خبر

تفاوت چاپ فلکسویی با افست بروز شده سال 1402

مقایسه چاپ فلکسویی با افست

تفاوت چاپ فلکسویی با افست و یا اینکه فلکسویی بهتره یا افست؟؛ پرسشی است که در بسیاری از شرکت های کارتن سازی از سوی سفارش دهنده ها مطرح می‌گردد. در سال های اخیر با توجه به رونق بازارهای چاپی، تکنیک های مختلفی در جهت سرعت بخشی و کیفیت بالای روند چاپ کارتن و مقوا به کار گرفته شده است. اما هر کدام از آن‌ها نیز مزایا، معایب، شرایط و محدودیت های مخصوص به خود را دارند. در نتیجه نمی‌توان یکی از آن ها را به عنوان بهترین یا بدترین انتخاب کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا این موضوع را به شکل اختصاصی مورد بررسی قرار دهیم.

کیفیت چاپ فلکسویی و افست

این دو تکنیک یعنی چاپ افست و فلکسویی، با تفاوت هایی در زمینه کیفیت مواجه هستند؛ مثل تفاوت در کیفیت چاپ رنگ. در واقع تجهیزات و تکنولوژی مورد استفاده در دستگاه افست این امکان را فراهم کرده است که کیفیت چاپ رنگ بالا باشد. به همین دلیل کسانی که برای جعبه های مقوایی یا کارتنی خودشان به دنبال تکنیک چاپ بالایی هستند، می‌توانند این روش را انتخاب کنند. خروجی چاپ افست در بسته بندی های کارتنی را کارتن لمینتی می‌نامند.

دانستنی‌ها: کارتن لمینتی به چه کارتنی گفته میشود و کجاها کاربرد دارد؟

در چاپ فلکسو اما این موضوع در رده پایین‌تر قرار می‌گیرد. زیرا که کیفیت کمتری در چاپ رنگ مشاهده می‌کنیم. فلکسویی بهترین گزینه برای کسانی است که حساسیت های خاصی در زمینه دقت چاپ رنگ ندارند.

بیشتر بخوانید: کارتن فلکسویی + مزیت های آنها با گالری عکس

خدمات چاپ در افست و فلکسو

خدمات چاپ را پوشش چاپ و یا روکش چاپ هم می‌گویند. این خدمات تنها در افست امکان پذیر است و باعث افزایش زیبایی جعبه و کارتن بسته بندی میشود.

خواندنی‌ها: خدمات چاپ افست چیست و پر کاربرد ترین آنها کدامند؟

جزئیات چاپ در فلکسو و افست

در تکنیک افست چاپ رنگ بدون محدودیت خواهد بود. به همین دلیل اغلب طراحی هایی که برای چاپ کارتن لمینتی با تکنیک افست انجام می‌شود دارای ظرافت زیادی است. در نتیجه در کوتاه ترین زمان ممکن جزئیات دقیقی روی ورق مقوایی چاپ می‌شود. در فلکسو اما وضعیت به شکل دیگری است. در اغلب موارد طراحی های کارتن فلکسویی بسیار ساده و به دور از هرگونه جزئیات ظریف است. دستگاه فلکسو چندان ظرافتی در روند چاپ ندارد. بنابراین حتی اگر به لحاظ سرعت چاپ، فلکسو و افست یکسان باشند، افست به جهت حجم کار و به لحاظ ظرافت های چاپی تا حدودی از فلکسویی برتر می‌نماید. در افست میزان تراکم رنگ، تعداد رنگ، سطح مورد نیاز برای پمپاژ رنگ و ظرافت تفاوت آشکاری با سایر تکنیک های چاپی از جمله فلکسو دارد.

فلکسویی و افست در یک نگاه

مقایسه چاپ فلکسویی با افست11
ویژگیافستفلکسویی
نام دیگرلیتوگرافیفلکسوگرافی
تعداد چاپ رنگعدم محدودیتچهار رنگ
سرعت چاپبالابالا
کیفیت چاپکیفیت رنگ بالاکیفیت رنگ قابل قبول
ابزار رنگ آمیزیزینک یا پلیتکلیشه
بهترین گزینه چاپی روی …مقوا یا کاغذکارتن لایه دار
مناسب برای …چاپ تیراژ بالاچاپ تیراژ بالا
تثبیت رنگبالاقابل قبول
هزینه چاپمناسبارزان
جدول تفاوت فلکسو و افست

هزینه چاپ در فلکسو و افست

به جهت این که در تکنیک افست کیفیت چاپ بالاست و تعداد رنگ بیشتری برای تولید یک کارتن بسته بندی به کار گرفته می‌شود، هزینه چاپ نیز بالاتر است. در فلکسویی این هزینه ها کاهش یافته و برای مشتریان مقرون به صرفه خواهد بود.

مرتبط بخوانید: سفارش طرح چاپی جعبه و کارتن بسته بندی

 خاتمه

 در این مقاله به شکل اختصاصی به تفاوت دو نوع تکنیک چاپ پرداختیم. به طور خلاصه می‌توان گفت که هیچ گونه برتری بین آن ها وجود ندارد. نهایتاً خواست و نیاز سفارش دهنده ها است که تعیین می‌کند کدام یک از این روش‌ها می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا به نتیجه قابل قبولی برسند. در صورت نیاز این امکان برایتان فراهم است که با مشاورین ما در تماس باشید و راهنمایی‌های تکمیلی را دریافت کنید.

سوالات متداول

فلکسویی بهتره یا افست؟

نوع طراحی و نیاز شما است که تعیین می‌کند بهترین گزینه انتخابی برای بسته بندی کالایتان کدام میتواند باشد.

فلکسویی هزینه اش کمتره؟

بله به دلیل این که شرایط چاپی در آن متفاوت از افست است هزینه پایین تری را نیز برای مشتریان در پی دارد.

اگه بخوام جعبه خیلی خاص باشه باید چیکار کنم؟

پیشنهاد میشود در کنار مدل های خاص از چاپ افست و خدمات آن بهره مند شوید.

4.7/5 - (3 امتیاز)
author-avatar

درباره زهرا خمسه

واژه‌ها، جذاب‌ترین اسباب‌بازی دنیا هستند. دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا این فرصت رو برام فراهم کرد از طریق بازی کردن با واژه‌ها جهان تازه‌ای رو تجربه کنم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *