خبر, وبلاگ

عمده کالاهای صادراتی به دبی و نحوه بسته بندی و فروش

صادرات به دبی

کالاهای صادراتی به دبی و کشور امارات متحده عربی، یکی از پنج مقصد اول صادراتی کالاهای ایرانی در سال گذشته بوده و تجارت با این کشور همواره برای بازرگانان و تولیدکنندگان ایرانی، از جذابیت بالایی برخوردار بوده و هست. در ادامه از ظرفیت صادرات، لیست کالاهای صادراتی و شیوه بسته بندی آنها برایتان سخن خواهیم گفت.

ar-flag

en-flag

پیش از هر چیزی شاید بهتر باشد به سؤالی پاسخ دهیم که ممکن است به ذهن شما هم خطور کرده باشد که چرا در بین مناطق مختلف کشور امارات نام دبی بیشتر از همه به گوش می‌خورد؟ چه بسا این شهر، برای بسیاری از مردم کشور ما و سایر نقاط دنیا، نام‌آشناتر از خود امارات باشد.

برای پاسخ به این سؤال می‌توانیم به نام همین کشور دقت کنیم. همانطور که از اسمش پیداست، کشور امارات از چند امارت با امیرهای مختلف با حاکمانی از طوایف مختلف تشکیل شده است که هر کدام ممکن است در بعضی موارد، قوانین خاص خود را داشته باشند. اما در نهایت همگی آنها، در اتحاد با یکدیگر هستند و یک کشور واحد را تشکیل می‌دهند.

حال در میان این امارت‌های مختلف، دبی توانسته حتی بیش از پایتخت امارات (ابو ظبی) نام خود را بر سر زبان‌ها بیندازد. این موضوع بدان خاطر است که دبی برای اقتصاد خود، سرمایه‌گذاری بسیار گسترده‌ای بر روی صنعت گردشگری و تبلیغات آن و همچنین تجارت بین المللی کرده و زیرساخت‌های بسیار مطلوبی را در این موارد ایجاد نموده است؛ در حالی که مثلاً ابوظبی، بعلت برخورداری از منابع نفت و گاز، در خصوص این موضوعات اقدام چندانی نکرده و طبیعتاً در سطح دنیا از شهرت بسیار کمتری نسبت به دبی برخوردار است.

بنابراین، وقتی از صادرات به امارات صحبت می‌کنیم، بیش از هر چیزی به دبی نظر داریم. البته واضح است که صادرات به دبی، منافاتی با توزیع و فروش کالاها در سایر مناطق کشور امارات ندارد.

ظرفیت‌ های صادرات به دبی

دبی حدود یک سوم از جمعیت 10 میلیون نفری امارات را در خود جای داده است. علاوه بر جمعیت ساکن در این شهر، این منطقه هر ساله مقصد گردشگری جمعیت چشمگیری از سراسر دنیاست.

به عنوان مثال، در سال 2019 (پیش از همه‌گیری ویروس کرونا) این شهر میزبان 16 میلیون گردشگر بوده است و هر چند در طول دوره شیوع کرونا، تعداد بازدیدکنندگان از دبی تا حدود یک سوم کاهش یافته است، اما با مساعد شدن تدریجی شرایط و کمتر شدن محدودیت‌های کرونایی، آمار گردشگری این منطقه نیز شاهد روند رو به رشدی است.

امارات، این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس، به لطف بهره‌مندی از زیرساخت‌های مناسب و به‌روزی همچون ناوگان هوایی توسعه‌یافته و همچنین بنادر مجهز، توانست در سال 2019، 235 میلیارد دلار واردات و 248 میلیارد دلار صادرات داشته باشد.

یکی از نکات بسیار مهم در مورد تجارت امارات، موضوع “صادرات مجدد” (Re-exportation) است. صادرات مجدد به این معنی است که کشوری بدون ایجاد تغییر در کالایی که وارد کرده است، آن را به کشور دیگری صادر کند و با کمک این شیوه از واسطه‌گری، سودی به دست آورد. دبی که به عنوان مرکز صادرات مجدد خاورمیانه شناخته می‌شود، موفق شده که از همین طریق، سود سرشاری را نصیب خود کند. همین موضوع می‌تواند به نوعی یک فرصت برای تولیدکنندگان و بازرگانان ایرانی باشد؛ زیرا اکنون که متأسفانه بخاطر تحریم‌های شدید با محدودیت‌هایی برای صادرات کالاهای ایرانی به نقاط مختلف دنیا مواجه هستیم، می‌توانیم از امارات به عنوان پلی برای تجارت بین‌الملل استفاده کنیم.

خواندنیها: ليست كالاهای صادراتی به قطر و راهکارهای افزایش فروش آنها

افزون بر این، حضور شرکت‌ها، بانک‌ها و مؤسسات مالی بین المللی، فعالیت تاجران متعدد از نقاط مختلف دنیا و برگزاری نمایشگاه‌های جهانی مختلف در این منطقه، بستر مناسبی را برای توسعه تجارت بین المللی ما فراهم می‌کند.

از دیگر نقاط کمک کننده در تجارت با امارات برای آن دسته از تولیدکنندگان و تجّار ایرانی‌ که قصد ورود به بازار این کشور را دارند، حضور فعال و چشمگیر ایرانیان در اقتصاد امارات و به ویژه در دبی است. به نقل از خبرگزاری عربی الجزیرة، بنا به گفته مسعود دانشمند، رییس اسبق اتاق بازرگانی ایران و امارات، 10 درصد از سرمایه‌‌گذاری های موجود در کشور امارات، از سوی ایرانیان صورت گرفته است.

برای ایرانیان یکی دیگر از مزیت‌های تجارت با امارات ، نزدیک بودن نسبی این کشور به لحاظ جغرافیایی و دارا بودن راه دریایی است. همین موضوع باعث شده با وجود امکان حمل و نقل هوایی، بیشتر از طریق لنج و کشتی برای ارسال بار به بنادر امارات استفاده شود. از میان بنادر دبی می‌توان به بندر “جبل علی” و “راشد” اشاره کرد.

کالاهای صادراتی به امارات

کالاهای صادراتی به دبی

از میان جمیعت ساکن امارات، تنها کمتر از 12 درصد آنها بومی این منطقه بوده و مابقی، مهاجرانی از سایر نقاط دنیا هستند. همین بافت جمعیتی متنوع، به اضافه‌ی توریستی بودن دبی و همچنین وجود زیرساخت‌های تسهیل‌کننده‌ واردات، سبب شده که دامنه‌ی اقلام صادراتی به امارات، بسیار گسترده بوده و حجم خیلی انبوهی داشته باشد.

در این میان، به غیر از مواردی همچون محصولات پتروشیمی و مواد معدنی، عمده کالاهایی که از کشور ما به امارات صادر می‌شود و یا قابلیت صادرات به دبی را دارند، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • محصولات کشاورزی، میوه و سبزیجات

کشور امارات به دلیل آب و هوای گرم و خشک و کمبود منابع آب شیرین طبیعی، ظرفیت چندانی برای کشاورزی و باغداری ندارد و عمده محصول تولیدی آنها، خرماست که البته این مقدار هم پاسخگوی نیاز داخلی بازار امارات نیست. پس با این شرایط، فرصت خوبی برای کشاورزان و باغداران ما وجود دارد که انواع محصولات خود از قبیل: گوجه فرنگی، کاهو، بادمجان، خیار، سیب، انار، هویج، شلغم، خرما، هندوانه، انواع ملون ها، انگور و سایر مرکبات و میوه ها را به امارات صادر کنند.

مرتبط بخوانید: انواع جعبه و کارتن بسته بندی میوه و صیفی جات صادراتی

البته نکته بسیار‌ مهمی در زمینه صادرات این نوع محصولات به امارات وجود دارد و آن، اینکه علاوه بر انتقال بار در کانتینرهای یخچالی، لازم است در روند رساندن بار و ترخیص آن در بندرهای امارات تسریع صورت گرفته و بدون معطلی بار را تحویل مشتری دهند؛ زیرا به علت درجه حرارت بالای این منطقه، در صورت عدم رعایت شرط ذکر شده، ممکن است محصولات صادر کننده آسیب دیده و مشتری از خریداری آن خودداری کند.

 • زعفران و سایر ادویه ها

طلای سرخ ایرانی در هر جایی خواهان دارد و کشور امارات نیز مقصد جذابی برای صادرات این محصول ارزشمند می‌باشد.
علاوه بر زعفران، سایر انواع ادویه نیز از بازار خوبی در امارات برخوردار هستند؛ چرا که انواع ادویه در غذاهای عربی به مقدار زیادی استفاده می‌شوند. افزون بر این، جمعیت قابل توجهی از مهاجران ساکن در امارات را هندی ها و پاکستانی ها تشکیل می‌دهند که به مصرف بالای ادویه‌جات مشهور هستند.

مرتبط بخوانید: نمونه بسته بندی زعفران صادراتی با جعبه و کارتن چاپدار مرغوب

 • آجیل و خشکبار

پسته ایرانی نیز همچون زعفران ایرانی، از همه نمونه های مشابه مرغوب تر است و دست برتر را در سطح دنیا دارد. طبیعی است که عرضه خوب و حرفه‌ای این نوع از آجیل و سایر اقلام همچون گردو و بادام و همچنین انواع خشکبار همچون کشمش و سایر میوه های خشک شده، می‌تواند سود خوبی را عاید تولیدکنندگان و بازرگانان ایرانی کند.

بیشتربدانید: عکس جعبه های کارتنی و مقوایی خشکبار صادراتی

 • عسل

در کشور پهناور و چهار فصل ما، پوشش گیاهی متنوعی وجود دارد که بستر تولید انواع مختلف و مرغوب عسل را در نقاط مختلف فراهم می‌کند. طبیعی است که در صورت رعایت شرایط مطلوب برای عرضه این کالا، می‌توان بر روی بازار امارات به عنوان یک مقصد صادراتی جذاب حساب باز کرد.

دانستنی‌ها: تصاویر مدل های مختلف جعبه و کارتن بسته بندی صادراتی عسل

 • ماهی و گونه های مختلف آبزیان و تن ماهی

شاید بپرسید کشور امارات که خودش به خلیج فارس و دریای عمان دسترسی دارد، آیا اصلاً مقصد مناسبی برای صادرات این دسته از مواد غذایی است؟پاسخ تا حدی روشن است. با وجود ساحلی بودن این کشور و فعالیت با سابقه ی ماهیگیران بومی این کشور، همچنان انواعی از ماهی ها که در دسترس امارات وجود ندارند و یا پرورش داده و یا فرآوری نمی‌شوند، ظرفیت خوبی برای صادرات به این کشور دارند که از بین آن‌ها می‌توان به خاویار و انواع ماهی تن اشاره کرد.

 • فرش

کشور ما از دیرباز در زمینه تولید فرش، صاحب‌نام بوده و فرش ایرانی در سطح بین المللی شناخته ‌شده است. طبیعی است که این کالای گرانبهای ایرانی، در امارات نیز از تقاضای خوبی بهره‌مند باشد.

 • صنایع دستی

با توجه به رفاه نسبی و قدرت خرید بالای شهروندان اماراتی و همچنین حضور انبوه گردشگران از نقاط مختلف دنیا در دبی و تمایل آنها برای خرید سوغاتی‌های زیبا و منحصر به فرد، بازار این همسایه جنوبی بستر بسیار خوب و سودآوری برای عرضه و فروش انواع صنایع دستی چشم‌نواز و ارزشمند ایرانی است.

 • زیورآلات و سنگ‌های قیمتی

همانطور که در مورد قبل هم اشاره شد، رفاه نسبی بخش قابل توجهی از ساکنان امارات متحده عربی و قدرت خرید بالای آنان و همچنین توریست‌هایی که به آن منطقه مسافرت می‌کنند، شرایط فروش خوبی را برای کالاهای گران قیمتی همچون زیورآلات و سنگهای زینتی فراهم می‌کند.

 • شیشه و بلوریجات

اگر تولیدکنندگان ما در زمینه شیشه و و بلوریجات بتوانند محصولات رقابت‌پذیری را به بازار امارات عرضه کنند، با قیمت‌های مناسب خود خواهند توانست جای خود را در بازار این کشور همجوار، باز کنند و سود خوبی را در این بازار تجربه کنند.

 • سیمان، کاشی و سرامیک و سنگ های ساختمانی

سیمان ایرانی از جمله محصولاتی است که سودآوری خوبی را در صادرات به امارات رقم زده است. همچنین انواع مرغوب کاشی و سرامیک ایرانی و سنگ‌های ساختمانی ایران، ظرفیت فروش خوبی در بازار این کشور دارند.

مرتبط بخوانید: نمونه بسته بندی های عربی برای صادرات کالا

بسته بندی و فروش کالاهای صادراتی به دبی

جعبه و کارتن بسته بندی صادراتی

شکی نیست که در مورد بازار بزرگ و بین المللی دبی که تولیدکنندگان و برندهای توانمندی از سراسر جهان در آن حضور دارند، لزوم رعایت کیفیت در سطح بالا، امری بدیهی و بی‌نیاز از توضیح است. اما راجع به ایجاد رقابت‌پذیری و افزایش فروش و برندسازی در بازاری همچون دبی، یک موضوع بسیار کلیدی مطرح است که اگر بگوییم که نقشی پررنگ‌تر از کیفیت دارد، بی‌راه نگفته‌ایم و آن، موضوع بسته بندی (Packaging) است. حتی اگر تا کنون در فروشگاه‌ها و مراکز خرید امارات حضور پیدا نکرده باشید، با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت و دیدن تصاویر و ویدیوهایی که از داخل این فروشگاه‌ها گرفته شده، می‌توانید به وضوح از سطح بالای بسته‌بندی و عرضه‌ی کالاها مطلع شوید.

در شرایطی که کالایی مشابه از برندهای مختلف در یک قفسه وجود داشته باشد، برنده‌ی این بازی در جلب نظر مشتری، به احتمال زیاد کالایی است که از بسته‌بندی متفاوت‌تر و شکیل‌تری بهره‌مند باشد. یک بسته بندی خوب، باید هم به لحاظ زیبایی‌شناسانده، متمایز و برجسته باشد و هم بتواند کالایی که در درونش قرار دارد را از آسیب‌های بیرونی حفظ کند تا سالم به دست مشتری برسد.

در مورد ضرورت متمایز بودن ظاهر بسته‌بندی کالاهای صادراتی به مقصد امارات نکات لازم را مطرح کردیم، اما در خصوص توانایی بسته بندی برای حفظ و نگهداری کالا و جلوگیری از آسیب دیدن آن نیز باید به اندازه‌ی کافی وسواس به خرج داده شود؛ زیرا اگر در خلال حمل و نقل بار و عرضه‌ی کالا، آسیبی متوجه آن شود، طبیعی است که مشتری آن را نخواهد پذیرفت و صاحب بار، متحمل خسارت بزرگی خواهد شد.

بسته بندی های صادراتی را از کجا تهیه کنیم؟

در حال حاضر، بسیاری از شرکت ها در کشور ما، مشغول به فعالیت در حوزه چاپ و بسته بندی و به ویژه تولید بسته بندی های مخصوص کالاهای صادراتی هستند. پیشنهاد میشود شرکتی را در این زمینه انتخاب کنید که تجربه کافی در زمینه تولید انواع بسته بندی های صادراتی را داشته باشد خصوصا از جنس مقوا و کارتن.

خاتمه

در صورتی که سوالات یا سفارشاتی در خصوص انواع بسته بندی های صادراتی دارید این امکان برایتان فراهم است که در بخش کامنت ها با ما در ارتباط باشید. علاوه بر آن نیز می توانید از مشاوره آنلاین و تلفنی ما نیز استفاده کنید. کارشناسان حرفه ای آوین پک با صبر و حوصله تمامی دانش و تجربه خودشان را درا ختیار شما قرار خواهند داد.

4.2/5 - (5 امتیاز)

1 دیدگاه در “عمده کالاهای صادراتی به دبی و نحوه بسته بندی و فروش

 1. سامری گفت:

  کلا امارات بازار خوبی داره به شرط اینکه کالا با کیفیت باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *