آن را حفظ کند و در کنار این دو مورد از محصول به خوبی تا رسیدن به دست مشتری محافظت نماید.

البته در نظر داشته باشید هیچگاه یک بسته بندی گران قیمت با طراحی و چاپ عالی نمیتواند به قول معروف جور عدم کیفیت خود محصول را بکشد. این بدین معناست که هر دوی این موارد یعنی کیفیت محصول+بسته بندی آن در کنار یکدیگر موجب برندینگ و تاثیر در فروش می شود.

شاید در درجه اول بتوانید با یک طراحی و چاپ دلربا به قولی مشتریان را فریب دهید اما بعد از خرید اول و تجربه ناخوشایندی که برای او پیش می آید برای بار دوم سراغ همان محصول نخواهد رفت.

نکته دوم

ضرب المثل هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد را شنیده اید!؟ این مصداق آن است که برای انواع کالاهای متفاوت می بایست نوع و طراحی خاص خود را استفاده کرد. به نظر شما آیا میشود تولیدکننده جواهر با خریداران خود به زبان یک مسگر صحبت کند؟

مسلما خیر. پس بهتر است قبل از هزینه کردن برای بسته بندی محصولاتتان، بازار هدف، گروه سنی، جنسیت و سایر عوامل مهم را در نظر بگیرید و بعد از آن دست به طراحی بزنید. این به نوعی یک استراتژی بازاریابی می باشد.

بسته بندی کالا فقط جنبه مصرفی ندارد، بلکه با روح و روان یک جامعه سر و کار دارد. طراحی که این مسئولیت سنگین را درک کند هیچ گاه به هر نحوی دست به طراحی گرافیکی برای یک جعبه نخواهد زد.

انتخاب کدام بسته بندی میتواند در برندینگ یک محصول موثر واقع شود؟

قبل از پاسخ به این سوال اول میخواهیم درباره نقش اساسی بسته بندی سخن بگوییم. همانطور که اشاره شد در گذشته دور، بسته بندی تنها عامل حفاظت کننده از محصول را بر عهده داشت یعنی همان که کالا را بدون آسیب و سالم به دست مصرف کننده می رساند کافی بود.

مرتبط بخوانید: طراحی بسته بندی محصولات و برندسازی!

اما اکنون با تغییر در شیوه های بسته بندی و قدیمی شدن روش های سنتی و جایگزینی مدل های مدرن بسته بندی در فروش و شناخته شدن برند یک کسب و کار نیز بسیار موثر است.

حال کدام یک از پک هایی که در بازار درون فروشگاه ها مشاهده میکنیم میتواند در برندینگ تاثیر داشته باشد؟ انواع و اقسام بسته بندی ها وجود دارند و هر یک برای کالاهای خاص تولید می شوند.

تاثیر بسته بندی در فروش محصولات

ظروف شیشه ای، پک های پلاستیکی، بسته بندی های فلزی و جعبه های مقوایی و کارتنی همگی جز دسته بسته بندی قرار می گیرند و کارشان حفاظت از محصولات است. اینان وظیفه محافظت از محصولات را به خوبی انجام میدهند اما آیا وظیفه دوم یعنی برندینگ در کسب و کار یا افزایش در فروش و شناخته شدن برند را هم به درستی ایفا میکنند؟!

بستگی دارد! با توجه به بازار هدف و آنالیز آن تصمیم گیری با خود سفارش دهنده بسته بندی می باشد به گونه ای که بداند تاثیر تزریق کردن محصولاتش به بازار به چه شکل است و چه نتیجه ای به همراه دارد.

کدامیک از بسته بندی های عنوان شده میتواند هم دوستدار محیط زیست بوده و هم با قابلیت های چاپی بالا تاثیر خوبی در انتخاب مصرف کنندگان داشته باشند!؟

تنها پک های کارتنی و مقوایی. به جرئت میتوان گفت از پک هایی که مثال زدیم نمیتوانند این دو عامل را در کنار هم داشته باشند. بسته بندی های کارتنی و جعبه های مقوایی با وزن سبک و قابلیت حمل و نقل آسان بهترین گزینه برای ارسال مرسولات پستی و یا محصولات به سایر کشورها می باشند. در کنار این مورد امکان اجرای طراحی و چاپ بسیار عالی روی آنها وجود دارد که تاثیر چشمگیری در افزایش فروش محصولات خواهد داشت.

بسته بندی سفارشی محصولات و به دنبال آن استفاده از روش‌های برند سازی امروزه بیشتر از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است و باعث ایجاد تفاوت‌های چشمگیری در مسیر حرکت کسب و کار خواهد بود، در حال حاضر مشتریان متقاضی خرید به دنبال چیزی بیشتر از صرفا خرید یک محصول هستند، امروزه مشتریان انتظارات بیشتری را از برند محبوبشان دارند. حال سوال اینجاست که چطور می‌توانیم انتظارات مشتریان را پاسخ گو باشیم؟

برای رسیدن به این مورد می‌بایست در مورد تجربه خرید مشتریان از محصولاتتان فکر کنید. زمانی که مشتری در فروشگاه با محصول شما برخورد می‌کند می بایست با یک بسته بندی جذاب و هیجان انگیز توجهش جلب شود. بسته بندی محصول شما می‌بایست تا حد ممکن از رقبایتان متمایز باشد تا در قفسه فروشگاه نگاه مشتریان را جذب خود کند. بسته بندی با چاپ اختصاصی برند شما و طراحی و رنگبندی متناسب با محصول، میتواند یکی از راه‌های جذب هرچه بیشتر مشتریان باشد.

چرا باید به بسته بندی محصول در برندسازی اهمیت دهیم؟

تاثیر بسته بندی محصول در برندسازی کسب و کار در هر حوزه ای دیده میشود. حتی اکنون در کسب و کارهای اینترنتی نیز مدل بسته بندی ها در ارسال مرسولات بسیار موثر میباشد زیرا مشتری خواستار آن است زمانی که با محصولش روبرو می شود، بسته بندی بد و له شده توی ذوقش نخورد.

به این دلیل که مشتریان شما برای برند ارزش قائل هستند و این امر نشان دهنده این است که شما تا چه حد به محصولی که به فروش می‌رسانید اهمیت می‌دهید. همچنین اهمیت به بسته بندی محصول در برند سازی و احترام به خواسته‌ها و نیاز‌های مشتری در عرضه محصولات باعث نهادینه شدن برند و محصول در ذهن می‌شود و امکان بازگشت دوباره و خرید مجدد توسط مشتریان را افزایش می‌دهد.

حدودا ۴۸ درصد از مشتریان بیان کرده‌اند که اولین برخورد آنها با محصولات مختلف میزان وفاداری به آن برند را مشخص می‌کند، این میزان تقریبا نیمی از مشتریان را شامل می‌شود که دلیل دیگری است تا به طور کامل از مزایای برند سازی و بسته بندی‌های متناسب بهره بگیرید. برند سازی بسیار فراتر از خوب به نظر رسیدن محصول شما در قفسه فروشگاه می‌باشد، بیشترین وظیفه برند سازی افزایش ماندگاری در ذهن مشتریان و اطمینان از بازگشت آنها برای خرید مجدد می‌باشد.

۷۸ درصد از مشتریان بر این باورند که کسب و کارهایی که زمان بیشتری را برای تولید محتوای اختصاصی و برند سازی می‌گذارند و به طور کلی برای محصول ارائه شده ارزش قائل هستند بسیار قابل اعتمادتر نسبت به رقبایشان می‌باشند. اما سوال اینجاست که آیا بسته بندی واقعا محتوا محسوب می‌شود و بازتاب دهنده کسب و کار شماست؟ جواب ما بله است. هر چیزی که نام برند شما را یدک میکشد محتوای کسب و کارتان را بیان می‌کند.

نام برند بسته بندی

وقتی که به برندتان فکر می‌کنید هیچ چیز مهمتر از نام و شهرت آن نیست. زمانی که برای طراحی و تولید یک بسته بندی سفارشی صرف می‌کنید در واقع به مشتریان خود گوشزد می‌نمایید که تا چه اندازه به خواسته‌های آنها احترام گذاشته و برای محصول ارائه شده ارزش قائل هستید و این امر مهم به مرور زمان اعتماد مشتریان و کسب سود بیشتر را به دنبال خواهد داشت.

تا به حال در این مورد فکر کرده‌اید که تمایز شما نسبت به رقبایتان چیست؟ و یا اینکه چرا باید مصرف کنندگان شما را نسبت به رقبا ترجیح دهند؟ آیا از تمامی فرصت‌های ممکن جهت معرفی محصول و برندتان استفاده کرده‌اید؟
یکی از فرصت‌هایی که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند بسته بندی محصول در برند سازی محصولات می‌باشد. دیگر نمی‌توان مانند گذشته با یک جعبه قهوه‌ای رنگ ساده و یک برچسب پرینت شده که روی آن جسبانده می‌شد انتظار فروش و یا برند سازی داشت.

بهتر است که تمرکز بیشتری را بر روی بسته بندی محصولات خود قرار دهید و از آن به عنوان یک فرصت در جهت برند سازی نهایت استفاده را ببرید. جعبه بسته بندی دارای شش وجه خالی می‌باشد که میتواند حاوی محتوای کسب و کار و معرفی محصول و برند باشد، پس از این پتانسیل بسته بندی به منظور جذب کاربران و بالا بردن میزان اعتماد به برندتان نهایت استفاده را ببرید.

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی، بسته بندی‌های مختلفی قابل تولید می‌باشد و آوین پک از پیشتازان این حوزه است. اگر شما نیز برای طراحی و تولید بسته بندی محصولتان نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید تا شما را به طور کامل راهنمایی کنند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه در “تاثیر بسته بندی محصول در برندسازی کسب و کار

  1. شفق گفت:

    چطور میشه یک برند شد و بر سر زبان ها افتاد؟

    1. مدیر گفت:

      این موضوع با رعایت کیفیت، بسته بندی و تبلیغات امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *