بسته بندی

9 بسته بندی اشتباه که متوجه وجودشان نشده اید!

9 بسته بندی اشتباه که متوجه وجودشان نشدیم

به نقل از آوین پک : 9 بسته بندی اشتباه که متوجه وجودشان نشده اید را میخواهیم بررسی کنیم. بسته بندی اشتباه می‌تواند به راحتی یک محصول عالی را از راستای دید بازار هدف خارج نماید. از آنجایی که چشم انداز رقابتی امروز برای کسب و کار‌ها بسیار گسترده تر از سال های پیش است، به همین دلیل بسته بندی به یک مقوله بسیار سخت برای طراحی انواع جعبه های کارتنی و مقوایی با کیفیت و مشتری پسند تبدیل شده که نقش بسیار مهمی برای در معرض دید قرار دادن یک برند، محافظت از محصول و افزایش سود یک کسب و کار دارد.

با این اوصاف، دشمن این موفقیت ها، چیزی به اسم اشتباهات طراحی و تولید برای جعبه است که می تواند منجر به آسیب‌های بسیاری، از آسیب زدن به محصولات گرفته تا نا امیدی مصرف کننده از خرید و سپس کمرنگ شدن برند یک کسب و کار شود. در این مقاله قصد داریم شما را با 9 اشتباه بسته بندیِ رایج آشنا نماییم تا با یادگیری استراتژی های تخصصی مرتبط با آن، یک جعبه منحصر به فرد برای کسب و کار خود سفارش دهید.

بسته بندی چیست؟

مادر محصول، بسته بندی است. که با اهداف مختلفی از محافظت و افزایش ماندگاری محصول گرفته تا طراحی و جذب مشتریان با سلایق مختلف ساخته می شود. با توسعه فناوری و دانش صنعت کارتن سازی و افزایش طراحی های متنوع برای انواع بسته بندی، اشتباهات بسته بندی نیز وارد این صنعت شدند که حدود 52 درصد از مشتریان امروزی را نسبت به خرید بسته بندی برای محصولات خود حساس کرده اند.

9 نمونه بسته بندی اشتباه که متوجه وجودشان نشده اید!

طراحی یک بسته بندیِ اشتباه و بدرد نخور بسیار آسان است. اما همین اشتباه می‌تواند برای شما هزینه جبران ناپذیری، به ویژه برای آن دسته از کسب و کار هایی که با هزاران امید و ذوق میخواستند وارد بازار هدف شوند و اهداف زیادی نیز داشتند، به وجود آورد.

تناقض در واقعیت بسته بندی و ویژگی کالا

9 بسته بندی اشتباه که متوجه وجودشان نشدیم

بسته بندی باید از نظر بصری جذاب باشد تا پیام یا مفهومی که کسب و کار می خواهد را به طور دقیق به مخاطب منتقل کند. طراحی گرافیکی ضعیف حس تقلب و دروغ را به مخاطب منتقل می‌کند و باعث می‌شود مخاطب دیگر نتواند به کالای داخل بسته بندی اعتماد کند. به عنوان مثال، یکی از معروف ترین بسته بندی که همه ما آنرا می‌شناسیم، بسته بندی بستنی عروسکی است.

آیا بستنیِ داخل بسته بندی دشمن خود بسته بندی است یا می‌خواهد مصرف کننده اش را بترساند؟ این یک نوع تناقض در شکل کالا می‌باشد.

طرح چاپی شلوغ

9 بسته بندی اشتباه که متوجه وجودشان نشدیم

از نظر روانکاوی گفته شده طراحی ساده و آرام در نظر مشتری به گونه‌ای برداشت می‌شود که گویی به موجی آرام نگاه می‌کند، اما طراحی بیش از حد شلوغی که با رنگ و متن های غیر ضروری پوشیده می‌شود، نه تنها موج های تابلوی ذهن مخاطب را پرخروش و باعث خستگی ذهن او می‌شود، بلکه در دنیای واقعی نیز باعث آسیب به محیط زیست می‌شود، برخی بسته بندی ها برای طراحی آنها از رنگ‌های تجدید ناپذیر استفاده می‌شود که این کاملاً برخلاف قوانین چاپ افست و چاپ فلکسو است.

به علاوه، گاهی افراد از شلوغی بیش از حد با استفاده از تصاویر و متن‌های مختلف برای اغراق در ویژگی ها یا مزایای محصولات تولیدی کسب و کار خود، استفاده می‌کنند که در نتیجه این عامل اعتماد مشتریان به طور کامل با برندشان قطع خواهد شد. بسته بندی های ساده توجه مشتری را بیشتر به خود جلب می کنند.

پیچیدگی دسترسی به محصول داخل بسته بندی

9 بسته بندی اشتباه که متوجه وجودشان نشدیم

بسته بندی هایی که طراحی درب بسیار پیچیده‌ای دارند که در دسترسی به محصول باعث آزرده خاطر شدن مشتری می‌شوند، یکی دیگر از بسته بندی اشتباه در صنعت بسته بندی هستند که مصرف کنندگان زیادی را ناامید و کسب و کار های بسیاری را از خط رقابت با رقبای هم صنفشان خارج می‌کند.

 این پیچیدگی می تواند هر چیزی باشد، از سلفون محکم گرفته تا بسته بندی های با نوار یا چسب زیادی، همگی در برخورد اولیه مشتری با محصول، زمان زیادی را هدر می دهند.

عدم تناسب محصول با بسته بندی

9 بسته بندی اشتباه که متوجه وجودشان نشدیم

برخی از بسته بندی ها فضای اضافه بسیاری دارند و مناسب محصولی که برایشان در نظر گرفته شده، نیستند. فقدان ویژگی حفاظت در یک بسته بندی، یک مسئله حساس و قابل توجه برای نتایج آینده، یعنی شکایت مشتری است. زیرا وقتی خریدار بسته ای را باز می کند و با محصولی مواجه می‌شود که آسیب دیده یا شکسته است، مطمئناً با نارضایتی کامل با مدیران فروش آن کسب و کار تماس می گیرد و خواهان بازپرداخت یا جایگزینیِ محصول است.

 اما اگر یک جعبه اندازه مناسبِ کالا باشد، در نتیجه محصول بی حرکت باقی و امنیتش حفظ خواهد شد و جای کمتری را در حمل و نقل تیراژ بالا خواهد گرفت. سفارش جعبه های سفارشی کارتنی و مقوایی، برای این منظور مفید است.

از دست دادن فرصت نوشتن اطلاعات ضروری

9 بسته بندی اشتباه که متوجه وجودشان نشدیم

بسته بندی باید اطلاعات ضروری در مورد محصول، از جمله مواد تشکیل دهنده، دستورالعمل های استفاده، و حقایق تغذیه ای را ارائه دهد. اغلب انتخاب یک طراحی بد برای بسته بندی این اطلاعات را حذف یا پنهان می کند و مصرف کنندگان را ناآگاه و سپس از خرید دوباره از برند شما اجتناب خواهند کرد.

 به علاوه این گونه طراحی ها برای بسته بندی های مواد غذایی و بهداشتی باعث به خطر افتادن سلامت افراد می‌شوند.

بسته بندی ناپایدار یا دشمن محیط زیست

9 بسته بندی اشتباه که متوجه وجودشان نشدیم

انسانِ متولدِ دنیای امروز آگاهی بیشتری نسبت به محیط زیست به دست آورده و دیگر به دنبال مواردی که باعث آسیب زدن به محیط زندگیش‌اش می‌شود، نمی‌رود.

بسته بندی اشتباه مانند پلاستیک یا یونولیت می‌توانند به راحتی زمانی که دور ریخته شوند، به محیط زیست آسیب برسانند. بنابراین مشتریان تا 90 درصد از خرید آنها اجتناب می‌کنند تا علاوه بر آسیب نزدن به طبیعت، نرخ برگشتی زیادی از سمت مشتریان نداشته باشند.

متریال اولیه نامناسب

9 بسته بندی اشتباه که متوجه وجودشان نشدیم

متریال اولیه‌ای که با بسته بندی مطابقت نداشته باشد، می تواند برای نتیجه نهایی بسته بندی و سپس محصولی که قرار است داخل آن قرار بگیرد، مشکل ساز باشد. در تصویر بالا کارتن لایه داری که انتخاب شده مناسب برای کالا و یا شیوه حمل و نقل آن نبوده است.

به عنوان مثال، اگر در تولید بسته بندی دارویی از ورق پشت طوسی استفاده شود، می‌تواند باعث آسیب به سلامت مشتری و سپس برای محیط زیست نیز مضر خواهد بود.

استفاده بیش از حد از نام تجاری

9 بسته بندی اشتباه که متوجه وجودشان نشدیم

درحالی که نام و برند کسب و کار بسیار مهم است، تصاویر و متون بیش از حد از آرم کسب و کار بر روی بسته بندی می‌تواند طاقت فرسا و باعث سردرگمی مخاطب و به وجود آمدن این فکر در ذهن او شود، که گویی بجای محصول برای برند کسب و کار هزینه کرده است یا شاید قصد فروش برند را دارد. به علاوه، اینکار برای کسب و کار هایی که تازه کار هستند، قدغن است، چرا که آنها در ابتدای مسیر معروفیت هستند و  نیاز به بسته بندی دارند که ابتدا آنها را در ذهن مخاطبان به یاد ماندنی کند چون که تا کیفیت کالا توسط مصرف کننده احساس نشود به برند آن توجهی نخواهد نمود. از این رو با بسته بندی جذاب و قیمت به نسبت رقبا پایین تر، میتواند گزینه های تشویقی خوبی برای خرید باشد.

 بسته بندی بدون هشدار برای استفاده کودک

9 بسته بندی اشتباه که متوجه وجودشان نشدیم

محصولاتی که به طور بالقوه برای کودکان خطرناک هستند، مانند داروها یا لوازم شستشو، باید دارای لیبل یا متن چاپ شده منع استفاده کودکان باشند. عدم درج این لیبل برروی بسته بندی می تواند خطرات جدی سلامتی برای کودکان به دنبال داشته باشد.

جمع بندی

در نتیجه، تولید یک بسته بندی اشتباه، که حتی طراحی ناجوری نیز دارد، می‌تواند پیامد‌های منفی مختلفی در دراز مدت برای کسب و کارتان به وجود آورد. از اثرات زیست محیطی گرفته تا ناامیدی و بی اعتمادی مصرف کننده، همه موضوعات مهمی هستند که باید در طراحی بسته بندی به طوری که بتواند هر سه گزینه عملکرد، پایداری و ارتباطات را ارائه دهد، رعایت شوند.

در صورتی که می خواهید یک بسته بندی خلاقانه و با کیفیت برای انواع محصولات خود سفارش دهید، می توانید از مشاورانی که سال ها تجربه و تخصص کسب کرده‌اند در گروه تولیدی آوین پک، برای امور کارتن سازی، جعبه سازی، طراحی و چاپ، راهنمایی‌های لازم را دریافت و در آخر متناسب با نیاز های کسب و کار خود به یک بسته بندی منحصر به فرد برسید.

4.1/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *