وبلاگ

چاپ سابلیمیشن چیست و چه مزایایی دارد؟

چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن در دسته انواع تکنیک‌های چاپی قرار می‌گیرد که امکانات بسیاری را در حیطه پیاده‌سازی انواع طراحی‌ها روی سطوح مختلف دارد.

حتما تاکنون بسیاری از انواع تیشرت ها، کلاه‌ها و یا لیوان و ماگ را مشاهده کرده‌اید که دارای طراحی‌های ویژه‌ای هستند. چاپ سابلیمیشن نوعی شیوه پیاده سازی طراحی گرافیگی روی اشیاء مختلف می‌باشد. بنابراین تولیدی‌های مختلفی برای رنگ و لعاب بخشیدن به تولیدات‌شان از این شیوه چاپی استفاده می‌کنند.

چاپ سابلیمیشن

این شیوه چاپی یکی از تکنیک‌های چاپی دیجیتال محسوب می‌شود که در بین متخصصین به تصعید رنگ نیز شهرت دارد. فرایند کار به این شکل است که در ابتدا طراحی‌های انجام شده روی یکسری کاغذ‌های اختصاصی چاپ‌ می‌گردد تا در نهایت همین کاغذها واسطه انتقال طراحی‌های مختلف روی اشیا‌ می‌شوند.  

بخوانید: چاپ سیلک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

چاپ سابلیمیشن چگونه اتفاق می‌افتد؟

در این تکنیک چاپی قرار است که در طی یک فرایندی جوهر سابلیمیشن از حالت جامد به حالت گاز تبدیل گردد. تصاویری که روی سطوح مختلف پیاده خواهد شد، با کمک یک پرینتر روی کاغذ مخصوصی چاپ می‌شود. کاغذها مماس با سطح مورد نظر قرار‌ می‌گیرند و حرارت و دمای بالای 180 درجه به آن‌ها داده‌ می‌شود. در  طی این روند طراحی‌ها و تصاویر مورد نظر به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان روی سطح اشیا چاپ خواهد گردید.

دانستنی: چاپ آنلاین+ مزایا و شرایط

مزایا

از مهم‌ترین مزایایی که می‌توانیم برای این شیوه چاپی برشمریم:

  • تکنیک ارزان قیمت و مقرون به صرفه برای کسانی است که در صدد پیاده سازی این چاپ بر روی محصولات‌شان هستند.
  • ایجاد یکسری طراحی‌های اختصاصی مرتبط با کسب و کار که به موفقیت برندینگ کسب و کار کمک شایانی‌ می‌کند.
  • یکی از بهترین تکنیک‌های چاپی روی اشیا مختلف که دارای کیفیت بالایی‌ می‌باشد.
  • تعدد و تنوع اشیا و کالاهایی که با این تکنیک چاپی قابل طراحی هستند، بسیار بالا است. بنابراین تولید کنند‌های اشیا مختلف‌ می‌توانند از این تکنیک چاپی بهره‌مند شوند و محصولات خودشان را با کیفیت و ظاهر بهتری روانه بازار کنند.
  • روند کار آسان در این شیوه چاپی نیز باعث شده بسیاری از فعالان در حوزه چاپ نسبت به آن اقبال نشان دهند. در واقع تمامی طراحی‌ها در کامپیوترها انجام‌ می‌شود و به وسیله پرینتر یا پلاتر این طراحی‌ها به کاغذ منتقل شده و راهی برای پیاده سازی طراحی‌های گرافیکی روی اشیا و کالاهای مختلف است.
  • از دیگر مزایایی که می‌توانیم برای این تکنیک چاپی برشمریم عدم محدودیت برای تیراژ چاپی در هنگام ثبت سفارش است. یعنی هر مشتری در هر تعداد ( از یک عدد تا هزاران عدد ) که نیازمند چاپ یک طرح روی کالای خود باشد،‌ می‌تواند سفارش خود را نهایی کند.

بدانید: چاپ دیجیتال جعبه و مزایای آن

تجهیزات لازم

برای پیاده‌سازی چاپ سابلیمیشن تعدادی تجهیزات اساسی وجود دارد که نیاز است به صورت اختصاصی تهیه گردد. برای مثال دستگاه چاپ‌گر سابلیمیشن به علاوه جوهری که در این روند مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاملاً مخصوص این شیوه چاپی هستند. بنابراین با هر دستگاه و جوهر نمی‌توان فرایند کار سابلیمیشن را انجام داد.

آیا شیوه چاپ‌سابلیمیشن کیفیت دارد؟

این شیوه چاپی از کیفیت بالایی برخوردار است، اما این کیفیت بستگی به تعدادی موارد دارد که مهم‌ترین آن‌ها جوهر و نیز سطحی است که چاپ روی آن انجام‌ می‌گردد.

بیشتر بدانید: چاپ افست چیست و تا چه حد مفید و کاربردی است؟

برای مثال اگر چاپ سابلیمیشن روی یک شی‌ای انجام شود که چاپ‌پذیری پایینی دارد، به مرور کیفیت چاپ از روی آن شی کاسته می‌گردد. در واقع بستر چاپی بسیار اهمیت دارد و باید برای برخورداری از یک کیفیت مناسب، شی را نیز در نظر گرفت. علاوه بر آن نیز کیفیت جوهرها نیز تعیین کننده خروجی کار در انتهای روند چاپ هستند.

خوشبختانه چاپخانه‌هایی که در آن‌ها این شیوه چاپی انجام می‌گردد، از دستگاه‌ها و مواد با کیفیت چاپی استفاده می‌کنند. در نتیجه کیفیت کار برای مشتریان بسیار بالا خواهد بود و به چاپ مطلوبی دست پیدا می‌کنند.  

بیشتر بخوانید: چاپ فلکسو – از مزایا تا معایب آن در بسته بندی

خاتمه

در این مقاله توضیحاتی در زمینه یک تکنیک چاپی پرکاربرد، یعنی سابلیمیشن، ارائه کردیم و مزایای آن را برشمردیم. این تکنیک چاپی این روزها مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است و بسیاری از کالاهای مصرفی که جنبه تزئینی دارند را می‌توان با این شیوه چاپی طرح‌دار نمود. تکنیک سابلیمیشن تا حد زیادی با حیطه کارتن سازی و روند جعبه سازی که به تولید انواع جعبه مقوایی و کارتن بسته بندی می‌پردازند، متفاوت است و دستگاه ها و روند کاری مخصوص به خود را دارد.

5/5 - (2 امتیاز)
author-avatar

درباره زهرا خمسه

واژه‌ها، جذاب‌ترین اسباب‌بازی دنیا هستند. دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا این فرصت رو برام فراهم کرد از طریق بازی کردن با واژه‌ها جهان تازه‌ای رو تجربه کنم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *