وبلاگ

کاغذ مومی چیست و چه تاثیری در بسته بندی دارد؟

کاغذ مومی

کاغذ مومی که با نام های کاغذ وکس و پارافین نیز شناخته میشود از انواع کاغذ هایی میباشد که توسط پخش شدن موم روی آنها خاصیت ضد آبی پیدا کرده و به شکل نیمه شفاف در آمده اند و اصلی ترین کاربرد آن در صنعت بسته بندی و شیرینی پزی میباشد.

انواع کاغذهای مومی و کاربردهای آن

شیت کاغذ مومی
شیت کاغذ مومی

این کاغد دو نوع دارد که هر یک دارای کاربردهای متفاوت میباشند. 1. کاغد مومی خشک 2. کاغذ مومی خیس

کاغد مومی خشک توسط وکس خاصیت ضد چسبندگی پیدا میکند که کاملا وکس وارد بافت های کاغذ شده و میتوان برای انواع غذاهای داغ مثل ساندویچ یا کاغذهای زیر پیتزا استفاده کرد.

این کاغذ از نوع مقوای کرافت سفید است که با وکسی که روی آن زده میشود شکلی نیمه شفاف پیدا میکند.

همانند کاغذهای مومی خشک، کاغذ مومی خیس نیز از مقوای کرافت سفید ساخته شده اند که خاصیت ضد چسبندگی آنها توسط وکس خیس انجام می گیرد. محصول نهایی به شکلی است که هر دو طرف این کاغذ، شیشه ای و کاملا شفاف میباشد.

این کاغذ به دلیل خاصیت ضد آبی که دارد به شکلی است که رطوبت را انتقال نمی دهد. از این کاغذ ها معمولا برای بسته بندی های غذاهای خیس و یخچالی مثل: مرغ، گوشت، ماهی، سبزیجات و شکلات استفاده میشود.

ویژگی های کاغذ مومی در بسته بندی

این کاغذها ویژگی ها و مزایای زیادی دارند که اغلب تولیدکنندگان به سمت آن جذب شده اند. اما یکی از دلایل اصلی که تولیدکنندگان برای بسته بندی یا تزئین کالاهایشان از آن استفاده میکنند، زیبایی بصری است که این کاغذ دارد.

رول کاغذ روغنی
رول کاغذ مومی

به دلیل جنس نرم و لطیفی که کاغذهای مومی دارند، حس خوب و نوستالژیکی را به مخاطب القا میکنند و هزاران بار بهتر از پلاستیک های آسیب زا برای محیط زیست اند.

سایر ویژگی های این کاغذها عبارتند از:

  • سازگار با محیط زیست
  • شکل شفاف و نرم
  • خاصیت ضد چسبندگی و ضد آب
  • عدم پاره شدن کاغذ به راحتی

آیا کاغذ روغنی با کاغذ مومی تفاوت دارد؟

سوالی که پیش می آید آن است که آیا کاغذ مومی با کاغذ روغنی فرق میکند؟

هر دو این کاغذها نچسب میباشند که تفاوت اصلی در نوع روکششان است. کاغذ روغنی با یک لایه سیلیکونی روکش شده است که عایق گرما و ضد رطوبت میباشد اما کاغذ مومی را با وکس پوشانده اند.

این کاغد ضد آب و نچسب است اما عایق گرما نمیباشد و از آنها تنها زمانی در ماکروویو استفاده میشود که برای کیک یا شیرینی پزی آن را کف قالب گذاشته و روی آن با مواد کیک یا شیرینی پر شود، در غیر این صورت با قرار گرفتن مستقیم در معرض گرما باعث آتش سوزی شده یا دود میکند.

اما از هر دوی این کاغذها میتوان برای انواع شیرینی، کیک یا کلوچه و دونات های روغنی استفاده کرد. کاغذهای مومی کاربردهای زیادی دارند. برای مثال یکی از این کاربردها آن در آدامس است اگر دقت کرده باشید درون بسته بندی های آدامس و شکلات کاغذ مومی استفاده می کنند دلیل آن است که این کاغذها خاصیت ضد چسبندگی دارند و کالاهایی مثل آدامس و شکلات به آنها نمی چسبند.

قیمت کاغذ مومی بسته بندی چگونه محاسبه میشود؟

این کاغذها بر حسب گرماژ تعیین قیمت میشوند. متداول ترین گرماژهایی که میتوان برای کاغذهای مومی استفاده کرد، 60-40-24 است که در طول و عرض های 70*100 ، 75*100 و 90*100 یافت میشوند.

در نظر داشته باشید در خصوص این موارد مثل کاغذهای مومی یا روغنی هرچه تیراژ بالاتر باشد قیمت ارزان تری شامل حالتان میشود، پس اگر دارای کسب و کار یا مشاغلی هستید که استفاده شما از این نوع کاغذها بسیار است، توصیه میکنیم تعداد سفارشات خود را به شکل عمده ثبت کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *