وبلاگ

تفاوت بین کارتن و جعبه چیست؟

کارتن و جعبه

صنایع کارتن سازی و جعبه سازی از یکدیگر جدا نمی باشند و به گونه ای در هم تنیده هستند. در اطرافمان با تولیدات روز افزون محصولات مختلف، جعبه و کارتن های زیادی نیز برای انواع کالاها به عنوان بسته بندی مشاهده میکنیم.

جعبه و کارتن

در این مقاله می خواهیم تفاوت میان کارتن و جعبه را عنوان کنیم. با یک نگاه اجمالی به دروبرمان در می یابیم که بیشترین گونه بسته بندی که روزانه به تولید میرسد از این نوع مدل میباشد. جعبه و کارتن با محبوبیتی که میان افراد و تولید کنندگان کالاهای مختلف پیدا کرده اند، افزایش تولید گسترده ای دارند و چندین هزار جعبه در طول روز تولید و مورد استفاده قرار میگیرد.

حالا آیا واقعا تفاوتی میان جعبه و کارتن وجود دارد؟ باید گفت که تقریبا تفاوت چندانی میان این دو نیست. این همان ذهنیتی است که باعث شده اغلب افراد فرق میان این دو را ندانند و اکثر آنها در بیان، یکی از دو لفظ را به جای یکدیگر استفاده میکنند و اشکالی هم متوجه آنان نیست.

جعبه کارتنی

در این باره باید گفت که جعبه به دو صورت کارتنی و مقوایی وجود دارد ولی کارتن فقط تشکیل شده از ورق کارتنی است که با فلوت و لایه های متفاوتی که در تولید آن استفاده میشود. بسته بندی مناسبی برای انواع محصولات میباشد.

بیشتر بدانید: معرفی انواع فلوت کارتن

اما جعبه های کارتنی که با این نام عنوان میشوند نیز همان کارتن بسته بندی نام دارند. اما داستان جعبه های مقوایی تفاوت دارد. جعبه های مقوایی همانطور که از اسمشان پیداست از مقوا تشکیل شده اند که این مقواها نیز انواع متفاوتی دارند.

زمانی که برای محصولاتتان با یک کارتن سازی تماس میگیرید از شما سوال میکنند که جعبه می خواهید یا کارتن؟

جعبه مقوایی

بیشتر بدانید: مزایای بسته بندی کارتنی و مقوایی

هدف کارتن سازی موردنظر از پرسیدن این سوال آن است که برای بسته بندی محصول خود کارتن یا جعبه مقوایی میخواهید؟

با دادن اطلاعاتی از جمله: ابعاد، نوع محصول و وزن آن، فرد مورد نظر میتواند بگوید که مناسب ترین بسته بندی برای کالای شما کدام است؟ یکی از مهم ترین موردی که میتوان گفت که جعبه مناسب است یا کارتن، اندازه محصول شماست.

با دقت به اطرافتان توجه کنید برای مثال شما هیچ گاه کارتن دستمال کاغذی را روی میز خود نمی بینید یا مثلا کارتن محصولات بزرگ مثل ماشین لباسشویی را زیر بغلتان از این طرف به آن طرف نمیبرید. اندازه و ابعاد یک کالا در نوع بسته بندی آن تاثیر بسزایی دارد.

کارتن بسته بندی دارای فلوت هایی است که این فلوت ها شامل A,B,C,E,F میباشند که معمولا برای تولید کارتن مناسب محصولات از ترکیب بندی این فلوت ها با یکدیگر استفاده میکنند. در کارتن های 3 لایه از فلوت های B,C,E استفاده میشود تا کارتن مقاومت خوبی داشته باشد و بتواند تا رسیدن به دست مشتری به خوبی حفظ شود.

بیشتر بدانید: ۱۹ سوال متداول بسته بندی کارتنی

جعبه های مقوایی از مقوا تشکیل شده اند که این مقواها شامل پشت طوسی، ایندربرد، گلاسه، تحریر و غیره میباشند که هر یک برای نوع خاصی از محصول در تولید جعبه استفاده میشود.

اگر تولید کننده محصولات ظریف میباشید که وزن سنگینی ندارند معمولا مناسب ترین بسته بندی، جعبه های مقوایی میباشند. نکته ای که در پک های مقوایی وجود دارد که در جعبه های کارتنی نیست، موضوع گرماژ است.

گرماژ به ضخامت ورق مقوا گفته میشود که برای هر نوع مقوایی متفاوت است.

بیشتر بدانید: گرماژ مقوا و استاندارهای آن

نکته دیگری که تفاوت میان جعبه های مقوایی و کارتنی را مشخص میکند چاپی است که روی آنها درج میگردد. چاپ افست تنها چاپی استکه میتوان بر روی جعبه های مقوایی اعمال کرد اما در کارتن میتوان از سه نوع چاپ سیلک، فلکسو و افست استفاده نمود که فرآیند هر یک متفاوت است.

کارتن سازی و جعبه سازی

صنایع چاپ و بسته بندی آوین پک با 10 سال سابقه در زمینه جعبه سازی و کارتن سازی، مناسب ترین بسته بندی ها را در انواع جعبه های کارتنی و مقوایی تولید کرده است. شما عزیزان میتوانید با دیدن نمونه کارهای این بسته بندی ها برای کالاهایتان بهترین انتخاب را داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *