وبلاگ

جعبه بسته بندی دارو [انواع چاپ و مدل جعبه درب دارویی مقوایی]

جعبه دارو | بسته بندی دارویی

جعبه بسته بندی دارو یا جعبه دارویی به همراه طراحی و چاپ آن جزئی از خدمات کارتن سازی آوین پک میباشد و از آنجا که تهیه و تولید جعبه دارویی با سلامت افراد جامعه در ارتباط است از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. با ما باشید تا بدانید بیشترین چاپ جعبه دارویی چیست؟ از چه نوع مقوایی در بعضی داروها باید استفاده شود؟ کل مقوا های مورد استفاده در تولید جعبه دارو کدام اند؟ طراحی جعبه دارویی چگونه و توسط چه کسی خلق میشود؟

ar-flag

en-flag

طراحی جعبه بسته بندی دارو

بسته بندی با اهدافی همچون نگهداری محصول و محافظت از آن و اهداف تبلیغاتی، طراحی و تولید می شود. یکی از روش های بسته بندی محصولات استفاده از جعبه مقوایی و کارتنی است. جعبه‌های مقوایی عنصر اصلی در صنعت بسته‌ بندی مخصوصا در صنعت غذایی و داروسازی بوده است.

پیشرفت‌ تکنولوژی باعث ایجاد تکنیک هایی نوین در صنعت بسته بندی شده است. چاپ جعبه دارو برای عرضه دارو در راستای استفاده عموم مردم، بسیار مهم می باشد. با چاپ جعبه دارو می توان محصول را به صورت بهداشتی ارائه داد و در برابر صدمات احتمالی حفاظت نمود.

در واقع برای فروش محصولاتی مانند دارو، نیاز به چاپ جعبه دارویی می باشد که امروزه به آن چاپ افست میگویند تا بتوان با ارائه یک بسته بندی زیبا محصول خود را به فروش رساند. این نوع بسته بندی ها ایمن و ارزان هستند و می توانند مقدار زیادی از دارو را در خود جای دهند و اینکه این جعبه ها قابل بازیافت هستند و به کاهش هزینه ها کمک می کنند.

جعبه دارو

جنس بسته بندی دارویی

بسته بندی دارویی شامل کلیه فرآیندهای عملیات تولید از طریق کانال های توزیع دارو به مصرف کننده نهایی می شود. در کشورهای تولید کننده دارو بسته بندی به عواملی همچون اطمینان از ایمنی بیمار و از اثر بخشی دارو، کنترل تخریب دارو توسط اکسیژن، رطوبت ، گرما و … دارد. بسته بندی بخش جدایی ناپذیر از محصولات دارویی است. در چاپ جعبه دارو باید بیشتر از مقوا ایندربرد استفاده میشود.

چرا که این مقوا دارای گواهینامه بین المللی بهداشتی می باشد و در بازار با نام مقوای بهداشتی شناخته می شود. این مقوا در گرماژ مختلف وجود دارد. بعد از چاپ جعبه دارو جعبه ها تیغ زنی شده و یک طرف آن چسبیده  می شود و سپس راهی کارخانه دارو سازی می شود.

در برخی موارد از مقوای پشت طوسی نیز برای چاپ جعبه دارو استفاده می شود زیرا محصول تماس مستقیم با جعبه نداشته و از نظر بهداشتی مشکلی نخواهد داشت. بسیاری از شرکت‎ها جعبه‌ لمینتی با کیفیت برای نگهداری دارو تولید می‌کنند که از لایه‌های کاغذ، آلومینیوم و لایه‌های نازک پلی اتیلن ساخته شده‌اند و باعث بالا رفتن مقاومت جعبه در برابر آب، نور و هوا می‌شوند.

انواع نمونه جعبه و کارتن بسته بندی

بسته بندی دارویی شامل کلیه فرآیندهای عملیات تولید از طریق کانال های توزیع دارو به مصرف کننده نهایی می شود. در کشورهای تولید کننده دارو بسته بندی به عواملی همچون اطمینان از ایمنی بیمار و از اثر بخشی دارو، کنترل تخریب دارو توسط اکسیژن، رطوبت و گرما و … دارد. بسته بندی بخش جدایی ناپذیر از محصولات دارویی است. در چاپ جعبه دارو باید از مقواهای مخصوص به نام ایندر برد استفاده کرد.

چرا که این مقوا دارای گواهینامه بین المللی بهداشتی می باشد و در بازار با نام مقوای بهداشتی شناخته می شود. این مقوا در گرماژهای مختلف وجود دارد. بعد از چاپ جعبه دارو جعبه ها تیغ زنی شده و یک طرف آن چسبیده  می شود و سپس راهی کارخانه دارو سازی می شود.

در برخی موارد از مقوای پشت طوسی نیز برای چاپ جعبه دارو استفاده می شود زیرا محصول تماس مستقیم با جعبه نداشته و از نظر بهداشتی مشکلی نخواهد داشت. بسیاری از شرکت‎ها جعبه‌های لمینتی باکیفیت برای نگهداری دارو تولید می‌کنند که از لایه‌های کاغذ، آلومینیوم و لایه‌های نازک پلی اتیلن ساخته شده‌اند و باعث بالا رفتن مقاومت جعبه در برابر آب، نور و هوا می‌شوند.

موارد مهم بسته بندی دارو

هنگامی که پای بسته بندی محصولات دارویی در میان باشد، مهمترین و اصلی ترین نکته اجتناب از هر گونه آلودگی هنگام بسته بندی است که باید در نظر گرفته شود. بسته بندی هایی مورد قبول است که عاری از هرگونه میکروب و آلودگی باشد. تولید‌کنندگان بسته‌ بندی‌های دارویی همواره باید اصلی‌ ترین عملکردهای دارویی را در نظر بگیرند.

جعبه و بسته بندی دارویی

جعبه‌های دارویی آماده شده در برابر تراوش مواد مقاوم هستند و به هیچ وجه اجازه نمی‌دهند دارو در بسته‌ بندی نفوذ کند. شرکت‌های بسته بندی دارویی حفاظت کامل از محصولات دارویی بعد از بسته‌ بندی را هم تضمین می‌کنند و از کیفیت محصولات دارویی محافظت کرده و برای آنها پک اولیه در نظر میگیرند.

جعبه‌های مقوایی دارو حاوی اطلاعات مفیدی درباره داروی موجود در بسته‌ بندی به مشتری ارائه می‌دهند. اطلاعاتی مانند نام دارو، مقدار تجویز شده، تاریخ انقضا و تعداد داروی موجود در بسته که معمولاً روی جعبه چاپ می‌شوند. اطلاعات چاپی روی جعبه‌های مقوایی باعث سهولت در شناسایی و تشخیص داروهای داخل جعبه می‌شوند.

به طور یقین، طراحی و تولید برچسب و بسته‌بندی در صنعت داروسازی روز به روز توجه بیشتری را به سمت خود جلب می کند. شرکت‌ های بسته بندی دارویی می‌توانند تصویر و ذهنیت بهتری نسبت به برندها ایجاد کنند، روش مصرف داروها را تسهیل کنند و همچنین خطا در مقدار مصرف تجویز شده دارو را به حداقل برسانند.

 بیشتر بدانید: جعبه مقوایی را بشناسید و با انواع آن آشنا شوید

خدمات چاپ جعبه دارویی

پس از چاپ روی جعبه دارو، میتوان از پوشش چاپ یا خدمات چاپی استفاده نمود. این امر باعث میشود تا جلوه های ویژه ای به جعبه در کنار رقبا داده شود. این خدمات بسیار ارزنده هستند زیرا گاهی از تقلب و کپی برداری هم جلوگیری میکند. زیرا زمانی که بر روی جعبه کار طراحی بسیاری انجام میشود مثل: برجسته سازی حروف، یووی موضعی ، سلفون مات یا براق، برش لیزی قسمتی از جعبه، به غیر از بیرون چاپ داخل جعبه با طراحی منحصر به فرد و غیره

موارد مهمی که باید در چاپ و تولید جعبه دارو رعایت کرد شامل موارد زیر می باشد:

 • طراحی جعبه بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی
 • کاربرد درست رنگهای خاص برای اعلام هشدار خطر
 • استفاده از فونت بریل برای افراد نابینا و کم بینا
 • امکان چاپ اطلاعات روی جعبه در حین عبور از دستگاه بسته بندی
 • استفاده از پلمپ جعبه و مواردی که اصالت کالا را تایید می کند مثل برچسب اصالت کالا، برچسب های حرارتی و غیره، توسط لیبل پشت چسبی.

مدل جعبه دارویی

مدل جعبه مقوایی در صنعت بسته بندی بی شمار بوده و قابل افزایش است. زیرا جدید بودن این امر در بازار و یا قفسه های فروشگاه حس تازگی و به روز بودن رو به بیننده می دهد و چود روزانه همه به این باور رسیده اند که علم و تکنولوژی رو به روشد است و هر چیزی که در این عرضه جدید است قطعا از قبلی ها بهتر است.

بیشترین مدل که برای جعبه بسته بندی دارو استفاده میشود مدلی با نام ته قفلی درب دارویی یا لاک باتوم است. در این حالت قسمت درب یعنی بالای جعبه به نسبت انتهایی جعبه توسط قفلی بودن آن متفاوت است. مدل دیگری که کاربرد دارد به اسم دو درب دارویی شناخته میشود. در این مدل ابتدا و انتهای جعبه درب یکسانی دارد. این نوع در بعضی موارد باعث شده جعبه به اشتباه از انتها توسط مصرف کننده باز شود ولی در ته قفلی از این اشتباه صحوی جلوگیری شده است.

استعلام قیمت آنلاین جعبه مقوایی

 کارتن سازی آوین پک با سالها تجربه در زمینه تولید تخصصی طراحی بسته بندی، آمادگی انجام انواع سفارشات مشتریان را دارد. برای استعلام قیمت و یا کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در این زمینه از طریق صفحه تماس با کارشناسان آوین پک ارتباط برقرار کنید.

وبلاگ بلاگ اسکایی

4.7/5 - (3 امتیاز)

4 دیدگاه در “جعبه بسته بندی دارو [انواع چاپ و مدل جعبه درب دارویی مقوایی]

 1. دکتر رحمانی گفت:

  جعبه درب دارویی برای آزیترومایسین ۲۵۰ چه مقوایی براش مناسبه؟

  1. آوین گفت:

   درود دکتر، مقوا ایندربرد 250 گرم گزینه مناسبی هستش ولی اگر ابعاد جعبه بزرگه گرماژ رو 300 بگیرید.

 2. مهرداد گفت:

  با سلام
  جعبه مقوای دارویی و کارتن این جعبه های مقوایی رو میخواستم که درون هر کارتن 100 عدد جعبه مقوایی جایی بگیره ابعاد جعبه داروییم هم 160*5 به صورت مکعب مستطیل هستش و میخواستم قیمتشون رو بدونم.

  1. مدیر گفت:

   درود بر شما
   برای محاسبه قیمت نیاز به دانستن تیراژ تولید جعبه مقوایتون هستش و همچنین نوع مقوایی که میخوایید استفاده کنید به همین منظور از اینجا با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.
   با تشکر
   صنایع کارتن سازی و جعبه سازی ، چاپ و بسته بندی آوین پک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *