دستگاه های کارتن سازی, وبلاگ

اتصال کارتن با منگنه در لب چسب | نحوه دوخت کارتن با منگنه

اتصال کارتن با منگنه در لب چسب

اتصال کارتن با منگنه در لب چسب از جمله مواردی است که برای کارتن بسته بندی لوازم سنگین انجام میگیرد. باید بدانید که در برخی موارد به دلیل سنگینی وزن لوازم تولید شده نمیتوان از چسب استفاده کرد، بنابراین، از منگنه برای چسباندن لب چسب کارتن استفاده میکنند.

دستگاه صنعتی منگنه یا منگنه کوب

اتصال کارتن منگنه در لب چسب توسط دستگاه های صنعتی منگنه زن انجام میگیرد. بعضی از انواع جعبه ها با توجه به شکل و فرم قالب نیاز به اتصالی به نام لب چسب دارند که دوخت لب چسب در واقع آخرین مرحله از فرآیند تولید جعبه و کارتن می باشد.

در حالت کلی، دوخت لب چسب به دو صورت انجام میگیرد. نوع پر کاربرد تر و در واقع به صرفه تر استفاده از چسب و نوع محکم تر و پر هزینه تر، استفاده از منگنه در دوخت کارتن می باشد. البته باید در نظر گرفت که در بسیاری از جعبه های کوچک و ظریف امکان استفاده از منگنه وجود ندارد و با توجه به کاربرد آن ها اکثرا نیازی هم به دوخت منگنه ای ندارند.

بیشتر بدانید: اطلاعات مفید درباره دستگاه های برش کارتن و مقوا

اما در برخی موارد با توجه به وزن سنگین محصولات نمیتوان این اتصال را با چسب انجام داد به دلیل آن که تحمل وزن بالای کالا را نداشته و ممکن است کارتن از قسمت لب چسب پاره شود و کالا را دچار آسیب کند.

چسباندن قسمت لب چسب به بدنه کارتن توسط منگنه کوب در انواع دستی و اتومات انجام میگیرد که در انتها کارتن تکمیل شده و پس از بسته بندی به دست مشتری میرسد.

کار با دستگاه دوخت کارتن

در این قسمت می خواهیم شما را با کار دستگاه منگنه زن آشنا کنیم. دستگاه منگنه زن در دو نوع اتوماتیک و دستی وجود دارد. دستگاه منگنه زن دستی به صورت پدالی کار میکند یعنی زمانی که قرار است لب چسب را به بدنه کارتن منگنه کنند یک پدال وجود دارد که با فشردن آن دستگاه به شکل چرخ خیاطی کار دوخت منگنه را انجام میدهد و اپراتور دستگاه با مهارت مورد نیاز اقدام به کنترل فرآیند به صورت دستی میکند.

دستگاه اتومات منگنه زن نیز همین کار را به صورت خودکار انجام میدهد، با این تفاوت که در مدل اتومات آن میتوان تعداد و فاصله دوخت منگنه ها با استفاده از نرم افزار مرتبط با دستگاه تعیین کرد.

همانطور که گفته شد تفاوت دستگاه اتومات منگنه زن نسبت به نوع دستی آن دقت و نظم در دوخت کارتن است. در مدل دستی شاید نیروی انسانی که در حال منگنه زن است، پدال را دیرتر فشار دهد یا دست خود را زودتر بکشد به همین دلیل فواصل میان منگنه ها ممکن است نامنظم باشد ولی در نوع اتومات آن با چنین خطاهایی مواجه نخواهیم شد.

جنس منگنه کارتن سازی از چیست؟

سوزن منگنه ای که در کارتن سازی ها مورد استفاده قرار میگیرد نوعی از آلیاژ مس است که مثل قرقره در بالای دستگاه قرار گرفته است.

توجه داشته باشید زمانی که از منگنه برای اتصال لب چسب به کارتن استفاده میکنید، به فرض اگر کارتن 5 لایه داشته باشید منگنه از این 10 لایه یعنی 5 لایه لب چسب و 5 لایه بدنه کارتن رد شده و اتصال انجام می گیرد.

اما زمانی که از لب چسب استفاده میکنید یک لایه از لب چسب به یک لایه از کارتن می چسبد و ممکن است در طولانی مدت و در حین جابجایی برای محصولات سنگین وزن مشکل ساز شود. حتی در مواردی دیده شده است که منگنه را دوبل می زنند یعنی دو منگنه کنار هم می خورد تا استقامت و استحکام کارتن تضمین شود.

4/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه در “اتصال کارتن با منگنه در لب چسب | نحوه دوخت کارتن با منگنه

  1. امیر گفت:

    سلام. وقتی با دستگاه منگنه پدالی کار می کنم از داخل چفت هارو خوب نمی بنده
    مشکلش از کجاس؟

    1. آوین گفت:

      سلام امیر عزیز، دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد لازم است تا تعمیرکار، دستگاه را از نزدیک ببیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *