چسب سیلیکات

چسب سیلیکات سدیم با نام علمی سدیم مت سیلیکات از سه جزء سیلیس، سدیم اکسید و آب تشکیل شده است که به صورت مایع و جامد در بازار یافت میگردد. چسب سیلیکات سدیم در مصارف مختلفی کاربرد دارد ولی در این مقاله می خواهیم به کاربرد های آن در صنعت ورق سازی و کارتن سازی بپردازیم. در ادامه خواهید دانست چرا و چگونه در مصارف مختلف تولید کاغذ، مقوا و کارتن از این نوع چسب استفاده میگردد.

چسب سیلیکات کارتن

حضور پر رنگ چسب سیلیکات در مراحل مختلف تولید صنعت کاغذ، مقوا و کارتن همچنان دیده میشود. در بزرگترین شرکت های چاپ و بسته بندی کارتنی و مقوایی از مرغوب ترین این نوع چسب در مراحل مختلف سالهاست بهره برده و نتیجه رضایت بخشی حاصل گردیده است. در ادامه این مراحل را نام برده و در خصوص هر کدام جداگانه توضیح مختصری خواهیم داد. این مراحل عبارتند از:

  • خمیر کاغذ
  • ورق سازی
  • کارتن لمینتی

خمیر کاغذ

برای تولید خمیر کاغذ، چسب سیلیکات به عنوان بالا بردن چسبندگی بسیار مناسب میباشد و باعث تولید انواع رول های کاغذ و مقوا و همچنین تولید لوله های مقوایی بوبین و تمام زیر شاخه های تولیدی که از خمیر کاغذ محصولاتی تولید میکنند کاربرد دارد.

ورق سازی

در تولید ورق های کارتنی برای چسباندن کاغذ رویه و زیره و همچنین فلوت های مابین آنها کاربرد دارد که موجب ساخت انواع مدل های شیت کارتن از جمله سینگل فیس(۲لایه)، ۳لایه، ۵لایه و ۷لایه میگردد که این نوع کارتن ها در تولید جعبه و کارتن های بسته بندی کاربرد فراوانی دارند.

بیشتر بدانید: ورق سازی کارتن

کارتن لمینتی

در صنعت کارتن سازی و جعبه سازی برای تولید جعبه و کارتن های لمینتی از این نوع چسب استفاده میگردد به طوری که پوستر(مقوای چاپ خورده) بر روی انوع مدل های کارتن که در بالا به آن اشاره شد چسبانده میشود. این فرایند توسط دستگاه های لمینت اتوماتیک و دستی انجام میپذیرد.

بیشتر بدانید: کارتن لمینتی

چرا از سیلیکات در خمیر کاغذ استفاده میشود؟

چسب سیلیکات به صورت پودر(جامد) نشاسته اصلاح شده است که به راحتی در آب سرد حل شده و شفاف رنگ میباشد به طوریکه از دید محو شده و آثاری از ظاهر چسب باقی نمی ماند. سیلیکات در قلیایی بودن مشارکت داشته و در عملیات جوهر زدایی، PH پایین تری را دارد که تنها با استفاده از هیدروکسید سدیم انجام میشود و موجب کم شدن کدری محلول گشته که برای خمیر کاغذ بسیار مناسب است.

روش تولید چسب سیلیکات

برای به دست آمدن این نوع چسب با ذوب کردن مخلوط شن و کربنات سدیم در کوره هایی همچون کوره های تهیه شیشه، در دمایی حدود ۱۴۵۰ درجه سانتیگراد نیاز است و برای جلوگیری از بدست آمدن سدیم سیلیکات نامحلول، پایین تر از آن درجه حرارت، میبایست به نسبت ماده قلیایی و شن در مواقع ذوب، کنترل و دقت کافی وجود داشته باشد تا محصول به دست آمده رنگی تقریبا آبی و سبز روشن داشته باشد. این رنگ بخاطر ناخالصی های موجود، که معمولا از ترکیبات آهن بوده و کمتر از یک درصد می باشد.

مواد مذاب طی فرآیندی ابتدا در یک سیستم خنک کننده کاملا خنک شده و با دستگاه خرد کن به اندازه مورد نیاز خرد میشود و سپس در آب حل گردیده و در پایان با عمل فیلتراسیون، محلول صاف شده و سدیم سیلیکات مرغوب بدست می آید.

نکات مهم تهیه و مصرف چسب سیلیکات
  1. در صنعت ورق سازی، کارتن سازی و جعبه سازی از چسب سیلیکات به صورت مایع استفاده میشود.
  2. برای خرید چسب سیلیکات با کیفیت و قیمت مناسب پیشنهاد میشود ابتدا از فروشندگان این کالا مقداری را برای تست دریافت و پس از تایید کیفیت، اقدام به خرید عمده نمایید.
  3. چسب سیلیکاتی تهیه شده اگر دارای پتاسیم استانداردی باشد چسبندگی مناسبی خواهد داشت.
  4. چسب سیلیکات غلیظ میباشد و برای رقیق شدن آن از آب استفاده می گردد و باید به مقدار افزودن آب در چسب دقت کافی داشت تا از چسبندگی و کیفیت آن کاسته نشود.
  5. اگر چسب سیلیکات مورد استفاده غلظت مناسبی نداشت و بیش از اندازه رقیق بود، چسب در مجاورت گرما قرار گیرد تا آب اضافه موجود در آن تبخیر گردد.
  6. اگر در زمان فرایند چسباندن پوستر (مقوا چاپ دار) بر روی ورق کارتنی، مقدار خیسی در شیت کارتن لمینت شده به راحتی احساس میشد و قابل دیدن بود (یعنی کارتن قهوه ای رنگ شده و کاملا مشخص است که آب در لایه های آن نفوذ کرده) نشان دهنده میزان بالای آب در چسب سیلیکات میباشد.

در پایان امیدوارم این مقاله برایتان کاربردی بوده باشد. برای ارتباط با ما میتوانید از طریق این راه ها تماس حاصل نمایید:

۹۱۰۰۱۹۱۹_۰۲۶

۰۹۱۲۵۶۰۲۷۸۵

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *