گرماژ مقوا

گرماژ مقوا و استاندارهای آن : در این مقاله می خواهیم درباره گرماژ مقوا، انواع مقوا و نحوه محاسبه آن مطالبی را عنوان کنیم که میتواند برای شما مفید و کاربردی باشد پس پیشنهاد میکنیم تا آخر مطالب با ما همراه باشید.

گرماژ مقوا با توجه به برندهایی که در بازار موجود است متفاوت میباشد. مقوا را میتوان همان کاغذ چند لایه دانست که فرآیند تولیدی همانند کاغذ دارد. از مقوا در صنایع مختلف همانند جلد کتاب، پوستر یا در کارتن سازی ها برای ساخت جعبه استفاده نمود. لازم است بدانید که یک بسته بندی مناسب استانداردهای گوناگونی دارد که چنین استانداردهایی بستگی مقوا یا ورق کارتنی آن دارد که به چه میزان مستحکم و مقاوم است.

بیشتر بدانید: مقوا و انواع آن به همراه کاربرد

گرماژ چیست؟

گرماژ مقوا و استاندارهای آن نکته ظریفی است که باید به آن برای تولیدات جعبه مقوایی اهمیت داده شود. گرماژ مقوا همان ضخامت آن است که یک فاکتور مهم برای تعیین کیفیت کاغذ یا مقوا محسوب میشود. گرماژ یعنی جرم مقوا در واحد سطح که واحد آن برابر با g/m بر متر مربع میباشد. طبق چنین ارتباطی هرچه جرم مقوا بیشتر باشد، گرماژ مقوا نیز بیشتر است و این بدین معناست که مقوا از مقاومت و استحکام بالاتری برخوردار است.

گرماژ یا ضخامت یک مقوا از ۱۸۰ تا ۶۰۰ گرم متغییر میباشد و هر مقوایی با گرماژ متفاوت برای محصولات خاص خود استفاده میشوند. برای اندازه گیری گرماژ مقوا از فرمول زیر استفاده میکنند: g=(M/A)*106

در این رابطه گرماژ مقوا مساوی است با ضرب کردن جرم مقوا در مساحت آن که بر اساس میلی متر مربع استفاده میشود که این عدد در ۱۰۶ ضرب میگردد.

g=گرماژ

m=جرم کاغذ بر حسب گرم

A=مساحت کاغذ بر حسب میلی متر مربع

گرماژهای موجود انواع مقوا

ردیفنوعگرماژهای موجود
۱ایندر برد۴۰۰_۳۵۰_۳۰۰_۲۷۰_۲۵۰_۲۳۰
۲گلاسه۳۰۰_۲۵۰_۲۰۰_۱۷۰_۱۴۸_۱۳۵_۱۲۰_۱۱۵_۱۰۰_۹۰
۳پشت طوسی۵۰۰_۴۵۰_۴۰۰_۳۵۰_۳۰۰_۲۸۰_۲۵۰_۲۳۰_۱۸۰_۱۷۰_۱۴۰_۱۲۸
۴تحریر۱۲۰_۱۰۰_۸۰_۷۰_۶۰
۵کرافت۳۰۰_۲۰۰_۱۳۰_۱۲۵_۱۲۰_۱۱۵_۱۰۰_۸۰_۷۰
۶کارتی۳۰۰_۲۳۰_۲۰۰_۱۸۰_۱۶۰_۱۴۰

بیشتر بدانید: نحوه تولید جعبه مقوایی

انواع مقوا

مقواها در بازار با انواع متفاوتی یافت میشوند که مقوای پشت طوسی، پشت سفید یا ایندربرد و گلاسه از پرکاربردترین آنها میباشند. در ادامه توضیحات مختصری را درباره هر یک خواهیم داد.

مقوا پشت طوسی

این نوع مقوا همانطور که از نامش پیداست یک طرف آن طوسی رنگ و سمت دیگر آن سفید میباشد. سطح طوسی آن به دلیل آنکه از مواد بازیافتی میباشد برای مواردی همانند موادغذایی، آرایشی و بهداشتی مناسب نیست و بیشتر کاربرد آن برای محصولاتی مثل: جعبه های چوب کبریت، قطعات صنعتی و الکترونیکی، پوشاک و سایر محصولات است.

این نوع مقوا محکم تر از کاغذ میباشد و به راحتی فرم گرفته و تا میشود. گرماژ مقوا پشت طوسی متفاوت است طیف گسترده ای دارد. جگرماژهای مدنظر ۱۸۰ گرم ، ۳۲۰، ۲۸۰، ۳۰۰، ۳۵۰، ۴۰۰، ۴۵۰، ۵۰۰ است. اگرچه در نظر داشته باشید گراژ مقوا بستگی به وزن آن دارد و با وزن آن میتوان گرماژ متفاوتی را در نظر گرفت.

برای مثال:

جعبه دستمال کاغذی ۳۰۰ گرمی از یک مقوای ۲۸۰ گرمی تولید میشود.

جعبه پودر لباسشویی از گرماژی حدود ۴۰۰ تا ۳۵۰ گرمی استفاده میشود.

مقوا با گرماژ ۵۰۰-۴۰۰ گرمی برای کالاهای با وزنی بالای یک کیلوگرمی مورد استفاده قرار میگیرد.

بیشتر این مقواها وارداتی هستند که از کشورهایی همانند کره، اندونزی، چین و هند وارد کشور میشوند.

بیشتر بدانید: سوال متداول سفارش جعبه مقوایی

مقوای پشت سفید(ایندربرد)

گرماژ مقوا پشت سفید که همان ایندربرد است نیز ار ۱۸۰ تا ۵۰۰ است که دو طرف آن سفید میباشد. از این نوع مقوا در صنایعی همچون دارو سازی، شیرینی فروشی، آرایشی_بهداشتی و موادغذایی استفاده میشود.

یکی از مواردی که باعث وجه تمایز این مقوا نسبت به مقوا پشت طوسی میشود، آن است که مقاومت بالایی در برابر خم شدن دارد. همچنین براقیت و قابلیت چاپ بالای این مقوا باعث شده است تولیدکنندگان بسیاری جذب چنین مقوایی برای جعبه های صادراتی شوند.

مقوا گلاسه

گرماژ این مقوا از دو مقوای اشاره شده کمتر میباشد و برای محصولاتی که وزن کمتری دارند تولید میشوند همانند: جعبه های دارویی و چای کیسه ای که وزن بسیار پایینی دارند مورد استفاده قرار میگیرند. به دلیل بافت نرم و دانسیته پایین در صنایع جعبه سازی کمتر استفاده میشود چرا که امکان خم شدن و دفرمه شدن آن بسیار است. اما از لحاظ چاپ کیفیتش با مقوای ایندربرد برابری میکند و گرماژی ما بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دارد.

یکی از مزیت های مقوای ایندربرد در تولید جعبه های محصولات بهداشتی است. درست است که قیمت تمام شده آن نسبت به سایر مقواها بیشتر است اما کیفیتی که دارد برای چنین محصولاتی مناسب است.

یکی دیگر از نکاتی که بسیار اهمیت دارد چگالی مقواست. مقوای ایندربرد چگالی جرمی بالایی دارد. چگالی بالا در اثر خم شدگی، شکسته شدن و ترک خوردگی موثر است.

در این مقاله سعی کردیم درباره انواع مقوا و گرماژهای متداول آنها سخن بگوییم. امروزه با توجه به گسترش تولیدات انواع محصولات و نیاز آنها به بسته بندی، انواع جعبه های مقوایی و کارتنی تولید میشود که جعبه های مقوایی با قابلیت چاپ بالا به جذاب دیده شدن محصولات کمک های شایانی میکنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *