وبلاگ

نماد بسته بندی و 25 علائم یا نشان را در استاندارد بین المللی بیاموزید

علائم نماد یا نشان بسته بندی

نماد بسته بندی به بخش مهمی از بازاریابی و هویت محصول تبدیل شده است. امروزه شما این نمادها را تقریبا در هر محصول مشاهده می کنید. با توجه به افزایش آگاهی مصرف کنندگان، از طریق نماد بسته بندی، تمام اطلاعات مهم و ضروری و همچنین اطلاعاتی در مورد محصولی که خریداری شده است را به مصرف کنندگان می رساند.

ar-flag

en-flag

انواع نماد بسته بندی

نماد بسته بندی را با نام علائم و یا علامت های بسته بندی هم می شناسند. این علامتها نشان دهنده اطلاعات روی بسته بندی می‌باشد. دلایل اصلی استفاده گسترده از نمادها بر روی بسته بندی، این است که محصولاتی که به بازار جهانی منتهی می شوند، در حال افزایش هستند و این بدان معناست این علائم در نگهداری محصول یا ماده ی خاص هنگام حمل و نقل به ما كمك میكند و نكات ایمنی لازم در خصوص محتویات بسته را در اختیار ما قرار می دهد.

حتماً بخوانید: بسته بندی و فروش و تاثیر آن در عرضه محصول به بازار

معنی علامت ها بر روی کارتن یا جعبه بسته بندی ها را در ادامه تک به تک برایتان شرح مختصری خواهیم داد. لازم به ذکر است تعدادی از نماد های بسته بندی در جهان یکسان است و تعدادی از آنها مختص به کشور خاصی می‌باشد مثل علامت های استاندارد جهانی با کشورمان ایران.

علائم دور از نور خورشید

نماد دور از نور خورشید

نور مستقیم خورشید ثابت نموده است که در بیشتر مواقع باعث کاهش کیفیت کالا و محصولات میگردد که لازم است با نمادی مشخص این موضوع برای فروشندگان و مصرف کنندگان نمایش داده شود.


نشان محصولات شکستنی

نشان محصولات شکستنی

این نماد برای این است که به نشان دهد محصول درون بسته شکننده است و باید با احتیاط حمل شود.


نماد‌ بسته بندی ایستایی کالا

نماد‌بسته بندی ایستایی کالا

این نماد در بسته بندی بدان معناست که کدام قسمت محصول باید به سمت بالا باشد تا محصول درون جعبه آسیب نبیند و بیشتر در زمان بارگیری کالاها این نماد به چشم میخورد.


عدم استفاده کالا در ماشین لباسشویی

عدم استفاده کالا در ماشین لباسشویی

بعضی از کالا ها هستند که نباید در ماشین لباس شویی قرار بگیرند. بعضی از این کالا‌ها از نوع البسه هستند و بعضی ها هم به همراه لباس هستند که نباید وارد این دستگاه شستشو شوند. این نماد را بر روی بسته بندی لباس بدون ضربدر هم قرار میدهند که بدین معنی است که باید حتما با ماشین‌لباسشویی شسته شود.


علائم بسته‌بندی حمل با احتیاط

نماد بسته‌بندی حمل با احتیاط

این نماد به معنی این است که کالای مورد نظر با احتیاط حمل شود.


نماد‌ بسته بندی شرایط نگهداری کالا

نماد‌بسته بندی شرایط نگهداری کالا

این علامت اصولا در بسته های بارگیری یافت می شود و معنی و مفهوم آن یعنی بسته را دور از باران یا شرایط مرطوب نگه داریم.


نشان عدم استفاده کالا در ماکروویو

نشان عدم استفاده کالا در ماکروویو

بعضی از کالا ها عموما نباید داخل ماکروویو قرار بگیرن. بی توجهی به این موضوع کاها باعث انفجار میگردد که بسیار خطرناک می باشد.


نماد بسته بندی دمای محصولات

نماد بسته بندی دمای محصولات

این نماد معمولا در بسته بندی مواد غذایی یا نوشیدنی دیده می شود و نشانگر این است که محصول در چه دمایی باید نگهداری شود.


نماد‌بسته بندی کیفیت محصول

نماد‌بسته بندی کیفیت محصول

این نماد دارای یک حرف Q که به یک تلفن متصل است می باشد، به این معنی که اگر شما از محصول ناراضی هستید می توانید با بخش پشتیبانی محصول تماس برقرار کنید تا شما راهنمایی کرده و مشکل شما را برطرف نمایند.


نشان رضایت‌مندی مشتریان

نشان رضایت‌مندی مشتریان

این نماد برای رضایت مشتری است و در واقع صدای مشتری محسوب می شود. اگر مصرف کننده از محصول ناراضی باشد می تواند از طریق این نماد و تماس با شرکت سازنده محصول نارضایتی خود را اعلام و آن کالا را مرجوع کند.

این نماد در بسته بندی های مواد غذایی کاربرد دارد و نشان دهنده ی این است که این محصول برای تغذیه گیاهخواران مناسب است. همچنین نماد V در مرکز دایره نشان دهنده این است که محصول برای گیاهخواران مناسب است.


نشان بسته بندی هشدار

نشان بسته بندی هشدار

این نماد نشانگر تعجب می باشد که با یک مثلث و علامت تعجب در مرکز آن نشان داده می شود. و معمولا برای هشدار در مورد آلرژی استفاده می شود.


نماد بسته بندی راهنمای محصولات

ماد بسته بندی راهنمای محصولات

این نماد به این معناست که برای کسب اطلاعات بیشتر به دفترچه راهنمای محصول درون بسته مراجعه کنید. امروزه اکثر کالاها دارای این دفترچه راهنما و این نماد بسته بندی هستند.


علائم بسته بندی بازه زمانی محصول

علائم بسته بندی بازه زمانی محصول

این نماد نشانگر مدت زمانی است که محصول بعد از اولین زمان استفاده از آن، باید مورد استفاده قرار گیرد. این علامت بیشتر در لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد.


علائم بسته بندی سطل زباله

سطل زباله

این نماد را اکثرا می شناسند و با آن آشنایی کامل دارند و بدان معناست که آشغالهای خود را در سطل زباله بیاندازید و در اکثرا بسته بندی محصولات غذایی و دارویی و بهداشتی و … دیده می شود.


نشان بازیافت محصولات

بازیافت محصولات

این نماد نشان دهنده آن است که محصول قابل بازیافت و استفاده مجدد است. ضایعات کارتن بسته بندی یکی از موضوعات پر بحث در این خصوص است در بسته بندی صادراتی تاکید بر این نشان دارند.


جدا کردن زباله های الکتریکی از سایر زباله ها

جدا کردن زباله های الکتریکی از سایر زباله ها

نماد سطل آشغال که ضربدری روی آن کشیده شده است نمایانگر آن است که این محصول نباید در زباله های عمومی قرار بگیرد. در اکثرا بسته بندی محصولات الکتریکی این نماد را به وضوح می بینید.


بازیافت بخشی از محصول

بازیافت بخشی از محصول

این نماد به معنی بازیافت محصول است اما نه همیشه. در اکثر کشورهای اروپایی این علامت نشان دهنده آن است که شرکت سازنده سهمی در بازیافت آن محصول دارد.


نشان سازمان غذا و دارو ایران

نشان سازمان غذا و دارو ایران

نشان سازمان غذا و دارو یا نماد سیب سلامت علامت پروانه ساخت ایران و پروانه مجوز ورود به بازارهای داخلی است. این استاندارد اجباری است و باید بر روی تمام بسته بندی های محصولات آرایشی و بهداشتی، دارو، تجهیزات پزشکی و غذایی درج شود. این نماد در گروه استانداردهای داخلی قرار می گیرد.

در بخش پایینی آن شماره پروانه درج باید درج گردد و بدین معناست که دو عدد اول از سمت چپ بیانگر استان و رقم بعدی اشاره به کالا و محصول می باشد.


نماد بسته بندی استاندارد ایران

نماد بسته بندی استاندارد ایران

این نماد با تصویب قانون و مقیاسها در سال ۱۳۰۴ خورشیدی مطرح شد. بعدها و در سال۱۳۳۲ به واسطه ضرورت تعیین ویژگی ها و نظارت بر کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی، ایجاد یک تشکیلاتی رسمی مورد توجه قرار گرفت. در سال۱۳۳۹ با تصویب قانون تاسیس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی، موسسه کار خود را در چارچوب هدف ها و مسئولیت های تعیین شده آغاز کرد و این نماد را برای استاندارد بودن محصولات برگزید.


محتویات داخل بسته 10 تکه است

محتویات داخل بسته 10 تکه است

این علامت بیشتر روی بسته بندی موادغذایی دیده می شود که بسته به نوع محصول عدد این علامت تغییر می کند. در اینجا یعنی محتویات داخل بسته ۱۰ تکه است.


محتویات درون بسته برای کودکان مناسب نیست

محتویات درون بسته برای کودکان مناسب نیست

از این نماد بیشتر برای جعبه اسباب بازی کودکان استفاده می شود. اعداد روی نماد مشخص می کند که این اسباب بازی مناسب چه گروه سنی است. این علامت نشان می دهد که محتویات درون جعبه برای کودکان زیر سه سال مناسب نیست.


تاریخ انقضای محصول

تاریخ انقضای محصول

این نماد با توجه به تاریخی که روی بسته بندی درج میشود قرار می گیرد و تاریخ انقضای محصول و مدت زمان استفاده از آن را نشان می دهد.


نمادبسته بندی قابل اشتعال

نمادبسته بندی قابل اشتعال

این نماد بیشتر روی اسپری ها و کرم های ضدآفتاب و مواد آتش زا دیده می شود و به شدت قابل اشتعال هستند.


نماد بسته بندی قابل انجماد

نماد بسته بندی قابل انجماد

این نماد برای محصولات غذایی مورد استفاده قرار می گیرد و نشان دهنده آن است که مواد غذایی باید منجمد شوند.


نشان بسته بندی فریزر

نشان بسته بندی فریزر

همان طور که تا اینجا مطلع شدید نماد ها بر گرفته از طبیعت کره زمین هستند و این نماد که نشانه ای از دانه برف است به مصرف کننده این نوید را می دهد که کالا برای فریز شدن مناسب میباشد.

بی شک نشان های بیشتر وجود دارد که ما مهمترین آنها را برای شما در این مقاله جمع آوری نمودیم. بعضی نماد ویژه روی کالاها متعلق به یک کالای خاص است و استفاده از آن به ندرت انجام میگیرد و بعضی از آنها عمومی هستند و قالبا برای اکثر کالا ها استفاده میشوند و همان طور که در بالا هم به آن اشاره شده بعضی از نمادها هم هستند که فقط در یک کشور خاص کاربرد دارد.

تا اینجا آموختید مهمترین انواع علامت روی برچسب بسته بندی کالا نشان چیست؟ و امیدواریم توانسته باشیم در عرصه نماد بسته بندی آگاهی های لازم را به شما مخاطب عزیز رسانده باشیم.

کارتن سازی آوین پک در صنعت چاپ و بسته بندی جعبه و کارتن مقوایی با تمام ظرفیت خود در تلاش است تا در کنار فناوری روز دنیا و کارشناسان متخصص بهترین بسته بندی بازار داخلی و صادراتی را تولید و به مشریان خود ارائه کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با ما از طریق ثبت کامنت و صفحه تمام باما در ارتباط باشید.

4.4/5 - (21 امتیاز)

18 دیدگاه در “نماد بسته بندی و 25 علائم یا نشان را در استاندارد بین المللی بیاموزید

 1. مریم سادات گفت:

  سلام. خسته نباشین. اگه کالایی استاندارد و یا سیب سلامت نداشت باید به کی زنگ بزنیم؟؟ سازمان غذا و دارو؟ شمارش چیه؟؟

  1. مدیر گفت:

   سلام و درود
   توی چاپ روی بسته بندی کارتنی و یا مقوایی با مجوز یه تعداد نماد رو از سازمان زی ربط خودش دریافت کنید و سپس از طراح بسته بندی خود بخوایید تا نماد هایی که دریافت نموده اید را بر روی طرح جعبه قرار دهد.

 2. سمیرا محمد گفت:

  ممنون آموزنده بود. مشخص است که زحمات زیادی برای محتواسازی این سایت کشیده اید.

  1. مدیر گفت:

   ممنون از دیدگاه شما
   گروه کارتن سازی آوین پک در نظر دارد جهت آگاهی متقاضیانی که قصد سفارش کارتن و جعبه بسته بندی را دارند با کیفیت ترین و بروز ترین محتوا را در اختیارشان قرار دهد.

 3. نیما گفت:

  سلام وقت بخیر
  برای جعبه انار برای صادرات جنس جعبه باید چطور باشه؟

  1. سمیرا باویلی گفت:

   سلام وقت بخیر
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان آوین پک در تماس باشید تا شما را راهنمایی فرمایند.

  2. محمد رضا گفت:

   برای طراحی و چاپ جعبه های صادراتی با شماره ****0910702 تماس بگیرید

 4. رضا صادق نژاد گفت:

  سلام وقت بخیر
  من تولید کننده دستمال کاغذی هستم و برای دستمال کاغذی هم دنبال جعبه هستم در تیراژ بالا. میشه قیمتتون رو بگید اگر قسمت شد با هم همکاری کنیم.

  1. سمیرا باویلی گفت:

   سلام وقت بخیر
   لطفا جهت هماهنگی در مورد قیمت و تیراژ با شرکت تماس بگیرید تا کارشناسان آوین پک شما را راهنمایی نمایند.

  2. آرزو اصغری گفت:

   سلام چطور میتونم با علائم یا نشان ویژه بسته بندی در کشور آلمان آشنا بشم چون کالا من صادراتی هستش؟

   1. آوین گفت:

    سلام آرزو عزیز، 90 تا 95 درصد نماد های بسته بندی دیفالت یا عمومی هستند. برای آشنایی بیشتر از مثلا نشان استاندارد کالا آلمان در گوگل جستجو کنید.

 5. بابک موسی پور گفت:

  سلام
  کارتن مادر برای جعبه خرما دارید؟ بدون چاپ میخوام.

  1. سمیرا باویلی گفت:

   سلام
   دوست عزیز لطفا برای کسب اطالاعات بیشتر با شرکت تماس بگیرید تا کارشناسان آوی پک شما را راهنمایی نمایند.

 6. سارا کیانی گفت:

  سلام خسته نباشید
  نمونه جعبه برای کیف بیاریم خدمتتون برامون تولید میکیند؟؟؟

  1. سمیرا باویلی گفت:

   سلام ممنون از لطفتون
   بله لطفا برای اطلاع از نمونه ها با شرکت تماس برقرار فرمائید.

 7. سلمان یاوری گفت:

  سلام وقت بخیر.
  حداکثر تعداد چاپ جعبه برای کفش چه تعدادی میزنید؟

  1. سمیرا باویلی گفت:

   سلام وقت بخیر.
   برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان آوین پک در تماس باشید.

 8. نیما احمدی گفت:

  سلام روز بخیر ممنون از مطالب آموزندتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *