بسته بندی

۴ اشتباه در طراحی و تولید بسته بندی که باید از آن اجتناب کنید

طراحی و تولید بسته بندی

۴ اشتباه در طراحی و تولید بسته بندی موضوع این نوشته است که شما را در خلق یک جعبه بسته بندی مدرن کمک خواهد نمود. برندتان برای شما مانند فرزند می‌ماند و برای آن زحمت زیادی کشیده‌اید. برای کوچکترین جزئیات، تصمیمات، کلمات، رنگها و تصاویر به کار برده شده در برندتان زمان و فکر زیادی گذاشته‌اید. بنابراین با تولید بسته بندی می‌توانید از تمامی فرصت‌های جذب کاربر به خوبی استفاده نمایید.

شاید یکی از مهمترین عوامل موفقیت کسب و کار، مربوط به طریقه تولید و طراحی بسته بندی محصولات آن برند باشد که در برخی مواقع کمتر به این موضوع اهمیت داده می‌شود، این در حالیست که بسته بندی محصول در تداعی کردن تصویر و هویت برند در ذهن کاربر نقش بسزایی دارد. با توجه به تحقیقاتی که اخیرا در حوزه بازاریابی و رفتار مشتریان انجام شده است، حدود ۵۲ درصد از مشتریانی که به صورت آنلاین خرید میکنند بیان کردند که امکان خرید مجدد آن‌ها از برندهایی که بسته بندی مناسبی دارند بسیار بیشتر است.

محاسبه آنلاین قیمت جعبه و کارتن بسته بندی در کمتر از 2 دقیقه

همچنین بسیاری از برندها مشاهده کردند که با یک بسته بندی مناسب می‌توانند تا ۳۰ درصد باعث افزایش جذب کاربران نسبت به انتخاب محصول گردند. اما دقیقاً چه چیزی باعث می‌شود تا یک بسته بندی خوب به نظر برسد؟ در ادامه ۴ اشتباه در طراحی و تولید بسته بندی را مرور میکنیم که ممکن است باعث صدمه دیدن اعتبار برند و یا از دست دادن بازار مشتریان گردد.

1- پیچیدگی دسترسی به محصول داخل بسته بندی

بسته بندی خود را بیش از حد پیچیده نکنید. مطمئن شوید که محصول شما در بسته بندی به صورت کاملاً امن تا مقصد حمل خواهد شد و از لحاظ استحکام بسته بندی مشکلی وجود نداشته باشد، اما با زیاده روی در استفاده از مواد اولیه و طراحی پیچیده درب بسته بندی و دسترسی به محصول باعث آزرده خاطر کردن مشتری نشوید، چراکه هیچ کاربری نمی‌خواهد در هنگام دریافت محصول از انواع لایه‌های مختلف عبور کند تا به محصول برسد. حتماً خود شما هم تا به حال هیجان باز کردن بسته بندی محصول محبوبتان را تجربه کرده‌اید، هیچ‌کس نمی‌خواهد که این هیجان دلچسب در برخورد اولیه با محصول توسط یک بسته بندی شلوغ و پیچیده تبدیل به حس کلافگی گردد.

بسته بندی استار باکس

2- از دست دادن فرصت معرفی برند

یکی از اشتباهات بزرگی که ممکن است یک برند مرتکب گردد تولید بسته بندی بدون توضیحات کافی از برند و محصول می‌باشد. بسته بندی می‌تواند تبدیل به یک فرصت برای ثبت شدن برند در ذهن کاربران و تثبیت جایگاه در بین رقبا گردد. برای ایجاد تصویر ذهنی مناسب از برندتان نزد مشتریان، بسته بندی مناسب یک فرصت عالی است که می‌تواند به خوبی هویت برند و ساختار آن را در افکار مشتریان نهادینه کند تا در آینده با اعتماد بیشتری نسبت به خرید از برند شما اقدام کنند. به همین منظور سعی کنید در تولید بسته بندی از چاپ و طراحی اختصاصی برای نشان دادن مسیر کسب و کارتان و معرفی برند نهایت استفاده را ببرید.

طراحی و تولید بسته بندی

3- اشتباهات طراحی و فراموش کردن هویت کسب و کار

شما که هستید و چه کاری انجام می‌دهید؟ چه ارزشی را برای هر یک از افراد جدول مشتریان ایجاد می‌کنید؟ بسته بندی محصول شما می‌بایست بازتابی از موارد فوق باشد. اگر محصول تولیدی شما ظریف و زیبا می‌باشد در طراحی بسته بندی هم از این همین قاعده پیروی کنید، بسته بندی شما باید در هماهنگی با محصول ارائه شده باشد. به عنوان مثال جعبه اسباب بازی می‌بایست به صورت رنگارنگ و چشم نواز از هر دو سمت طراحی گردد تا در نگاه اول حس سرگرمی و شادی را به طور کامل انتقال دهد. فرقی نمی‌کند که محصول شما چیست، همیشه در نظر داشته باشید که می‌توانید از بسته بندی به عنوان بازتاب دهنده هویت محصول خود استفاده نمایید.

اشتباهات رایج در طراحی بسته بندی “نیم نگاه”

4- نادیده گرفتن مخاطبان در طراحی و تولید بسته بندی

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که کسب و کارها در طراحی و تولید بسته بندی محصول مرتکب می‌شوند عدم شناخت مخاطبان و مشتریان بالقوه است. اگر شما یک کمپانی طرفدار محیط زیست هستید و این موضوع در هویت و یا شعار برند شما لحاظ شده است به هیچ وجه نباید از موادی مانند پلاستیک در طراحی و تولید بسته بندی استفاده نمایید، چراکه کاربران در مواجه با این کار اعتماد خود را نسبت به برند شما از دست خواهند داد.

نمونه عکس جعبه های بسته بندی کارتنی و مقوایی انواع محصولات

در عوض می‌توانید با ذکر قابل بازیافت بودن بسته بندی و یا استفاده از موادی که به محیط زیست ضرری نمی‌رسانند توجه کاربران را جلب نمایید. چراکه احترام به محیط زیست از سمت یک برند، اهمیت زندگی مشتریان و سلامت آن‌ها را مد نظر قرارداده و باعث جلب اعتماد آن‌ها میگردد. به عنوان یک قاعده کلی شناخت و تحقیق بر روی مشتریان و تولید محصول و بسته بندی بر اساس شخصیت آن‌ها باعث افزایش فروش و احتمال خرید مجدد از یک برند خواهد شد. بسته بندی بیان کننده داستان یک محصول و هویت برند می‌باشد، سعی کنید تا حد ممکن از اشتباهات رایج در تولید بسته بندی اجتناب کنید تا حداکثر فروش و برند سازی را تجربه نمایید.

اگر شما نیز محصولی برای عرضه به بازار دارید و در زمینه طراحی و تولید بسته بندی نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید، کارشناسان آوین پک آماده کمک و مشاوره رایگان به شما برای انتخاب و تولید بسته بندی متناسب با محصول شما هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *