وبلاگ

کارتن آسپتیک

کارتن آسپتیک

کارتن آسپتیک یکی دیگر از بسته بندی های مدرن تولید شده توسط بشر است که برای اکثر مواد غذایی و مواد خوراکی استفاده میشود تا مدت زمان نگه داری آنان را بیشتر کند.

در این مقاله سعی داریم تا شما را با کارتن آسپتیک و ویژگی و کاربردهای آن آشنا کنیم و مطمئنا مطالب مفیدی خواهد بود که توصیه میشود تا با ما همراه شوید.

کارتن آسپتیک

اول از همه باید بدانید که کارتن آسپتیک یعنی چه؟

اصل واژه آسپتیک (aseptic) به معنای ضدعفونی یا استرلیزه کردن میباشد و معمولا برای محصولاتی همچون: موادغذایی، خوراکی و مواد فاسد شدنی مورد استفاده قرار میگیرد. بسیاری از محصولات همانند شیر یا انواع نوشیدنی ها زمانی که در برابر نور مستقیم خورشید قرار بگیرند فاسد میشوند که تنها راه ماندگاری آنها ضد عفونی یا استرلیزه کرده به منظور جلوگیری از فاسد شدن است.

بیشتر بدانید: مزایا بسته بندی موادغذایی

جنس کارتن آسپتیک اینگونه است که برای تولید آن چندین لایه استفاده میشود. لایه های مقوایی، پلاستیکی، آلومینیومی و پلی اتیلن از مواد تشکیل دهنده آن میباشند. پس چنانچه شما بسته بندی های آسپتیک را برش دهید به وضوح این لایه ها را مشاهده میکنید.

بسته بندی آسپتیک

وجود چنین لایه های تو در تویی که توسط چسب و حرارت بهم چسبیده اند میتواند کاربرد اینگونه کارتن ها را افزایش دهد. کارتنهای آسپتیک برای محصولاتی که در خطر فاسد شدن زود رس میباشند همانند: شیر، پنیر، آبمیوه و دیگر محصولات لبنی و مواد خوراکی استفاده میشوند تا بتوانند آنها را مدت زمان بیشتری تازه نگه دارند تا مصرف شوند.

بیشتر بدانید: محاسبه آنلاین قیمت جعبه و کارتن بسته بندی در کمتر از 2 دقیقه

توجه داشته باشید که هر یک از لایه های تشکیل دهنده کارتن های آسپتیک کاربردی دارند. برای مثال رویه مقوایی این بسته بندی ها برای استحکام و ثبات شکل ظاهری آنها استفاده میشود یا لایه آلومینیومی که لایه میانی آن است برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و اکسیژن تعبیه شده است.

بسته بندی های فعال و هوشمند

اگر بخواهیم به صورت عامیانه سخن بگوییم بسته بندی های هوشمند و فعال به پک هایی گفته میشوند که به صورت خلاقانه و فعال در حال تغییر و به روز شدن هستند. بسته بندی هایی که طراحی و شکل ظاهری آنان تغییر میکند و همواره در حال بروز رسانی میباشند از جعبه هایی هستند که مردم دوستدار آنان بوده و در تمامی اقشا رجامعه طرفدار دارند.

این کارتن و جعبه های بسته بندی هوشمندانه به تغییر کردن سبک زندگی و علایق افراد مداوم درحال مدرن شدن هستند. اما در خصوص مواد غذایی بسته بندی های فعال به آنهایی گفته میشوند که اکسید شدن و فاسد شدن مواد غذایی را به خوبی متوجه میشوند و در ماده اصلی نمایش میدهند.

برای مثال اگر شیر را در پاکت های پلاستیکی مشاهده کرده باشید حتما پس از جوشاندن متوجه میشوید که فاسد شده است اما در پک های هوشمند آسپتیک با نگاه کردن به ماده غذایی متوجه خواهید شد که ماده اصلی فاسد میباشد.

کاربرد

یکی از ویژگی های بارز در این بسته بندی ها حفاظت فیزیکی مواد میباشد. همانطور که همه شما میدانید نقش اصلی بسته بندی حفاظت از کالاهایی است که درون آنها قرار میگیرند. مواردی که درون کارتن های آسپتیک قرار گرفته اند معمولا جزء محصولات لبنی هستند پس حفاظت فیزیکی یکی از موارد بسیار حائز اهمیت است.

کارتن آسپتیک

مواد غذایی حساسیت های بسیار بالایی نسبت به نور و گرما دارند و با کوچکترین گرمایی فاسد میشوند بنابراین کارتنهای آسپتیک مناسب آنهاست چرا که آلومینیوم و پلی اتیلن به کار رفته در آنها اثرات مخرب نور و گرما را تا حد بسیاری کاهش میدهند. اینکار همچنین با عدم تغییر در رنگ و بافت مواد غذایی باعث نگه داری و حفظ ارزش غذایی آنان میشود.

بیشتر بدانید: نمونه جعبه و کارتن بسته بندی انواع محصولات

یکی دیگر از نکاتی که به آن توجه ویژه ای میشود زیبایی بسته بندی است. هر چه قدر شما محصولات با کیفیت و مرغوبی را تولید نمایید تا زمانی که بسته بندی های مناسب و جذابی برای عرضه آنها در نظر نگرفته باشید، نمی توانید انتظار فروش فوق العاده ای را داشته باشید. برای مثال کارتنهای آسپتیک در مقایسه با پاکت های پلاستیکی شیر بسیار مدرن تر و زیباتر به نظر میرسند که تاثیر بسزایی در فروش نیز دارند.

به نظر شما بیش ترین کاربرد کارتن های آسپتیک در چه صنایعی میباشد؟

اینگونه بسته بندی ها را نمیتوان تنها به صنایع مواد غذایی یا خوراکی محدود کرد. به طور کلی میتوان ادعا کرد از بسته بندی های آسپتیک برای محصولاتی که امکان فاسد شدن دارند، استفاده نمود. اما در هر حال اکثر موارد استفاده از کارتنهای آسپتیک در محصولاتی همانند: شیر، دوغ، ماست، پنیر، آبمیوه، کره و مواردی از این قبیل است.

خلاصه

صنایع موادغذایی در دنیا یکی از صنایع بسیار مهم و حیاتی محسوب میشود که به جرئت میتوان گفت مهم ترین صنعتی است که مستقیما با جان و سلامت مردم سر و کار دارد. به همین دلیل رعایت بهداشت از چرخه تولید آن تا بسته بندی و رسیدن به دست مشتری می بایست بدون هیچ گونه قصور و کوتاهی انجام گیرد و با بالاترین کیفیت و حفظ ارزش غذایی عرضه گردد. بنابراین یکی از اقداماتی که اکنون برای این موارد انجام میدهند تولیدات با کیفیت کارتنهای آسپتیک میباشد.

کارتن سازی آوین پک در جهت حفظ سلامت مشتریان در تولید بسته بندی های بهداشتی موادغذایی سابقه خوبی را در کارنامه خود به جا گذاشته است. شما می توانید برای دیدن محصولات بیشتر به بخش نمونه کار های ما مراجعه کرده و برای ثبت سفارش خود با توجه به نوع محصولتان اقدام فرمایید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *