خبر

بسته بندی چگونه به کسب و کار بحران زده کمک می‌کند؟

انواع بسته بندی رنگی و ساده قهوه ای رنگ

بسته بندی چگونه به کسب و کار بحران زده کمک می‌کند؟ پاسخ را به نقل از کارشناسان مطرح به صورت ساده و روان در این نوشته برایتان بازگو خواهیم نمود.

در دنیای مدرن این روزها، بسته بندی محصولات اثرات شگفت انگیز خود را در زمینه معرفی برند و جذب مشتری به اثبات رسانده است. جهان پر رقابت از شما می‌خواهد محصول تان را با پوششی اغواگرانه به مشتری ارائه کنید. طراحی جذاب و مورد توجه یک محصول حتی اگر منجر به خرید مشتری بالقوه شما نشود اما شما را به یک برند معروف بدل خواهد کرد.
شما گزینه‌ای ندارید جز این که محصول با کیفیت‌تان را با یک بسته بندی‌ معرفی کنید که افراد برای چند ثانیه هم که شده سرشان و چشم شان را به سمت صدای شما و تصویر محصول تان برگردانند. تا زمانی که طراحی بسته بندی شما فکر شده، زیبا و رنگ و لعاب نداشته باشد هرگز کسی رغبتی برای دریافت اطلاعات در خصوص محصول تان نخواهد داشت. حال این مسئله در شرایط بحرانی کسب و کارها اهمیت مضاعف پیدا خواهد کرد.

بسته بندی و اهمیت آن


ضرورت بسته بندی محصولات و ارائه آن به مشتری در قالب‌های مختلف بسته بندی امری بدیهی است. در گذشته مساله بسته بندی‌ بخش حاشیه‌ای خرید و فروش یک محصول تلقی می‌شد، اما این روزها بسته بندی نقش مهم و کلیدی را در تعیین سرنوشت و اقبال محصولات ایفا می‌کند.

خواندنی‌ها: بسته بندی انواع جعبه و کارتن بسته بندی بازار داخلی و صادراتی


به میزانی که ظاهر یک محصول منحصر به فرد و خلاقانه باشد به طور عمومی بخت بهتری در زمینه هزینه کردن‌های مشتری خواهد داشت. البته این بخت و اقبال بخش عمده اش به تولید کننده و فروشنده باز می‌گردد. زیرا که سود حاصل از آن به جیب افراد ذی اصلاح ( تولیدکننده و فروشنده ) می‌رود.

پیچیدگی‌های مسیر طراحی و بسته بندی


در طراحی‌های پیچیده انواع بسته بندی، عوامل مختلفی در نظر گرفته می‌شوند. برای مثال برحسب نوع محصول نیاز است که استحکام و مقاومت خوبی برای جعبه یا کارتن بسته بندی در نظر گرفت. مقاومت جعبه‌ای که قرار است در آن یک پک بهداشتی قرار داده شود قطعا متفاوت از مقاومت کارتن لوازم خانگی است.

بیشتر بدانید: نماد بسته بندی و معنی و مفهوم آن در استاندارد بین المللی


در نتیجه در ابتدای امر اصول فنی طراحی در خصوص جنس بسته بندی در نظر گرفته می‌شود. در پی انجام تمهیدات فنی نیاز است که سراغ دیزاین ظاهری، رنگ، تناسب و هارمونی بین رنگ و جنس و مدل بسته بندی و در نهایت تناسب نوع بسته بندی با نوع محصول داخل آن برویم. تمامی این موارد حاکی از تخصصی بودن روند طراحی و تولید انواع بسته‌های کارتنی، مقوایی و … است.


فواید بسته بندی برای کسب و کارهای جدید


بسیاری از شرکت‌ها و کمپانی‌ها در ابتدای مسیر راه اندازی کسب و کارشان به دنبال فراهم آوردن طراحی‌های یونیک و خاص برای بسته‌بندی‌های محصولات‌شان هستند. در واقع به مدد بخش‌های ظاهری فعالیت‌های تخصصی شان می‌خواهند که در بازار رقابتی جایگاهی پیدا کنند. آمار‌ها نشان می‌دهد که این دسته از مدیران و کسب و کارهای تازه کار چندان هم بیراهه نمی‌روند و مشاورین آن‌ها به درستی مسیر را به آنان نشان داده‌اند. زیرا که شاهد هستیم بسیاری از محصولات و برندهای جدید نیز با همین تکنیک‌های مارکتینگ توانسته‌اند موفقیت‌های چشمگیری را در کوتاه‌ترین زمان به دست آورند.


تاثیر بسته بندی در کسب و کار‌های بحران زده


صنعت بسته بندی صرفا برای کسب و کارهای تازه و معرفی برند آن‌ها موفق عمل نمی‌کند. بلکه کسب و کار‌های قدیمی نیز با همین دستاویز امکان برون رفت از بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و فروش برایشان میسر شده است.
برای مثال جامعه ای که در آن بحران دستیابی به مواد اولیه وجود دارد و هزینه‌های مربوط به تهیه آن‌ها برای تولید کنندگان سرسام آور است طبیعی می‌نماید که افزایش قیمت‌ها ریزش مشتریان قدیمی را در پی خواهد داشت.

دانستنی‌ها: قیمت کارتن و جعبه بسته بندی در 2 دقیقه با محاسبه آنلاین


در این شرایط چه باید کرد؟ راهکارهای مختلفی در این مسیر وجود دارد. یکی از آن‌ها کاهش کیفیت کلی محصول اما افزایش و بهبود وضعیت ظاهری و طراحی‌های بیرونی همان محصول است. شما تصور کنید که یک محصول را نمی توان با همان کیفیت سابق تولید کرد. بنابراین بهتر است که از روانشناسی اجتماعی استفاده کرد و با بخش‌های ظاهری طیف گسترده ای از جامعه را برای خرید محصول ترغیب کرد. در اینجاست که اهمیت بسته بندی در کسب و کار‌های بحران زده تا حدودی روشن خواهد شد.
البته مثال‌ها و موارد متعددی با همین مضمون می‌توان ذکر کرد که از این مجال خارج است.

ارتباط بین بسته بندی و ارزآوری به داخل کشور

بنابر آنچه در بخش های قبلی گفته شد، طبیعی است که اثرگذاری بسته بندی در میزان فروش یک محصول صرفاً محدود به جغرافیای ایران نمی شود. بلکه یک امر فرامرزی است و تا جایی که با موضوع روانشناسی مشتری و بازار خرید درگیر هستیم، این مسائل مرزهای جغرافیایی را فتح خواهند کرد. در نتیجه در صورتی که بسته بندی انواع محصولات صادراتی ما به درستی انجام شوند، طبیعی است که مساله افزایش فروش، خروجی طبیعی این فرایند خواهد بود. با این امکان (بسته بندی) آیا نمی توانیم در مساله ارزآوری به داخل کشور موفق تر از گذشته عمل کنیم؟ قطعا پاسخ بله است. یعنی با بسته بندی های موفق و با کیفیت نه تنها در بازارهای داخلی گوی رقابت را از رقیب های تولید کننده خواهیم ربود، بلکه در بازارهای بین المللی نیز حرفی برای گفتن خواهیم داشت. در نهایت این ما هستیم که ارزهای خارجی را به داخل کشورمان وارد خواهیم کرد.


خاتمه
ضروری است هر تولید کننده‌ کالا در بازار صنعتی‌ای که فعالیت می کند همواره مطابق با شرایط حاکم بر کسب و کار پیش رود. اگر شما به عنوان یک تولید کننده در دنیایی تولید و در صنعتی رقابت می‌کنید و در شرایطی سرمایه گذاری انجام می‌دهید که بسته‌بندی را ارج می‌دهند چگونه می‌توانید از این امر مهم چشم پوشی کنید؟
آیا هوشمندانه نیست به رغم اختلافات سلیقه ای و اعتقادی، اصولی را رعایت کنید که برای افزایش سرمایه و گسترش کسب و کارتان سودمند خواهد بود؟

4/5 - (1 امتیاز)
author-avatar

درباره زهرا خمسه

واژه‌ها، جذاب‌ترین اسباب‌بازی دنیا هستند. دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا این فرصت رو برام فراهم کرد از طریق بازی کردن با واژه‌ها جهان تازه‌ای رو تجربه کنم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *