وبلاگ

انواع الگوهای کارتن برای تولید جعبه

انواع الگوهای کارتن برای تولید جعبه

انواع الگوهای کارتن برای تولید جعبه در شرکت های کارتن سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این الگوها، مدل های مختلف جعبه می باشند که با توجه به ابعاد و وزن محصول، مدل آن، نظر و سلیقه مشتری و مشارکت طراحان شرکت های جعبه سازی به مرحله تولید می رسند.

چند نمونه الگو و مدل کارتن بسته بندی

انواع الگوهای کارتن برای تولید جعبه توسط افراد مختصص در قالب سازی انجام میگیرد. محصولات دارای تنوع بسیاری هستند و با توجه به این تنوع برای آنها جعبه ای مناسب در نظر می گیرند تا هم محصول را پوشش داده و هم به عنوان یک تبلیغ کننده، برند و کالا را به مشتریان معرفی نماید.

نکته اصلی و مهم در تهیه بسته بندی ایجاد خلاقیت و نوآوری می باشد که صاحب هر محصول باید به آن توجه کند به گونه ای که محصول و پک آن بتواند در بازار فروش با رقیبان رقابت کرده و برنده میدان باشد.

الگوی جعبه ها با توجه به ابعاد محصول محاسبه و ترسیم می شوند و بدون داشتن اندازه و ابعاد امکان طراحی الگو وجود ندارد. در برخی موارد انواع الگوهای کارتن برای تولید جعبه بصورت پیش فرض وجود ندارند و طراح طرح جعبه باید توانایی رسم الگوهایی خارج از الگوهای متداول را داشته باشد تا بتواند شکل هندسی خاصی را که مشتری سفارش داده است، روی جعبه و کارتن بسته بندی پیاده کند.

الگوی جعبه چهاردرب

این مدل جعبه به وفور در همه جا دیده می شود. از نمونه این بسته بندی می توان به کارتن های پستی اشاره کرد، الگوی این جعبه ها تا حدودی ساده و آسان است.

الگوی جعبه کیبوردی

همان طور که از اسم این مدل جعبه مشخص است به شکل کیبورد باز و بسته می شود، دلیل نامگذاری هم به علت آن است که جعبه های کیبوردی برای بسته بندی محصولات با ارتفاع کم مناسب هستند.

الگوی جعبه درب دارویی ته قفلی

درب این پک ها مانند درب جعبه های دارو طراحی شده و از قسمت پایین به صورت قفلی بوده که برای بسته شدن، در هم قفل می شوند. این نوع جعبه ها را برای کالاهایی که ارتفاع زیادتری نسبت به طول و عرضشان دارند می توان استفاده کرد.

الگوی جعبه تلسکوپی

بسته بندی تلسکوپی از دو قسمت زیره و رویه تشکیل می شود اکثر جعبه های موبایل به شکل تلسکوپی به بازار عرضه می شوند. در قسمت زیره محصول قرار می گیرد و قسمت رویه مانند در عمل کرده و جعبه را پوشش می دهد.

هر یک از این مدل ها دارای الگو بسته بندی لایه باز هستند منظور از الگوی لایه باز این است که هر کدام از قسمت های جعبه به صورت مجزا نشان داده شده و کارتن بصورت گسترده ترسیم می شود.

با رسم الگو جعبه، تهیه و تولید آن به مراتب آسان تر میگردد. شما می توانید انواع بسته بندی را با طرح کاغذ الگو در تعداد کم در خانه تهیه کنید این کار در صورتی امکان پذیر است که الگوی ساخت جعبه را داشته و سپس آن را روی مقوا یا کارتن اجرا کرده و به بعد شروع به ساختن آن در منزل نمایید.

ایجاد ایده و خلاقیت در تهیه کارتن و جعبه بسته بندی

انواع الگوهای کارتن برای تولید جعبه میتواند با توجه به نظر مشتری انجام گیرد و حتی در مواردی، نمونه از قبل طراحی شده نباشد. در کنار انتخاب مدل جعبه که حتماً باید متناسب با نوع محصول باشد استفاده از رنگ و طرح مدرن و به روز نیز نکته حائز اهمیتی می باشد. رنگ و طرحی که در آن خلاقیت به چشم بخورد و شبیه ایده های دیگر بکار رفته در تولید جعبه های بسته بندی نباشد.

در طراحی و چاپ روی پک ها نکات بسیاری را باید در نظر گرفت که در ادامه چند نکته از آنها را بیان می کنیم.

استفاده از رنگ های مطابق با محصول درون پک: در تهیه بسته بندی به رنگ محصول توجه نمایید و در چاپ جعبه و کارتن حتما قسمتی از رنگ کالا را بکار ببرید تا مطابق با محصول درونش باشد این روش حس خوبی در مشتری ایجاد می کند.

ساده و در عین حال مدرن: شاید فکر کنید که اگر یک رنگ و یا طرح ساده بر روی بسته بندی محصولتان استفاده کنید مشتریان به آن توجهی نمی کنند ولی نکته اینجاست که چه رنگ و طرح ساده ای بکار می برید؟ استفاده از رنگ خاص همراه با طرحی متمایز می تواند ایده جالبی باشد.

گاهی می توان رنگ و طرح جعبه را متضاد از یکدیگر انتخاب کرد به این صورت طرح به وضوح روی پک دیده میشود و گاهی همین تضاد زیبایی می آفریند.

ریسک پذیر باشید: جعبه های تکراری زیادی در بازار وجود دارند در انتخاب طرح، مدل و چاپ جعبه با خود نگویید اگر متغییر با محصولات دیگر پک محصولم را تهیه کنم شکست می خورم بلکه در این مورد ریسک پذیر باشید. تا آنجا که امکان دارد جعبه تان را با شکل و طرحی جدید ولی متناسب با نوع محصولتان تهیه نمایید مطمئن باشید اگر روش درستی را به کار ببرید حتما موفق خواهید شد.

بیان جملات، حکایات و داستان های کوتاه در تهیه بسته بندی: پک را طوری تهیه کنید که گویای داستان یا حکایتی کوتاه متناسب با محصول باشد. مردم همیشه کنجکاو بوده و به دنبال اطلاعات جدید هستند پس در تولید بسته بندی تان روایتی را بازگو کنید.

از فضاهای خالی داخل پک استفاده کنید: مدل جعبه ای که انتخاب می کنید به شکلی باشد که بتوان از تمام فضاهای موجود در آن استفاده کرد، برای مثال اگر محصولتان از چند تکه یا قطعه تشکیل شده است تلاش بر این باشد که بتوانید تمام این اجزاء را درون پک بصورت واضح نشان دهید مسلماً این گونه هم از فضای جعبه استفاده درست کرده اید و هم مشتریانتان از دیدن چنین بسته بندی لذت می برند.

ایجاد وضوح بر روی بسته بندی: تا آنجا که امکان دارد طرح و نقش روی پک را واضح و شفاف انتخاب کنید، زیرا مشتریان طرح های گنگ و نامفهوم را نمی پسندند و به دنبال پکی هستند که با دیدن تصاویر و طرح های روی آن از محصول درونی مطلع شوند، پس شفافیت و استفاده درست از طرح و مدل را در طراحی پک خود در نظر بگیرید.

تمام این مطالب که در بالا گفته شد اعم از الگو و مدل جعبه و طرح و رنگ روی آن، نکاتی مهم در تهیه بسته بندی می باشند و هر شخصی که نیاز به خرید کارتن و جعبه دارد باید آنها را در نظر بگیرد و سپس پک را تهیه نماید.

 علاوه بر این مطالب می توانید از مشاورین فروش شرکت کارتن سازی آوین پک مشاوره رایگان گرفته و اگر در زمینه انتخاب جعبه بسته بندی موردنظرتان دچار ابهام هستید با راهنمایی مشاورین این مشکلات را برطرف کرده و بهترین مدل و طرح بسته بندی را انتخاب نمایید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *